Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 13:16

dragilor, 

 

Situatia acestei pandemii este una stresanta pentru fiecare familie. Si unica. Afecteaza familiile din toata lumea. Iar pentru ca situatia este nasoala, toate rutinele unei familii se schimba.

Va invitat sa contribuiti la acest Jurnal de familie in pademie, la acest topic - pentru a ne incuraja cum putem mai bine.

 

Lasati-va gandurile aici. Avem nevoie de ele, [flo2]



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 13:21

Incep eu.

 

SUnt mama de copil student care locuieste intr-un campus universitar cu peste 50 de mii de studenti, Rotterdam. Si locuieste la ultimul etaj al unui camin cu peste 20 de nationalitati...cand merg la el in vizita avem toate rasele in liftul care ne duce pana la etajul 19.

Ultima data cand am fost in vizita - acum o saptamana (ca sa ii duc niste rufe spalate, nu pentru alteva - ca oricum nu are timp de noi) - m-am surprins tinandu-mi respiratia in lift, s-a urcat un baiat asiatic.  [batcap]

 

Sunt stresata - invatamantul nu s-a inchis in Olanda. Aseara erau in jur de 500 de cazuri de coronavirus in Olansa.

Insa si copilul meu, ca toti multi alti tineri este usor naiv... Aseara am vazut  (pe insta) ca s-au adunat si au jucat carti vreo 7.... Imaginati-va ca isi dadeau cartile de la unul la altul. 

 

Cumparaturile le fac seara, la inchiderea supermarketului. E putina lume. Am renuntat s amai pun mana pe cosul de supermarket - iau produsele in mana si le duc la casa. DIb fericire, pot face sefl-payment - adica scanez singura si platesc fara sa am contact cu vanzatoarea. 

Suntem stresati partiali de isteria mediatica din Romania - pentru ca in presa olandeza si la TV este mult calm. VOm vedea ce aduce fiecare zi.



#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 18:53

Buna! :)))

 

Sunt mama de doi copii, aproape 9 si 2 ani. Copilul mic are o sensibilitate la plamani si iarna trecuta, in urma virozelor, a trecut in pneumonie de trei ori, "iarna" asta o data. Nu a avut gripa, dar... asa face el.

 

Eu fumez. Nu fumez in casa, pentru ca nici sotul meu nu e fumator si nu vreau sa-i expun pe niciunul viciului meu. Ies pe un balcon cu ghena de gunoi. Iata-ma aseara fumandu-mi ultima tigara si admirand cerul. De la nu stiu care balcon de mai jos aud pe unul: "Ceee, maaa? Io-mi bag p$#@ in coronavirusul pi#^**!!! Io nu stau o luna acasa ca vrea toti mu&#%** astia! Ia sa-mi suga toti p$&#!" Nu stiu cine e, nu l-am recunoscut dupa voce, nu stiu sigur nici de la care etaj se auzea....

 

Sunt stresata pentru ca se pare ca am un mitocan in bloc, cu recomandare de izolare la domiciliu care se plimba in voie, cu aceleasi lifturi pe care le folosim si noi. Nu stiu unde as putea reclama asta, nici nu stiu pe cine sa reclam...

 

Intre timp am instalat un dezinfectant in hol, la intrare, inchidem usa cu fundul sau calcaiul, ne dezinfectam inainte de a atinge intrerupatoarele sau altceva, si abia dupa ajungem la chiuveta.

 

Am observat ca fie-mea are mancarimi de nas ceva de speriat si la 5 secunde e cu mana pe fata, imi dau seama ca fumatul meu deschide larg usile pentru virus, fiindca nu numai ca frec mustiucul intre degete, dar apoi il bag in gura....

 

Nu ma tem pentru nimeni din familie in afara de cel mic.

 

Dar incepe sa ma irite starea asta in care monitorizez gesturile tuturor si numar de cate ori ne atingem fata... Constat ca e practic imposibil sa nu o facem... :)))



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 18:58

black  [flo2]



#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 19:14

Copil de 7 ani, familie monoparentala.

Mergem la scoala si la munca (munca mea fiind tot la o scoala)normal deocamdata.

Eu am in clasa copii de multe nationalitati, dintre care China, Iran, Italia...

Saptamana trecuta a fost vacanta si unii au calatorit, o eleva inca e in vacanta pe undeva...nu stiu unde.

 

Am facut provizii pentru vreo luna cred. Singurul lucru ce ne lipseste sunt mastile, in eventualitatea ca unul din noi va fi bolnav.

 

Mi e frica, daca ma voi imbolnavi si voi face forma grava ce necesita spitalizare. Ce fac cu copilul? Am vorbit cu prieteni si chiar o colega s a oferit sa mi l tina, sotul ei deja lucreaza de acasa.

Si mi e frica pentru tatal meu de 79 de ani, in tara.

 

Sincer ma astept ca si aici, in cateva zile, o saptamana maximum, sa se inchida scolile. Deja zilnic auzim ca s a mai inchis o scoala, pana acum private, pentru ca au cate un elev testat.

Asta e situatia la noi.

A, ministrul sanatatii a anuntat ca se asteapta ca intre 30 si 7p% din canadieni sa fie infectati in viitorul apropiat.



#6
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 19:53

Buna! :)))

 

Sunt mama de doi copii, aproape 9 si 2 ani. Copilul mic are o sensibilitate la plamani si iarna trecuta, in urma virozelor, a trecut in pneumonie de trei ori, "iarna" asta o data. Nu a avut gripa, dar... asa face el.

 

Eu fumez. Nu fumez in casa, pentru ca nici sotul meu nu e fumator si nu vreau sa-i expun pe niciunul viciului meu. Ies pe un balcon cu ghena de gunoi. Iata-ma aseara fumandu-mi ultima tigara si admirand cerul. De la nu stiu care balcon de mai jos aud pe unul: "Ceee, maaa? Io-mi bag p$#@ in coronavirusul pi#^**!!! Io nu stau o luna acasa ca vrea toti mu&#%** astia! Ia sa-mi suga toti p$&#!" Nu stiu cine e, nu l-am recunoscut dupa voce, nu stiu sigur nici de la care etaj se auzea....

 

Sunt stresata pentru ca se pare ca am un mitocan in bloc, cu recomandare de izolare la domiciliu care se plimba in voie, cu aceleasi lifturi pe care le folosim si noi. Nu stiu unde as putea reclama asta, nici nu stiu pe cine sa reclam...

 

Intre timp am instalat un dezinfectant in hol, la intrare, inchidem usa cu fundul sau calcaiul, ne dezinfectam inainte de a atinge intrerupatoarele sau altceva, si abia dupa ajungem la chiuveta.

 

Am observat ca fie-mea are mancarimi de nas ceva de speriat si la 5 secunde e cu mana pe fata, imi dau seama ca fumatul meu deschide larg usile pentru virus, fiindca nu numai ca frec mustiucul intre degete, dar apoi il bag in gura....

 

Nu ma tem pentru nimeni din familie in afara de cel mic.

 

Dar incepe sa ma irite starea asta in care monitorizez gesturile tuturor si numar de cate ori ne atingem fata... Constat ca e practic imposibil sa nu o facem... :)))

exact asta am observat si eu  si anume de cate ori ne atingem fata fara sa realizam ! dar in acelasi timp este un exercitiu de a observa ce faci fara sa iti dai seama!    

 

de cel mic nu pot decat sa iti doresc sanatate, atatea pneumonii intr-un timp atat de scurt  nu pot sa iti ofere decat teama. poate ar trebui sa discutii cu un doctor despre asta dar nu acum ci  dupa ce trece pandemia.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 martie 2020 - 17:49

Ieri a sunat baiatul meu, incantat ca s-au anulat examenele si cursurile ... ca masura de prevenire anti-coronavirus - si de a impiedica raspandirea virusului in campus.

 

Azi a venit mesaj ca toate cursurile se suspenda pana cel putin pe 31 Martie.

 

Si pentru ca erau in sesiune, studentii s-au bucurat peste masura - drept pentru care au navalit in barurile din campus ... barurile erau acolo bucsite, in salile de lectura pe care scrie Quiet ZONE - a inceput sa fie pusa muzica la maxim...

 

Ii vad pe vecinii mei ca descarca plase mari de alimente si hartie igienica. Multa hartie igienica. Ca sa il citez pe raposatu taica-meu - se vede ca vin vremuri cacacioase  [:-)))]

 

La presiunea presei olandeze - care face indemn sa nu 'hamsterim'  adica sa NU cumparam ca niste hamsteri - am mers la supermarket unde olandezii sunt clar niste hamsteri... Se cumpara in draci cam tot ce se poate. 

 

Am luat 3 ciocolate, o punga de faina pentru mamaliguta si niste carne de pui pentru congelator. Si vin. Atat deocamdata.



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 martie 2020 - 18:06

 Game of Thrones - ultimul episod 

Miniaturi atasate

  • got.jpg


#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 martie 2020 - 18:14

marius  - e totusi un sentiment de siguranta  [:-)))]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 13 martie 2020 - 18:21

Ieri a sunat baiatul meu, incantat ca s-au anulat examenele si cursurile ... ca masura de prevenire anti-coronavirus - si de a impiedica raspandirea virusului in campus.

 

Azi a venit mesaj ca toate cursurile se suspenda pana cel putin pe 31 Martie.

 

Si pentru ca erau in sesiune, studentii s-au bucurat peste masura - drept pentru care au navalit in barurile din campus ... barurile erau acolo bucsite, in salile de lectura pe care scrie Quiet ZONE - a inceput sa fie pusa muzica la maxim...

 

Ii vad pe vecinii mei ca descarca plase mari de alimente si hartie igienica. Multa hartie igienica. Ca sa il citez pe raposatu taica-meu - se vede ca vin vremuri cacacioase  [:-)))]

 

La presiunea presei olandeze - care face indemn sa nu 'hamsterim'  adica sa NU cumparam ca niste hamsteri - am mers la supermarket unde olandezii sunt clar niste hamsteri... Se cumpara in draci cam tot ce se poate. 

 

Am luat 3 ciocolate, o punga de faina pentru mamaliguta si niste carne de pui pentru congelator. Si vin. Atat deocamdata.

 

Da, eficientă grozav metoda asta cu inchisul școlilor , in loc sa meargă la școala stau prin baruri unde au cel obțin tot atitea șanse sa ia virusul, dacă nu chiar mai multe. [alcool]

 

Din 23 Martie toate cursurile lui fiu-miu se țin online, dar se țin. Apoi vine vacanța de pasti și de-abia apoi are sesiune.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -