Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#2571
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 octombrie 2020 - 21:51

@Letitia1, nu pot cita, dar atunci asa era protocolul. internare pentru min. 48 h. persoanele respective au si fost internate dupa insistente si dupa ce au spus ca au fost trimise direct de la serviciu, de seful de departament. nu e ca "ma astept eu" sau "comand eu cum sa se desfasoare lucrurile". asa era protocolul, persoanele erau la serviciu, au declarat simptomele, seful de departament a apelat DSP (directia de sanatate publica) si persoanele in cauza s-au prezentat la spital.

 

intamplarea e de acum 2 luni.

Ah, ok. Ma gindeam ca acum.



#2572
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 23 octombrie 2020 - 22:06

fratele meu din valcea a avut corona in urma cu 2 luni  si nu a fost internat. a fost trimis acasa .



#2573
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 octombrie 2020 - 22:57

inseamna ca protocolul nu a fost/nu este national, daca intr-un judet da si intr-unul ba.



#2574
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 03:16

Eu nu stiu ca lipsa gustului si mirosului sa fie un simptom reprezentativ ptr corona.

La mine in judet se face testul corona la UPU cu trimitere de la MF, iar simptomele trebuie sa fie mai severe decât lipsa mirosului. 

Acum o rudă de-a mea are corona. A fost la MF cu simptome care includea febra, durere de spate si tuse, a primit tratament si trimitere la UPU ptr test care a iesit pozitiv. MF a spus sa nu se interneze  deocamdata ca el a bănuit ca are corona si a dat tratament coresp. 

 

Pepco fie cum vrei tu. Renunț nu ptr ca ai dreptate, ci ptr ca vorbesc la pereti. Toate chestiile de care te ocupi cu rost sau ptr ca asa vrei tu si pe care le percepi cum vrei tu iti subminează sănătatea. De acum încolo, numai bine iti doresc. 



#2575
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 12:05

Eu nu stiu ca lipsa gustului si mirosului sa fie un simptom reprezentativ ptr corona.

La mine in judet se face testul corona la UPU cu trimitere de la MF, iar simptomele trebuie sa fie mai severe decât lipsa mirosului.

Ooo, ba da, cum nu? Lipsa gustului si a mirosul este printre primele simptome caracteristice acestei boli. Insa nu se manifesta la toti bolnavii, am inteles ca in special la cei tineri. Nepoata de 20 ani de care va spuneam mai sus, asta a avut, nu tuse, nu febra. Nevasta unui coleg de-al sotului a fost fara gust mai bine de o luna.

 

Una din cumnatele mele a fost pozitiva in aprilie (si negativa acuma, in octombrie). Au testat-o atunci pt ca lucra in mediul sanitar si una din colege, care isi pierduse gustul si mirosul fusese testata pozitiv. Cumnata mea n-a avut deloc simptome.



#2576
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 12:56

am citit acum povestea unei familii din 3 persoane - parintii si o fetita de 1 an si 10 luni. doborati de virus la modul urat.

 

doua persoane (femei) dintre cele care au comentat la postare/poveste au acuzat mama ca este o poveste inventata (pentru ca prea stie ce tratament li s-a administrat) si chiar ca se foloseste de poza unui copil necunoscut pentru a speria lumea. a fost si blestemata putin, ca de ce nu.

 

@dana vio

 

ba tocmai ca lipsa gustului si a mirosului ESTE un simptom specific corona. febra, durerile in gat si tusea sunt simptome care preced pierderea gustului si a mirosului.

 

cat despre chestiile de care ma ocup, unele sunt alegerea mea, intr-adevar, iar altele sunt... intamplari nefericite care ma afecteaza direct. pot alege sa tac sau sa fac ceva, parca mai demult m-ai intrebat daca si fac ceva sau doar observ. si normal ca am dreptate, doar e realitatea mea. ce, eu zic ca n-ai dreptate cand povestesti despre realitatea ta? sau poate realitatea mea e prea mult de acceptat ca realitate de alte persoane, pot intelege asta, si mie mi se pare ca unele lucruri fac parte din absurdistan.



#2577
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 14:09

Am citit si eu postarea mamei cu fetita de un an in spital si sotul in alt spital in alt oras, pozitivi toti trei, cu simptome destul de serioase. Autoarea are numele thedogars pe FB. Este impresionanta si da, doua -trei cotofene au spus ca e falsa postarea. Minti ratacite.



#2578
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 11:45

Amin, sau mult a fost, puțin mai este  [:)] ———-

 

 

 

Ministerul Sănătății a emis Ordonanța de Urgență prin care pacienții confirmați cu noul coronavirus care fac forme ușoare să fie izolați acasă și supravegheați de medicii de familie. 

Citeşte întreaga ştire: Ministerul Sănătății a cedat pavilionul COVID de 350 de paturi, inaugurat de Klaus Iohannis în nordul Bucureștiului, ca să fie operat pentru triaj de clinica privată Monza

 

 



#2579
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 23:30

52 010 cazuri astazi!  In fiecare zi imi spun ca gata, asta a fost Recordul (cu "R" mare) si zilele ce vin imi demonstreaza ca se poate si mai rau :-((. Si ce-i mai teribil e ca nimic, nici o masura nu pare eficace.

 

Elevii, de la gradinita pina la clasa a XII-a sint in vacanta, mai au o saptamina. Nu stiu ce va fi cind va trebui sa se intoarca toti la scoala. O prietena imi zicea ca stie din sursa sigura (?!!) ca vom fi in lockdown de Craciun, ca sa se evite situatia din vara cind toata lumea s-a plimbat de colo-colo in vacanta.



#2580
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 octombrie 2020 - 23:45

52 010 cazuri astazi!  In fiecare zi imi spun ca gata, asta a fost Recordul (cu "R" mare) si zilele ce vin imi demonstreaza ca se poate si mai rau :-((. Si ce-i mai teribil e ca nimic, nici o masura nu pare eficace.

 

Elevii, de la gradinita pina la clasa a XII-a sint in vacanta, mai au o saptamina. Nu stiu ce va fi cind va trebui sa se intoarca toti la scoala. O prietena imi zicea ca stie din sursa sigura (?!!) ca vom fi in lockdown de Craciun, ca sa se evite situatia din vara cind toata lumea s-a plimbat de colo-colo in vacanta.

Rata deceselor este scazuta in raport cu cel al cazurilor active. 

Miniaturi atasate

  • raport.jpg



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -