Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#2161
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2020 - 15:49

Din presa internaționala 

 

 

Mihaela, se poate ca virusul asta sa fie diferit de la o zona/tara la alta (diferite strains/tipuri)? Adică, un tip sa fie  mai puternic (mai contagios,mai daunator) in altul msi slab? 

Virusul dupa ce se transmite de n ori dupa luni de zile nu devine mai slab decât de la inceput? 


Editat de michelle-usa, 04 august 2020 - 15:58 .


#2162
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 august 2020 - 16:28

Mirela, numarul R fluctueaza. Acum este sub 1, de la 1,5. asta nu inseamna ca nu poate creste din nou. Probabil ca in Olanda se inregistreaza a noua crestere a numarului de cazuri, deci R e si el mai sus de 1.



#2163
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 august 2020 - 17:15

Mihaela, se poate ca virusul asta sa fie diferit de la o zona/tara la alta (diferite strains/tipuri)? Adică, un tip sa fie mai puternic (mai contagios,mai daunator) in altul msi slab? Virusul dupa ce se transmite de n ori dupa luni de zile nu devine mai slab decât de la inceput?

 

Sunt studii și studii. Eu nu știu ce răspuns sa îți dau. 
 



#2164
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 17:57

Eu nu inteleg cum a ajuns asa de repede numerul de reproducere sa fie sub 1 in ROmania - cand in Olanda, la cazuri mult mai putine e la 1.6?

Eu cred ca nu are legatura cu numarul de cazuri.

Se face pe unitate de timp, pe durata contagiozitatii dupa ce o persoana a fost  infectata si nu mai  stiu pe ce. In general pe 7 zile. Io am gasit cifre la 6 zile.

 

Daca Olanda avut in 29 iulie 247 de cazuri si azi 485 e clar ca aveti o rata de reproducere mare.

 

Romania a avut in 29 iulie 1182 iar in 4 august 1232 are o rata de reproducere a virusului mica.



#2165
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 04 august 2020 - 18:45

Mihaela, se poate ca virusul asta sa fie diferit de la o zona/tara la alta (diferite strains/tipuri)? Adică, un tip sa fie  mai puternic (mai contagios,mai daunator) in altul msi slab? 

Virusul dupa ce se transmite de n ori dupa luni de zile nu devine mai slab decât de la inceput? 

 

Virusii se multiplica muuuult mai repede decit animale (de exemplu), citeva generatii pe ora cel putin. Mutatii genetice sufera toate cele, inclusiv virusii. Unele mutatii sunt anodine, altele nu. 

 

De exemplu, la gripa in emisfera nord se iau in considerare tulpinile care au circulat in emisfera sud si se face vaccinul, care insa, nu functioneaza sigur 100% in toti anii, caci virusul ajuns la destinatie nu e tot timpul cunoscut caci a mutat intre timp.

 

COVID-ul e in aceeasi situatie. Poate deveni mai virulent sau nu, da si alte simptome sau nu, sa "aiba placerea" de se fixeze pe alte organe decit plaminii, etc. 



#2166
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2020 - 17:01

Sa inteleg ca matusa ta, a incercat sa-i convinga pe cei de la pombe funebre, sa-l treaca pe bunicul tau mord de covid si ei nu au vrut? Sau cum?

 

....

Cand am citit prima data interpretarea data spuselor mele m-am ofticat rau. Asa ca am preferat sa nu raspund la asta. Daca nu zicea si @viviana sa revin cu clarificari nu as mai scrie pe tema asta. [:)]

In postul respectiv, vorbeam de micile situatii/proceduri de lucru lasate in "coada de peste" care neadresate genereaza un mic business local pana se inchide portita respectiva.

Cumva m-a ofticat sa vad ca in loc sa fie citit in cheia asta sau macar in jurul acestei idei, a fost preferata varianta mai simpla si usor de pus la stalpul infamiei. Este aiurea sa vezi cum "a vorbit" s-a transformat in "sa-i convinga" iar "sa o ajute sa depuna actele" s-a transformat in "sa il treaca mort de covid".

 

Ma bucur ca au fost useri care au citit mesajul in cheia potrivita.



#2167
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2020 - 17:06

Am citi si aseara, am recitit si acum, eu nu inteleg nimic din mesajul asta, care e treaba cu cozile?

 

Ideea era ca statul cu orele la coada + afara va deveni o problema la iarna.



#2168
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 august 2020 - 18:15

Pai asa stiu si eu, daca vii din Romania (cetatean roman), ai voie doar sa tranzitezi, nu sa te opresti. Se pare insa ca daca vii din Romania, cetatean cu pasaport elvetian, ai voie sa opresti, sa stai peste noapte, fara nici o restrictie, la vama nu te intreaba nimeni de unde vii, unde te duci.

 

o fi vorba de tipul de asigurare ?

 

noi avem asigurare in Europa privată, dar când merg la sky îmi fac și una specială ADAC, care îmi asigura elicopter pe pista in caz de nevoie .

 

da. Asigurarea mea de stat și privată germana nu asigura elicopter in Franta& Austria, dacă as avea nevoie.

in caz de accident de mașina boala etc preia orice( am fost la urgentă și in Spania și in Belgia și in Austria ) 



#2169
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 august 2020 - 19:42

o fi vorba de tipul de asigurare ?

 

noi avem asigurare in Europa privată, dar când merg la sky îmi fac și una specială ADAC, care îmi asigura elicopter pe pista in caz de nevoie .

 

da. Asigurarea mea de stat și privată germana nu asigura elicopter in Franta& Austria, dacă as avea nevoie.

in caz de accident de mașina boala etc preia orice( am fost la urgentă și in Spania și in Belgia și in Austria ) 

Eu ma indoiesc ca te intreaba cineva ce tip de asigurare ai daca tranzitezi Austria!!!I

 

 

Probabil ca daca spui ca i fost in vacanta , s-ar putea sa te puna sa transzitezi si cu pasaport elvetian.

 

Daca taci ...nu spui de unde vii, atunci poti face citeva zile d evacanta in Austria.



#2170
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 august 2020 - 21:29

statul roman a permis astazi reinceperea scolii din 14 septembrie in conditii de... ca si cum nu ar fi (fost) pandemie.

 

mai exact, citat iohannis: "majoritatea copiilor vor merge fizic la scoala". bucurestiul este considerat zona "verde", adica sigura pentru reinceperea cursurilor preuniversitare cu copiii in clase.

 

https://www.edupedu....eptembrie-2020/


Editat de Pepco, 05 august 2020 - 21:35 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -