Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#2151
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 08:47

O familie de prieteni de-ai mei s-au intors in CO din strainatate. 

El lucreaza la privat, alta firma decat cea unde lucrez eu, lucreaza de acasa in izolare 14zile. Ea lucreaza la primarie, merge normal la serviciu, n-a intrebat-o nimeni de nimic. 

Grecia e considera tara sigura, nu trebuie sa stai acasa dupa ce vii de acolo.



#2152
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.675 mesaje

Postat 04 august 2020 - 08:55

Laura,eu am dedus ca nu ai voie sa opresti. Pe situl mae scrie ca esti in tranzit si nu te intreaba de nici un test. Corect ar fi sa conduci si sa nu opresti in Austria. 
In bayern erau sapt trecuta discutii si vroiau sa instituie carantina pt cei veniti din rom, dar nu stiu daca au intreprins ceva concret, ca nu am mai urmarit.

 

Pai asa stiu si eu, daca vii din Romania (cetatean roman), ai voie doar sa tranzitezi, nu sa te opresti. Se pare insa ca daca vii din Romania, cetatean cu pasaport elvetian, ai voie sa opresti, sa stai peste noapte, fara nici o restrictie, la vama nu te intreaba nimeni de unde vii, unde te duci. 



#2153
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.972 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:03

'' Grecia e considera tara sigura, nu trebuie sa stai acasa dupa ce vii de acolo. '' 

 

Daca n-ar fi tragic, ar fi de-a dreptul comic. Serios ? ce tara mai e sigura in zilele astea ?! 



#2154
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:13

'' Grecia e considera tara sigura, nu trebuie sa stai acasa dupa ce vii de acolo. '' 

 

Daca n-ar fi tragic, ar fi de-a dreptul comic. Serios ? ce tara mai e sigura in zilele astea ?! 

Majoritatea deciziilor se iau la nivel de minister  de externe conform intereselor economice ale diverselor tari. Se negociaza.

Negocierea incepe de la numarul de cazuri active si coeficientul ala de transmitere.



#2155
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:16

Pai asa stiu si eu, daca vii din Romania (cetatean roman), ai voie doar sa tranzitezi, nu sa te opresti. Se pare insa ca daca vii din Romania, cetatean cu pasaport elvetian, ai voie sa opresti, sa stai peste noapte, fara nici o restrictie, la vama nu te intreaba nimeni de unde vii, unde te duci. 

Ai dreptate-vezi si cazul suedezilor ce traiau in Germania si s-au dus in Suedia, in plina pandemie, cind granitele erau inchise.

 

Asta tine de contiinta...altceva nu mai trebuie adaugat ca spune tot.



#2156
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:21

Voaim sa spun in legatura cu pacientii cu sau suspecti de covid.

 

La noi nu exista spitale covid, insa cind l-am internat pe sot, totul s-a facut printr-o intrare separata de intrarea in spital, eu am mers inainte si am explicat situatia-stam la 5 minute de spital, nici pentru informatii nu intri in spital, suni la intefon si abia dupa ce explui problema prezentei tale acolo, ti se deschid eventual usile..

 

Nu numai intrarea e separata ci si statia d eterapie intensiva e separata de restul spitalului, dpar medicii/asistentele pot trece dintr-o parte in alta, bineinteles ca in sectia de terapie intesiva toti sunt costumati cu costume d eprotectie.

 

Cei care nu au legatura cu corona, sunt lasati s aintre in sala d eurgente, insa de cite ori am fost acolo...era gol.



#2157
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:34

Nu merge sa citez de pe mobil, dar așa cum scrie andacos in postarea de mai sus, e și in Suedia. In plus, in curtea spitalului e un loc de primire modular, unde sunt primiți toți pacientii covid. La noi e mai simplu acum, Pt ca se testează oricine vrea, gratis, nu se mai aglomerează urgentele cu pacienți cu simptome covid. Asta mi se pare cel mai bun lucru. 
 



#2158
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.972 mesaje

Postat 04 august 2020 - 09:44

Da, asa e si la noi, circuite separate. 

Nici asistentii de pe sectii nu se (mai) plimba prin spital cum vor ei, fiecare pe sectia lui, respectand protocolul, circuitele etc. 

Am mai spus asta, nu stiu de ce am impresia ca vorbesc singura. 

 

Si, ca sa fiu in ton cu forumul asta  [batcap] , sa va spun si o chestie urata de la mine. 

O fata tanara a descoperit ca nu mai are miros si, ce s-a gandit ea, sa mearga sa-si faca testul covid care a iesit pozitiv. A fost internata in spital unde a nimerit o dr care i-a vorbit foarte urat. Limbaj, ton, atitudine, tot. Fata a fost mai traumatizata de atitudinea dr decat de boala. A vrut sa plece, nu i-a dat voie. Fara explicatii. Fata a apelat la toate parghiile posibile si a fost transferata in alt spital, aici zice ca se simte ca la un hotel de 4stele. Si a reclamat si atitudinea dr in cauza. 



#2159
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 10:49

Foarte bine ca a reclamat atitudinea doctorului, asa trebuie sa facem ori de cate ori este necesar!

Cat despre Grecia, fata de noi, se considere tara sigura. Daca au un nr mic de cazuri la nr de locuitori, aia e. Ieri parca au avut 75 noi cazuri.



#2160
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 august 2020 - 15:28

Eu nu inteleg cum a ajuns asa de repede numerul de reproducere sa fie sub 1 in ROmania - cand in Olanda, la cazuri mult mai putine e la 1.6?




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -