Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#71
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 13:32

Buna, fetelor! V-ati programat pt dublu test si morfo? 



#72
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 14:20

Buna deeany1 si bine ai venit! Sarcina usoara sa ai!

giulh24  eu m-am programat pe 6 ianuarie pentru bitest si pe 13 ianuarie pt morfologie la Centru medical Matei Basarb- Veridia. Mi s-a spus ca ajuta sa fie rezultatele gata de la bitest, inainte de morfologie. am o gramada de emotii cu aceasta analiza: am citit de cazuri in care atat bitestul cat si triplu test au iesit bine si s-a nascut un bebe cu sindrom down dar si de cazuri in care testele nu au iesit bine, s-a ajuns la amniocenteza care a iesit ok dar e si riscul ala de avort... Sa speram ca o sa fie bine!

eu o sa am 11 saptamani fix cand o sa fac bitestul si 12 saptamani cand fac morfologia.



#73
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 15:51

Bine ai venit deeany1!

 

Giulh24, eu am morfologia și  testul Harmony programate pentru vinerea asta și în funcție de programul laboratorului primesc rezultatele după Crăciun. Mi s-a spus că durează ceva timp la morfologie pentru că depinde de pozitia copilului și să vin încălcată comod pentru plimbare în cazul în care bebe nu stă frumos în pozitia care trebuie  [:)]

Dacă nu ma înșel,  Elena are morfologia astăzi.

 

Eu nu mai citesc nimic negativ, fac testele și atât. Dacă rezultatele sunt bune, atunci nu mă mai interesează nimic. Dacă rezultatele nu sunt în grafic, atunci mă interesează doar ce se poate face sa le aduc in grafic. I-am cerut doctorului să nu îmi vorbească despre alți pacienți sau alte probleme dacă nu are si soluții. Nu vreau să mă sperii și nici să îmi fac griji fără motiv. 

Sarcină ușoară și gândire pozitivă!  [flo2]  [flo2]

 

 



#74
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 15:59

Deea (scuze dacă nu acesta este numele tău), am uitat sa precizez ca o sa am 12 săptămâni și o zi la morfologie. Dar bebe e destul de bine dezvoltat, luni la ecografie avea scheletul format și măsura 5.7cm.



#75
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 16:25

Buna!

Eu am maine la 18:30 morfologia de trimestru 1. Sunt programata la Veridia, la doamna doctor Ursea Mihaela.

Ar trebui sa nasc pe data de 1 iulie. Si maine fac 12 saptamani de sarcina, iar morfologia se face 12 saptamani si 13 saptamani +6 zile asa mi-a zis mie medicul. Am facut analizele de bitest, torch si listeria. Nu am facut testul panorama sau harmony pentru ca inca nu am discutat cu medicul despre ele. Daca este nevoie le voi face.

M-am chinuit 7 ani sa raman insarcinata, iar medici toti imi spuneau cum este cazul meu se ramane de obicei

intre 6 luni si un an, dar la noi nu a vrut sa vina. Am facut multe analize cum ar fi verificarea trompelor, profilul trombofilic, analize de 3-5 ,14, 21,28, 32 de zile de la cm, iar sotul a facut spermograma si spermocultura ( la el erau c-am lenesi, dar nu erau o problema). Eu nu am avut cm menstrual regulat. In general analizele ieseau bune. Am facut diferite tratamente si trei inseminari si cand ne pregateam de FIV am ramas insarcinata cu gemeni. Dar au fost amandoi in aceleasi ovul si am avut probleme cu unul din ei. Se dezvolta mai greu, iar cand am fost la control la aproape 10 saptamani, mi-au zis ca murise de aproape 2 saptamani( adica la doua zile dupa ce fusesem la control).

Este destul de greu sa treci prin pierderea unui copil. Dar din cauza ca nu am reusit sa ma vindec destul de repede dupa avort, doctorul mi-a zis sa astept cel putin 3 cm ca sa ma refac. Dupa o luna de la pierderea gemenilor abia mi-a scazut valoarea betahcg la normal.

Avortul  l-am facut medicamentos, fiindca de la spitalul Filantropia m-au trimis acasa si sa astept sa se produca singur avortul fiindca sarcina era mica. Cand iti spune ca ti-au murit bebelusi nu stii cum sa reactionezi.

Sper sa fiti sanatoase si sa avem bebei cat mai sanatosi si frumosi! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#76
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 17:52

Îmi pare rău că ai trecut prin atâtea, Elena. Știu cum e să stai săptămână de săptămână la doctori, să îți iasă  toate analizele bine și totuși să nu se întâmple minunea. Noi am apelat la specialiști după aproape 2 ani de încercări (undeva prin 2010). Doar că la mine în afară de faptul că sunt cam slabă (46kg la 169cm) nu au găsit nimic. La fel si la soț. Totul perfect. După alți 2 ani de tratamente și încercări de care nu vreau să îmi amintesc,  am hotărât să luăm o pauză și să încercăm natural. Ne-am mutat pe naturiste, apoi iar hormoni și alți doctori , și tot așa până în vară când am decis ca e cazul să ne oprim și să mergem mai departe în 2. Când am rămas acum, nici nu am vrut sa fac testul acasă,  plus ca am amânat vizita la doctor cât am putut de mult. Bănuiam că sunt gravidă (in cazul meu CM a fost tot timpul după ceas), dar nu am vrut să îmi fac speranțe. 

Sarcină ușoară și toate bune pentru mâine! 



#77
giulh24

giulh24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 18 decembrie 2019 - 00:09

Si mie mi s-a recomandat Veridia sau Poemedica. Am sunat prima data la Poe si am gasit la ei liber, am pe 6 ian d. Test si morfo 16 ian.

Ati facut toate torch-ul? Eu as vrea sa-l fac cand intru in posesia voucherelor materne, avand in vedere ca e ceva de platit in urmatoarea perioada.



#78
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 18 decembrie 2019 - 03:30

Irina și Elena V, imi pare rău ca ați trecut prin atât de multe situații dificile, dar bine ca ați ajuns in aceasta etapa a vieții și va doresc sa aveți bebeluși sănătoși.  O colega de serviciu de-a mamei mele a încercat vreo 13 ani sa rămână însărcinată, a făcut tratamente și tot degeaba. Când a a renunțat la idee, a rămas însărcinată, pe la 40 de ani. 
Bine ai venit intre noi, Deeany! Sarcina usoara!

Eu merg la control joi, atunci vom stabili când o sa fac dublutest și morfologia. 
Fata de celelalte doua dați când am fost însărcinată,   de data aceasta ma simt cel mai bine. In afara de contracții, care sunt mai rare decât in cele doua sarcini (dar uneori mai puternice), am doar sânii mai măriți și doar usor dureroși, uneori mi-e greață (dar rar, iar senzația nu e pronunțată), ceva amețeli și ocazional schimbări mai ciudate de stări emoționale.   Nu am vomat deloc, sper sa rămână așa. In primele doua sarcini mi-a fost mai rău ca stare generală și mai ales ca manifestări gastrice (ma durea tare stomacul, aveam grețuri, nu suportam anumite alimente, nu puteam deschide frigiderul ca mi se făcea rău din cauza mirosului, uneori nu puteam mânca mai nimic din cauza durerilor de stomac).

Sa fim sănătoase și noi și bebelusii nostri!

 



#79
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 18 decembrie 2019 - 03:38

Giulh, eu din testul Torch mi-am făcut doar componentele pentru care rezultatele anterioare au arătat ca nu am anticorpi. Pentru ce ți-a ieșit ca ai anticorpi, nu mai trebuie repetat. Când am întrebat medicul daca sa fac și Torch-ul, a zis ca Torch trebuie făcut de fapt înainte sa rămâi insarcinata, ca daca e o problema sa o poți rezolva înainte sa vina bebe.

Eu făcusem din nou Torch cam acum doi ani, ca de atunci încercam sa rămân insarncinata.



#80
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 18 decembrie 2019 - 05:17

Bună burtici! Și eu am făcut complexul Torch odată cu analizele uzuale, acum o săptămână și le mai făcusem înainte de a rămâne însărcinată, când e ideal sa fie făcute. Eu voi merge la medic vineri cu rezultatele analizelor uzuale care au ieșit bine. Iarăși mi se pare ca nu mai am simptome




Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -