Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie 2020 (Dovlecei de 2020)

sarcina gravida septembrie 2020

898 raspunsuri la acest subiect

#21
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 09 februarie 2020 - 17:53

Cum stati cu simptomele? In afara de durerea de sani si de faptul ca pare ca au crescut cu vreo 20%, nu simt nimic altceva. Inca nu stiu stiu cum e greata, nu sunt mai obosita decat inainte(si am si renuntat la cafea). Mancarea miroase delicios, as manca orice, nicio repulsie. Am aceeasi pofta de mancare ca si inainte parca. Nu am miros mai puternic.. Daca in sapt 6-7 aveam mici crampe si mai simteam dureri, acum au disparut aproape de tot.

 

Ma cam ingrijoreaza lipsa lor. Saptamana viit am a 2-a ecografie, de 10 sapt si imi fac griji ca poate s-a oprit din evolutie... O sa imi fac un hcg si un progesteron inainte de ecografie sa vad daca sunt ok, am emotii prea mari sa ma duc fara analize.



#22
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 10 februarie 2020 - 09:17

Buna fetelor !!! Felicitari și multă sănătate sa aveți !!!

Eu am trecut de emoții după ce am auzit inimioara.

DeeDeeZ, îți zic ce mi-au spus și mie cei aproapiați: Gândește pozitiv !!!.... Cei drept cu câte se întâmpla in ziua de azi... dar încerc sa mă gândesc deja când o sa îl am pe bebe in brațe.

 

Eu sunt in săptămâna 8 și nu mai știu ce sa fac sa

ma împac cu greață și starea de rău...pana și noaptea mă trezesc de rău (nu am vărsături). 

Și eu prin săptămânile 4-5-6 aveam niște crampe care acum au cam dispărut... Dr a zis ca nu e nimic .

Voi cum sunteți ? 



#23
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 14 februarie 2020 - 16:47

Va face cineva testul Panorama? Mi-a recomandat medicul sa ma gandesc daca vreau sa il fac in loc de dublu test.

Am fost la ecografie azi, all ok, am vazut chiar cum dadea din manute si picioruse, nu ma asteptam sa fie atatea detalii, se vedeau chiar si niste "urechi".



#24
flori_babi

flori_babi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 15 februarie 2020 - 00:18

Buna fetelor! Eu sunt in sapt12, data estimata este 2 septembrie.  [:)]

 

I-am auzit deja inimioara la ultimele ecografii si 8n curand o sa am screening-ul de trimestru1.

 

Sarcina usoara si sa auzim de bine! [barza1]



#25
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 10:07

Buna ziua burtici frumoase  sarcină usoară tuturor!!!

Noi incă suntem in 3 lunite si astept să treaca acest rau si stare de lesin ....speram ca bebe să miste cat de repede si să imi fie mai bine !!!Voi sunteti ok ? Va pupăm  [flo2]



#26
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 10:13

Hey mamici... Ce faceți ?  cum va simțiți ?

Eu mă lăudam ca nu am vărsături, dat m-am laudat degeaba. Au început acum o săptămâna (din sapt.8).

Vars doar dimineața când mă dau jos din pat, ceva galben, nu știu, stomacul fiind gol dimineața [fal] ...nu mai suport nici lămâile pentru stările de greață. Am și dureri de stomac continue. Am observat ca ceaiul de menta/tei/mușețel mă mai ajuta seara sa pot adormi. [alcool] 
Astazi, avem 9 săptămâni și o zi. Abia aștept ecografia de 10 săptămâni... îmi mai da putere. Sper sa scap de starea asta de rău, vreau sa ies, sa mă plimb și sa mănânc de toate ! 
[pup]



#27
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 17:41

Eu am facut azi testul panorama (este in loc de dublu test) si o sa primesc rezultatul in 10-15 zile. In mai putin de 2 sapt mi-am programat si morfologia de trim 1 (o sa vina la 13 saptamani, dar asa mi-a zis medicul ca e ok).

Sunt in saptamana a 11-a si ma simt ca si cum nu as fi insarcinata. Pana acum nu am avut greturi sau stari de oboseala, nimic. Niste dureri de sani care apar si dispar la cateva zile si cam atat.



#28
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 11:33

Bună dragelor, eu sunt însărcinată în 9 săptămâni și mă confrunt cu greturi destul de severe nu pot mânca aproape nimic și apa e o problemă. Voi ce faceti pentru a combate grețurile?



#29
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 15:21

Eu am facut azi testul panorama (este in loc de dublu test) si o sa primesc rezultatul in 10-15 zile. In mai putin de 2 sapt mi-am programat si morfologia de trim 1 (o sa vina la 13 saptamani, dar asa mi-a zis medicul ca e ok). Sunt in saptamana a 11-a si ma simt ca si cum nu as fi insarcinata. Pana acum nu am avut greturi sau stari de oboseala, nimic. Niste dureri de sani care apar si dispar la cateva zile si cam atat.

 

Esti norocoasa !!! E frumos sa te poți bucura de sarcina.

Test dublu, panorama, eu le voi discuta cu doamna Doctor la următoarea consultație pentru ca sunt puțin in Ceață.

Sarcina ușoară in continuare ! [:X]



#30
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 15:30

Bună dragelor, eu sunt însărcinată în 9 săptămâni și mă confrunt cu greturi destul de severe nu pot mânca aproape nimic și apa e o problemă. Voi ce faceti pentru a combate grețurile?

 

Buna Iulia și felicitări !

Greturi am și eu, și mai nou, vărsături dimineața.

Și noi avem 9 săptămâni și 2 zile, deși am o stare generale de rău, pot manca cât de cât, beau apa multă și iau și suplimentele recomandate de doctor.

 

In cazul tău, dacă și apa este o problema te sfătuiesc  sa apelezi doctorul urgent. Sa nu te deshidratezi, și sa fie nevoie de perfuzii.

Multa sănătate !





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -