Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#2581
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 octombrie 2020 - 09:52

In ziarul libertate a aparut un studiu care analizeaza dezinformarea in spatiul digital romanesc.

 

Printre  altele  a aparut si o  lista cu numele persoanelor/conturilor de pe FB care au promovat informatii false:

 

cont.jpg

 

Citeşte întreaga ştire: Studiu | De la Bill Gates și “Noua Ordine Mondială” la 5G și tratamente-minune. Cine a răspândit cele mai multe informații false de la începutul crizei de COVID în România

 



#2582
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 octombrie 2020 - 12:28

Noutăți nu prea îmbucurătoare despre vaccin. https://www.thelance...2175-9/fulltext

 

Editez cu un rezumat al articolului

 

Este posibil ca vaccinul de prima generație împotriva covid-19 să aibă deficiențe, scrie Kate Bingham, care conduce grupul de vaccinuri din Marea Britanie, în The Lancet. „Trebuie să ne pregătim cu toții pentru faptul că acesta (primul vaccin) s-ar putea să nu prevină boala, ci mai degrabă să reducă simptomele, și poate chiar să nu funcționeze deloc sau pentru foarte puțin timp”, scrie ea. Ea îndeamnă oamenii să nu aibă așteptări prea mari cu privire la vaccin și scrie că este important ca țările să coopereze atât între ele, cât și cu mai mulți actori diferiți care lucrează cu dezvoltarea vaccinului.

 

Rezumatul e copiat și tradus dintr-un articol in suedeza.

 


Editat de mihaela_s, 28 octombrie 2020 - 12:33 .


#2583
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 01:25

Dar există vreo 20 de vaccinuri în studiu dacă nu mă înșel. Și pe principii de acțiune diferite. Eu sunt optimistă că din toate astea unul va fi bun, măcar.

Am văzut ieri la știri că rușii au cerut OMS autorizație, nu știu exact cum se numește, pentru acreditarea internațională a vaccinului lor.



#2584
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 07:56

Dar există vreo 20 de vaccinuri în studiu dacă nu mă înșel. Și pe principii de acțiune diferite. Eu sunt optimistă că din toate astea unul va fi bun, măcar.

Am văzut ieri la știri că rușii au cerut OMS autorizație, nu știu exact cum se numește, pentru acreditarea internațională a vaccinului lor.

In mod sigur undeva va incepe, insa cred ca ar trebui privit ca si atunci cand te muti. In prima zi ai rezolvat accesul la toaleta, bucatarie si pat. In rest pot fi probleme. Sau nu. Statistic da. Pe masura ce trece timpul se aranjeaza treptat fiecare la locul lui. Dupa un an, doi .... e din ce in ce mai clar/bine/verificat/testat....
Acum e presiunea timpului ...acum fac ... sper sa am rezultate rapide la toaleta/bucatarie si pat. Apoi vad daca nu cumva am probleme la camara ....samd 
E doar un exemplu ce am scris



#2585
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 08:47

eu nu stiu ce vorbeste rafila ca vaccinul nu da protectie decat 17 zile...eu asa ceva nu am vazut in presa internationala

 

Rafila: Vaccinul anti-COVID rezistă doar 17 zile. Va fi nevoie de centre de vaccinare, nu poate fi făcut la medicul de familie



#2586
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 08:57

e vorba de conditii de transport si depozitare, nu de protectia oferita

 

edit: nu va exista niciun vaccin in decembrie, cel putin nu autorizat si nu pentru vaccinarea populatiei generale. 



#2587
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 09:13

aha inteleg



#2588
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 09:21

Dar există vreo 20 de vaccinuri în studiu dacă nu mă înșel. Și pe principii de acțiune diferite. Eu sunt optimistă că din toate astea unul va fi bun, măcar.

Am văzut ieri la știri că rușii au cerut OMS autorizație, nu știu exact cum se numește, pentru acreditarea (balainternațională a vaccinului lor.

Exact, sunt multe institute care au vaccinul in procesul d eproductie.

 

Faptul ca una dintre ele inceteaza pe moment datorita faptului ca unul dintre testanti e bolnav(boala nu e neaparat legata de testare vaccinului) nu inseamna ca productia e pusa pe tusa.Dau exemplul asta ca s-au mai adus in discutie faptul ca s-a sistat productia vaccinului.

 

Si eu zic ca macar unul va fi eficace.

 



#2589
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 09:22

Eu n-am mai citi , nu mai stiu care e situatia in China.

 

Si am citit ca Australia a sarbatorit iesirea din lockdown, eu au fost din aprilie in lockdown.



#2590
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 09:31

Eu n-am mai citi , nu mai stiu care e situatia in China. Si am citit ca Australia a sarbatorit iesirea din lockdown, eu au fost din aprilie in lockdown.

 

Nu au fost tot timpul. Au deschis, au închis, au deschis, au închis. Probabil vor Închide iar. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -