Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dulapul cu provizii in caz de urgente

provizii urgenta epidemie

235 raspunsuri la acest subiect

#211
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 19:27

Mai mult in cazul micilor companii , businessuri de familie, restaurante magazine ... unde lucrătorii nu au zile de boala plătite și trebuie sa stea acasă in carantina sau dacă un lucrător are Corona , se Închide temporar compania și nu neaparat oferă paid leave. 

aici lucrătorii temporari au f putine ore de boala plătite, nu beneficiază de concedii...

Sunt  Companii au anunțat in prealabil ca dacă au vreun caz închid compania temporar... la asta m-am referit. 

 

Da nici la noi freelancerii, contractorii, self employees, și temporarii nu au concedii de boala plătite. Oricum, normal ar fi sa stea in carantaina aia bolnavi dar nu cu lunile. 



#212
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 19:29

Eu imi amintesc de o gripa de acum 20 ani. Intii a cazut barbatu'meu la pat si a doua zi si eu. Eram asa loviti in aripa incit nu puteam face nimic, doar boleam si dormeam. Nici macar nu ne era foame si nici nu eram in stare sa ne ridicam din pat. Noroc ca la vremea aia aveam un vecin foarte cumsecade si s-a dus el la supermarket si ne-a cumparat sunca si un castravete, altceva n-aveam chef sa maninc. Daca ar fi acuma, cu isteria asta a contaminarii, cred ca m-ar aproviziona cu prastia.

Exact așa fac și eu la gripa. Nu maninc nimic, te intrebi ce le trebuie la ăștia atita hirtie igienica, cind de-abia poți minca? [clo]



#213
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 19:32

E Post .,..  [:)] 
Berea mai incolo 

sa inteleg ca micii sunt de post? [:)]



#214
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 19:38

Eu imi amintesc de o gripa de acum 20 ani. Intii a cazut barbatu'meu la pat si a doua zi si eu. Eram asa loviti in aripa incit nu puteam face nimic, doar boleam si dormeam. Nici macar nu ne era foame si nici nu eram in stare sa ne ridicam din pat. Noroc ca la vremea aia aveam un vecin foarte cumsecade si s-a dus el la supermarket si ne-a cumparat sunca si un castravete, altceva n-aveam chef sa maninc. Daca ar fi acuma, cu isteria asta a contaminarii, cred ca m-ar aproviziona cu prastia.

exact , apa sa ai ca in rest corpul nu are nevoie decat de odihna din toate punctele de vedere.  

 

eu recunosc ca nu m-am vaccinat antigripal niciodata si nu am avut gripa niciodata. chiar cu cei din casa bolnavi , carora le faceam doar ceaiuri sau supe .  



#215
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 19:39

Eu imi amintesc de o gripa de acum 20 ani. Intii a cazut barbatu'meu la pat si a doua zi si eu. Eram asa loviti in aripa incit nu puteam face nimic, doar boleam si dormeam. Nici macar nu ne era foame si nici nu eram in stare sa ne ridicam din pat. Noroc ca la vremea aia aveam un vecin foarte cumsecade si s-a dus el la supermarket si ne-a cumparat sunca si un castravete, altceva n-aveam chef sa maninc. Daca ar fi acuma, cu isteria asta a contaminarii, cred ca m-ar aproviziona cu prastia.

Cunosc ....e  crunt. Nu m-am putut ridica din pat deloc .... crunt rau ... mi se strange si acum pielea la experienta aia..... brrrr....



#216
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 23:38

Exact așa fac și eu la gripa. Nu maninc nimic, te intrebi ce le trebuie la ăștia atita hirtie igienica, cind de-abia poți minca? [clo]

 

lume panicata! 

 

si noi cand am fost f bolnavi toti 3 in urma cu 2-3 ani...nu am putut manca nimic.

dupa vreo 3 zile de stat la pat...s-a dus sotul sa cumpere cate o ciorba de burta Mexicana sa ne aduca acasa. A cumparat-o degeaba, nici nu i-am putut simti gustul, parca mancam "apa" cu lingura...

 a fost ceva de groaza ce rau ne-a fost. sotul a lipsit mai mult de o sapt de la servici. 

 

de atunci ne vaccinam pe fiecare an.



#217
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 01:03

La modul foarte serios eu v-as sfatui sa va organizati in caz de complicatii : sa contati pe cineva sa se ocupe de copii si sa ii ia la ei daca cadeti la pat sau, mai rau, la spital. Daca aveti copii mari capabili sa se ocupe singuri de ei insasi, lasati ceva bani in lichid sau un card sau bani in contul de pe cardul lor sa-si poata face citeva cumparaturi. E valabil atit pentru parinti singuri cit si pentru cei in doi caci porcaria de virus e foarte contagioasa si riscati sa va imbolnaviti concomitent. 

 

Daca aveti vecini singuri cuc dati un telefon sa-i intrebati de sanatate si sa le propuneti ajutor.

Daca e de stat in casa, verificati ca nu va veti plictisi : carti, jocuri, de cusut, de brodat, gradinarit. 

O rezerva de paracetamol e bine venita. O rezerva de tratament pentru 2 saptamini in plus daca aveti afectiuni cu tratament continuu. 

Asigurati-va ca aveti destule lemne taiate, daca aveti soba, butelie de aragaz plina, etc. 



#218
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 01:06

Michelle, e foarte bine ca va vaccinati.

 

Si noi, in fiecare an, eu si copilul, din anul cand s- a nascut.

Nu am mai facut gripa de atunci.

Si, da, stiu ca nu e la fel de eficient in fiecare an, dar e mai bun decat nimic si se pot face forme mai usoare decat in lipsa lui.

 

Aici in februarie inca mai erau sfatuiti oamenii sa se vaccineze antigripal pentru a decongestiona urgentele in vederea noului virus.



#219
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 01:30

Michelle, e foarte bine ca va vaccinati.

 

Si noi, in fiecare an, eu si copilul, din anul cand s- a nascut.

Nu am mai facut gripa de atunci.

Si, da, stiu ca nu e la fel de eficient in fiecare an, dar e mai bun decat nimic si se pot face forme mai usoare decat in lipsa lui.

 

Aici in februarie inca mai erau sfatuiti oamenii sa se vaccineze antigripal pentru a decongestiona urgentele in vederea noului virus.

cum doamne poti sa te vaccinezi pentru un virus pe care nu il cunosti?


Editat de a_alinta, 11 martie 2020 - 01:32 .


#220
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 02:19

cum doamne poti sa te vaccinezi pentru un virus pe care nu il cunosti?

 

Cred ca nu ai inteles ce am scris.

Sunt sfatuiti sa se vaccineze antigripal ca sa nu se mai aglomereze urgentele SI cu pacientii cu cazuri serioase de gripa, in eventualitatea unui numar mare de cazuri de coronavirus ce necesita spitalizare.

A fost un sezon destul de dificil de gripa anul  asta cel putin aici la noi. Imi amintesc ca prin decembrie vedeam la stiri urgentele pline cu pacienti cu gripa si diverse alte viroze de sezon.





Etichetat si cu provizii, urgenta, epidemie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -