Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reluarea activitatii dupa CIC in "vremurile pandemiei"


94 raspunsuri la acest subiect

#61
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:41

Stiu. Intrebarea e: voi beneficia de acest drept? Daca cine stie cine pe cine stie unde interpreteaza altfel?

 

Mi-as fi dorit un raspuns scris de care sa ma pot agata. Asa, in lipsa macar a confirmarii primirii e-mailului meu, am ca argument niste conversatii telefonice care m-au adus in pragul AVC-ului. Si cam atat.

 

Iar pentru mine insecuritatea e big bau-bau. Nu sunt genul aventuros, adica sunt, dar ma arunc in hau cu franghia bine legata si asigurata. Acum n-am franghie si de azi caaaaaad. Voi gasi salteaua la aterizare?

in mod sigur!

 

edit: poate nu chiar atunci cand era ziua ta  vei primii banii pentru ca se vor face decalari dar in mod sigur iti vei primi banii.


Editat de a_alinta, 09 aprilie 2020 - 19:44 .


#62
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:45

in mod sigur!

 

edit: poate nu chiar atunci cand era ziua ta  vei primii banii pentru ca se vor face decalari dar in mod sigur iti vei primi banii.

 

Hai sa te auda cine trebuie... :)



#63
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 20:33

Stiu. Intrebarea e: voi beneficia de acest drept? Daca cine stie cine pe cine stie unde interpreteaza altfel?

 

Mi-as fi dorit un raspuns scris de care sa ma pot agata. Asa, in lipsa macar a confirmarii primirii e-mailului meu, am ca argument niste conversatii telefonice care m-au adus in pragul AVC-ului. Si cam atat.

 

Iar pentru mine insecuritatea e big bau-bau. Nu sunt genul aventuros, adica sunt, dar ma arunc in hau cu franghia bine legata si asigurata. Acum n-am franghie si de azi caaaaaad. Voi gasi salteaua la aterizare?

 

Poți reveni la acel e-mail sau scrii un altul în care ceri lămuriri. Chestiunea este că timpul de răspuns depinde de cât de multe solicitări sunt, poate și de ce fel sunt stabilite prioritățile sau care e circuitul. Dacă email-urile sunt tratate ca niște petiții care au termen de răspuns 30 de zile sau dacă se ia în considerare conținutul petiției și se direcționează direct către compartimentul care se ocupă efectiv de problema respectivă, specificându-se eventual urgența problemei. Deci ideea e că e posibil să nu primești un răspuns la acel e-mail atât de repede pe cât ai avea nevoie, dar probabil că nu te costă nimic să revii la el. În paralel, mai poți insista și la telefon ca să ai un răspuns mai rapid. Aș fi foarte surprinsă să primești un răspuns nefavorabil, chiar ar trebui în acest caz să cauți o cale să vorbești cu cineva din conducerea instituției,


Editat de glimmer, 09 aprilie 2020 - 20:34 .


#64
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:03

Poți reveni la acel e-mail sau scrii un altul în care ceri lămuriri. Chestiunea este că timpul de răspuns depinde de cât de multe solicitări sunt, poate și de ce fel sunt stabilite prioritățile sau care e circuitul. Dacă email-urile sunt tratate ca niște petiții care au termen de răspuns 30 de zile sau dacă se ia în considerare conținutul petiției și se direcționează direct către compartimentul care se ocupă efectiv de problema respectivă, specificându-se eventual urgența problemei. Deci ideea e că e posibil să nu primești un răspuns la acel e-mail atât de repede pe cât ai avea nevoie, dar probabil că nu te costă nimic să revii la el. În paralel, mai poți insista și la telefon ca să ai un răspuns mai rapid. Aș fi foarte surprinsă să primești un răspuns nefavorabil, chiar ar trebui în acest caz să cauți o cale să vorbești cu cineva din conducerea instituției,

in starea de urgenta nu mai exista 30 de zile de raspuns.



#65
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:11

in starea de urgenta nu mai exista 30 de zile de raspuns.

 

Nu am auzit/citit să se fi modificat ceva în privința petițiilor, din punct de vedere legal. Oricum în general nu durează atât, doar dacă sunt necesare operațiuni complexe sau de durată pentru rezolvarea lor sau dacă sunt în număr foarte mare. În ceea ce am scris am prezentat niște posibilități. 


Editat de glimmer, 09 aprilie 2020 - 21:12 .


#66
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:12

Mie mi se par amuzante zilele alea de "lucru cu publicul". Adica nu poate cineva raspunde la telefon pentru ca nu e o zi de lucru cu publicul? Inteleg cand ai 10 ghisee la care se aglomereaza "publicul", dar asa?

 

Desi azi stiu sigur ca nu era zi in care nu se se lucra cu publicul. Vinerea este. Cu toate astea, azi nu mi-a raspuns nimeni... Maine e vineri, ramane pe luni. Maine mai pot doar sa incerc cu e-mail...



#67
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:19

Nu am auzit/citit să se fi modificat ceva în privința petițiilor, din punct de vedere legal. Oricum în general nu durează atât, doar dacă sunt necesare operațiuni complexe sau de durată pentru rezolvarea lor sau dacă sunt în număr foarte mare. În ceea ce am scris am prezentat niște posibilități. 

nu, dar e vorba de oamenii care au nevoie de certitudini , nu de promisiuni. si nu de legi care nu pot fi aplicate pana cand nu vin aplicarile la lege si apoi fiecare cum le intelege el, ca judet, ca nu sunt clare.  normal , in conditiile astea trebuia sa se uite de normele la legile date de oameni care habar nu au ce se intampla in domiciul unei mame care are copii de 2 ani. scurt si la obiect. 

dar cine poate face asta?  in nici un caz politicienii.


Editat de a_alinta, 09 aprilie 2020 - 21:30 .


#68
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:23

Mie mi se par amuzante zilele alea de "lucru cu publicul". Adica nu poate cineva raspunde la telefon pentru ca nu e o zi de lucru cu publicul? Inteleg cand ai 10 ghisee la care se aglomereaza "publicul", dar asa?

 

Desi azi stiu sigur ca nu era zi in care nu se se lucra cu publicul. Vinerea este. Cu toate astea, azi nu mi-a raspuns nimeni... Maine e vineri, ramane pe luni. Maine mai pot doar sa incerc cu e-mail...

 

Ai sunat vreodată vineri și ți s-a spus că nu e program cu publicul? Eu cred că ar trebui să încerci,să suni mâine. În general telefonul ăla sună la un secretariat. De obicei e o singură persoană care prestează această activitate în cadrul acestor instituții, Dacă se întâmplă să lipsească, din diverse motive, ea trebuie suplinită de un alt lucrător care mai are și alte treburi, alea ale lui „de bază”și e posibil să rateze niște apeluri. Mna, mi-am dat și eu cu presupusul, nu trebuie să te descurajeze faptul că nu ți s-a răspuns azi, asta vreau de fapt să zic. Și să încerci să suni și mâine, și să revii și la email. Adică eu asta aș face. 



#69
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 21:38

Ai sunat vreodată vineri și ți s-a spus că nu e program cu publicul? 

 

Da, vinerea trecuta. Dupa ce la numarul direct nu mi-a raspuns nimeni am sunat in secretariatul mare (adica acolo de unde aveam numarul agentiei de plati) si mi-au zis ca vinerea nu se lucreaza cu publicul.

 

La agentie se pare ca raspund mai multe persoane, fiecare fiind responsabila pentru un numar de cazuri. Fiecare dintre ele a verificat in lista de cazuri care le fusesera atribuite mesajul meu, si nu l-au gasit. Fiecare mi-a promis ca verifica in secretariat daca si unde a ajuns mesajul, si nu am primit nici un raspuns, desi fiecare mi-a cerut telefonul ca sa revina. Si fiecare din ele mi-a dat alt "verdict". 

 

De incercat o sa tot incerc, si cand mi se degradeaza starea psihica vin si mai bubui pe aici, imi mai refulez frustrarea, oricum, nu aveti idee cat de mult va multumesc tuturor pentru implicare si sustinere.



#70
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 22:02

Da, vinerea trecuta. Dupa ce la numarul direct nu mi-a raspuns nimeni am sunat in secretariatul mare (adica acolo de unde aveam numarul agentiei de plati) si mi-au zis ca vinerea nu se lucreaza cu publicul.

 

La agentie se pare ca raspund mai multe persoane, fiecare fiind responsabila pentru un numar de cazuri. Fiecare dintre ele a verificat in lista de cazuri care le fusesera atribuite mesajul meu, si nu l-au gasit. Fiecare mi-a promis ca verifica in secretariat daca si unde a ajuns mesajul, si nu am primit nici un raspuns, desi fiecare mi-a cerut telefonul ca sa revina. Si fiecare din ele mi-a dat alt "verdict". 

 

De incercat o sa tot incerc, si cand mi se degradeaza starea psihica vin si mai bubui pe aici, imi mai refulez frustrarea, oricum, nu aveti idee cat de mult va multumesc tuturor pentru implicare si sustinere.

 

Nu știu ce e „secretariatul mare”, dar nu cred că se poate întâmpla ceva rău dacă suni mâine la agenția de care aparții. Sunt un pic contrariată pentru că, din câte știu, nu este chiar legală chestiunea cu „nu avem program cu publicul”. Programul cu publicul se asigură permament pe timpul programului de lucru. 

Dacă mesajul s-a pierdut, retrimite-l  și expune exact situația, că mesajul inițial nu a putut fi găsit și că ai primit ulterior telefonic răspunsuri contradictorii și vrei să te lămurești. Hai că sună ca și când te învăț eu, sunt convinsă că știi ce trebuie să scrii :))

Eu te încurajez să insiști pe toate căile, chiar și vineri.


Editat de glimmer, 09 aprilie 2020 - 22:03 .



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -