Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie 2020 (Dovlecei de 2020)

sarcina gravida septembrie 2020

898 raspunsuri la acest subiect

#41
alexxxandra4

alexxxandra4

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 22:12

Am fost si noi astăzi la doctor, am auzit bătăile inimii ❤ . Din cauza durerilor de ovare la fel ca la menstruatie, doamna doctor ne a prescris Arefam 200 doar ca mai bine pe cale vaginala deoarece poate da stare de greață si cefalee. Voi pleca vineri pentru 3 luni în Anglia și sper ca voi afla acolo sexul desi mie mi se pare a fi o fetiță tare jucăușă ❤



#42
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 08:31

Am fost si noi astăzi la doctor, am auzit bătăile inimii ❤ . Din cauza durerilor de ovare la fel ca la menstruatie, doamna doctor ne a prescris Arefam 200 doar ca mai bine pe cale vaginala deoarece poate da stare de greață si cefalee. Voi pleca vineri pentru 3 luni în Anglia și sper ca voi afla acolo sexul desi mie mi se pare a fi o fetiță tare jucăușă ❤

 

Ma bucur foarte mult ca am dat peste forumul asta, ieri chiar am intrat de câteva ori sa văd dacă a mai apărut un mesaj nou !

As întreba și eu doctorița dacă pot schimba Arefamul pe cale vaginală, stomacul meu oricum e praf și pulbere :(


Editat de Bamby03, 26 februarie 2020 - 08:32 .


#43
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 19:23

Arefamul stiu ca ca se da daca nivelul progesteronului e scazut(si se face analiza). E singurul motiv din ce am citit... Pt dureri am auzit mai degraba no-spa.

Si doctorita mea a vrut sa imi dea arefam..desi ma dusesem la ea cu val progesteronului si era mare. Si cand am intrebat-o de ce sa iau, a spus sa iau sa fim noi linistite. Nu am luat, evident, pt ca nu sunt de acord sa bag toate prostiile doar de dragul de a le lua.


Editat de DeedeeZ, 26 februarie 2020 - 19:27 .


#44
alexxxandra4

alexxxandra4

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 19:27

E si pentru menținerea sarcinii Arefamul. Ne a dat si No Spa doar ca la nevoie nu sa facem abuz :) 



#45
mama3

mama3
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 09:28

Buna burtici [flo2] ! Am intrat in saptamana a zecea si numar zilele in continuare asteptand a douasprezecea, in speranta ca greata si ameteala sa dispara. Comparativ cu primele doua sarcini, in care m-am simtit rau pana in luna a cincea, acum totusi e mai bine si de asta indraznesc sa visez ca poate se va intampla minunea sa scap de greata mai repede. Luni merg la dr. sa vad ce mai spune bebe. La eco de 6 sapt sacul gestational avea margini usor neregulate, asa ca iau si eu Arefam pt mentinere. Primele doua sarcini au fost dificile(sangerari si hematoame), acum sper sa fie totul ok. O zi cat mai buna va doresc!



#46
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 10:07

Deedee valorile progesteronului se schimba de la o zi la alta. Trebuie sa ai constant cantitatea ideală pentru fiecare perioada a sarcini. Acum, e alegerea ta, mă gândesc doar ca ar trebui să fii sinceră cu Doctorul in caz de nu iei ceva ce ti-a prescris ...

 Eu iau cantitatea de 200 mg cam pana in săptămâna 12-13... după care scap de progesteron.



#47
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 11:20

Bună dragelor, eu am luat duphaston si acid folic,așa mi-a prescris medicul la primul consult, după o săptămână mi-a dat vitamine elevit , dar am făcut o alergie si am ajuns din nou la medic care iarăși mi-a schimbat medicamentele mi-a dat aferam plus acid folic și mi-a zis să renunț la restul și pentru alergie să i-au claritin, a doua zi când m-am dus la medic mi-a  zis că nu ar fii trebuit să i-au claritin pentru că nu e bun si mi-a 

prescris altceva și a zis să renunț la restul de mediamente 

Eu am cumpărat toate medicamentele fără rost 



#48
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 15:41

Bună dragelor, eu am luat duphaston si acid folic,așa mi-a prescris medicul la primul consult, după o săptămână mi-a dat vitamine elevit , dar am făcut o alergie si am ajuns din nou la medic care iarăși mi-a schimbat medicamentele mi-a dat aferam plus acid folic și mi-a zis să renunț la restul și pentru alergie să i-au claritin, a doua zi când m-am dus la medic mi-a zis că nu ar fii trebuit să i-au claritin pentru că nu e bun si mi-a prescris altceva și a zis să renunț la restul de mediamente Eu am cumpărat toate medicamentele fără rost

 

Buna Iulia ! Eu știam ca Duphaston sau Arefam e cam aceiași treaba. Nu știu sigur.

Iar alergia ești sigura ca ai făcut de la vitaminele Elevit, sau poate e posibil sa fi mâncat ceva ce nu ti-a priit ? 



#49
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 16:30

Buna Iulia ! Eu știam ca Duphaston sau Arefam e cam aceiași treaba. Nu știu sigur. Iar alergia ești sigura ca ai făcut de la vitaminele Elevit, sau poate e posibil sa fi mâncat ceva ce nu ti-a priit ?

Alergia am făcut-o de la un dezinfectat după ce am fost să-mi fac analizele de sânge, nu a avut nici o legătură cu medicamentele, doar că mă enervează că într-o săptămână am cumpărat medicamente de zeci de lei pe care nu le folosesc!



#50
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 17:10

Alergia am făcut-o de la un dezinfectat după ce am fost să-mi fac analizele de sânge, nu a avut nici o legătură cu medicamentele, doar că mă enervează că într-o săptămână am cumpărat medicamente de zeci de lei pe care nu le folosesc!
Ammm înțeles. Încearcă sa mai consulți un doctor, e un pic ciudat cum ti-a schimbat tratamentul.... [sad] ba sa iei, ba sa nu iei ...

Editat de Bamby03, 27 februarie 2020 - 17:10 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -