Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

#11
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 09:11

Cristi Pantazi (ziarist): 

 

Maxima, totala iresponsabilitate: sa o aduci pe Olivia Steer singura in platou in prime time sa-si debiteze prostiile despre vaccinuri. Singura, fara un doctor care sa contrabalanseze idioteniile ei. Autorul acestei abjectii jurnalistice e gidea. Exact in ziua in care e anuntata epidemie de rujeola din cauza nevaccinarii copiilor. De la CNA nu mai am nici o asteptare, sint curios daca directorii firmelor care au publicitate in aceasta exceptionala emisiune sint fericiti acasa, linga copiii lor.


#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 09:13

Da noi am discutat muuult despre aceasta femeie iresponsabila care se joaca cu sănătatea publica a Romaniei. Foarte trist....

#13
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 09:14

Intrebari la care astept un raspuns de la voi:

Ce parere aveti voi ca parinte?

Credeti ca Ministerul face suficient ca sa adreseze aceasta problema?

Eu inteleg ca exista o campanie Anti-Vaccinare dar ce face ministerul sa o combata?

Credeti ca este nevoie de mai multa duritate? Avem nevoie de legi?



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 10:21

tot acest Gadea ...

 

Olivia Steer a fost invitata sa vorbeasca despre vaccinuri la Mihai Gadea. Singura in platou. Singura in platou in ziua in care s-a anuntat izbucnirea unei epidemii de rujeola, boala care poate fi prevenita prin vaccinare. In luna in care un studiu tocmai a anuntat ca Romania este tara cu cea mai dramatica scadere a ratei vaccinarii din lume. Dar nu, de aceasta data nu Olivia Steer este de vina.

Gâdea nu a pus nici măcar o singură întrebare informată. A tăcut când Steer a spus că vaccinurile produc autism - un fals dovedit de zeci de cercetări derulate de-a lungul a zeci de ani în care au fost incluşi sute de mii de copii.

A tăcut la toate teoriile conspiraţioniste emise de Olivia Steer. A tăcut la toate falsurile emise de Olivia Steer, printre care afirmaţia că poliomielita, o maladie care a ucis şi schilodit milioane de copii, era doar o banală răceală înainte de introducerea vaccinurilor.

A tăcut la toate ipocriziile Oliviei Steer, care predică împotriva vaccinării dar refuză să spună dacă şi-a vaccinat proprii copii.

Dar nu, de această dată nu Olivia Steer este de vină; până la urmă ea are dreptul la o opinie, oricât de falsă ar fi aceea. În schimb, Mihai Gâdea trebuia să-şi facă meseria. Trebuia să pună întrebările corecte şi relevante, iar dacă nu era în stare trebuia să aducă un invitat care să fie capabil de asta. Nu a făcut-o. În timp ce Gâdea clama dreptul sacrosant al fiecăruia de a-i fi ascultată opinia, în studioul emisiunii sale nu era prezent niciun medic. În timp ce Gâdea declama respectul său pentru ştiinţă, în studioul său nu era prezent niciun om de ştiinţă de aici.



#15
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 10:21

Exista deja un subiect deschis pe aceeasi tema. De ce s-a deschis altul, din moment ce nici cel deschis anterior n-a captat atentia prea multor participanti?

 

http://comunitate.de...a-nevaccinarii/



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 10:22

mianda - ce conteaza??? E vorba despre sanatatea copiilor si nu despre cate mesaje sunt. Deranjeaza pe cineva inca un topic?



#17
adialex

adialex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 10:31

Pfff... este un subiect asa dificil...

Fetita mea cea mare a facut o reactie foarte urata la vaccinul de doua luni... a fost un caz urat, care s-a raportat ulterior companiei producatoare si care a trecut in prospect la reactii adverse reactiile pe care le-a avut ea...

In spital am fost sfatuita sa ma gandesc foarte bine daca repet vaccinul... am facut schema completa, dar la fiecare vaccin am imbatranit 10 ani.. am facut inclusiv ROR, dar la un an distanta a facut rubeola.., si nu o forma usoara, asa cum speram...

La a doua fetita am facut schema de vaccin pana la ROR.. de ce? pentru ca fetita mea nu vorbea deloc ( am scris la vremea aceea inclusiv  pe forum despre asta) mi-a fost frica sa fac vaccinul tocmai pentru ca o suspectam ca are elemente din spectru autist. 

A vorbit foarte tarziu, la 3 ani, este perfect normala, dar stau si ma gandesc daca faceam acel vaccin, exista riscul sa ramana asa? poate ca nu.... dar avand experienta traumatizanta a primului copil, inclin sa cred ca am facut bine...

Vom continua schema de vaccin ( care o mai fi aia) pentru ca de la un an nu am mai facut vaccinuri ca s-a schimbat schema... ultimul vaccin DDT, la un an, iar cand trebuia sa facem rapel la 4 ani, s-a schimbat schema.. acum se face la 6..

Acum, vazand stirea cu epidemia stau putin cu teama... fetita are 5 ani jumatate, este in colectivitate, cu o imunitate buna...Incerc sa nu pun la indoiala acum decizia mea de atunci... sa ma gandesc ca am facut ce am simtit eu ca e bine la vremea aceea...



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:09

Dar acum nu ii poti face vaccinul?

Intreaba un pediatru sa te lamureasca si eventual sa iti faca o noua schema daca aveti intarziere si cu un alt vaccin.

sanatate



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:15

N-am sa mai vorbesc despre dilema le facem sau nu vaccin la copii, s-a discutat si se discuta suficient, dovezile sunt clare, omenirea a progresat numai si numai pentru ca sanatatea oamenilor a fost cercetata si s-au obtinut rezultate incontestabile.

Progresul in sanatate n-a fost obtinut cu Olivia Steer sau cu altii de teapa ei. Deci nu cred ca e mult de discutat.

Dar daca cautam respunsabili, ne uitam la autoritatile statului care sunt acolo unde sunt ca sa ia cele mai bune decizii pentru sanatate. Deja sunt mai multe tari care obliga parintii sa-si vaccineze copiii, vor nu vor. Pe principiul ca o fi copilul tau si tu decizi, copilul ala traieste in societate si acolo eu decid ceea ce e (dovedit) mai bine pentru toata lumea.

Deci nici aici nu-s prea multe de discutat...daca autoritatile nu se implica, sunt responsabile.



#20
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:22

Chiar zilele trecute vedeam in media romaneasca o stire" la Constanta lipseste vaccinul Bcg. De o luna! " Au fost probleme si cu cel contra rujeolei?  Sau e doar rezultatul deciziei de a nu vaccina? 





Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -