Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#61
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 12:09

A făcut vreuna dintre voi testul Harmony si screeningul translucenței nucale? Mie mi le-a programat pentru vinerea asta și deși eu le-am cerut îmi e oarecum frică.  La mine bebe creste repejor.  Azi avea scheletul format și a ajuns la 5,7cm în lungime. Cum vin sărbătorile și apoi îmi pleacă doctorul în concediu, nu am când să fac testele în altă zi. 

 



#62
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 13:22

Buna, Irina!

Eu am facut doar bitest de sange si miercuri o sa-mi faca morfologia de trimestru intai cu screeningul traslucentei nucale. Si la mine de saptamana viitoare doctorul intra in concediu. Nu am facut analiza Harmony , voi vedea ce imi va da sa fac dupa miercuri.

Iti urez multa sanatate si sarcina usoara ! [flo2]  [flo2]  [flo2]



#63
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 13:37

Bună Elena,

 

Mulțumesc pentru răspuns. Eu am făcut până acum o groază de teste. Am început deja să mă încurc în ele. Din fericire toate au ieșit foarte bine (ținând cont de faptul că eu nu am făcut bolile copilăriei gen pojar, rujeola, rubeola...)mai puțin toxoplasmoza.  Dar acolo mă  feresc de pisici și oricine are animale dr companie; plus că  sunt foarte atentă la ce mănânc. Îmi e puțin teamă de testul harmony, pentru că am peste 38 de ani și riscul creste cu vârsta. Dar sunt pozitivă! Doctorul meu zice că de revelion o să știm și dacă e băiat sau fetița.  [:)]

Sarcină ușoară!  [flo2]  [flo2]



#64
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 15:24

Irina, nici eu nu am făcut aceste teste. Eu ma gandeam sa fac testul Panorama, având in vedere ca am peste 35 de ani. Medicul spunea ca e cel mai exact, dar soțul nu e de acord pentru ca este prea scump (e peste 2.000 lei) și spune ca nu merita, ca oricum totul va fi ok. Așa ca nu îl fac nici pe acesta, voi face dublutest și ce va mai indica medicul. Multa sănătate și gândire pozitivă!



#65
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 15:47

Buna tuturor! Si eu sunt programata pe 30 ianuarie pentru bitest si pe 13 ianuarie (cand voi avea fix 12 saptamani) pentru ecografia morfologica de trimestrul 1. M-am programat la Centru medical Matei Basarab - actualmente Veridia. Sper sa fie ok si sa aibe aparatura / medici buni . Mai multe investigatii nu mi-a dat. Cel putin nu inca. Vad ca aceste teste: Harmony, Panorama - au o acuratete destul de ridicata si analizeaza mai multe tipuri de anomalii. Cred ca nu ar fi rau de facut dar par destul de scumpe. Eu am 36 de ani si poate ca ar trebui facute mai multe teste dar incerc sa gandesc pozitiv si sa ma rog lui Dumnezeu sa fie bine! Sanatate si sa auzim de bine!



#66
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 17:07

Buna, Elena!

Eu tot la Veridia fac morfologia de trimestru  1 si stiu ca au aparatura foarte buna. Eu sunt la dna Dr. Ursea Mihaela. Dansa lucreaza si la Regina Maria, dar ma chema la Veridia ca are ecograful mai performant.

Stiu ca sunt putini medici care fac morfologia de trimestru. 

Sarcina usoara! [flo2]  [flo2]  [:)]  [:)]



#67
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 18:19

Eu am 11 săptămâni și 4 zile acum, dar la ecografie bebe apare acum cam de 13-14 săptămâni și nu pot să mai aștept până în ianuarie cu testele. Mai ales că doctorul meu pleacă în concediu de anul nou. Am 38 de ani, și  riscul e mai mare după vârsta de 35 de ani. Fac doar testul Harmony incluzând sexul bebelușului și morfologică cu orice cuprinde. Doctorul meu mi-a explicat că cel mai bine e să le fac pe amândouă. Fie ca să mă liniștesc, fie să mă pregătesc. Din câte am înțeles, la morfologie se poate vedea în proporție de 70% dacă e vorba de vreo malformatie incluzând sindromul down. În schimb,  orice malformatie a inimii este vizibilă doar la morfologie.

Din ce am citit pe internet,  amândouă ar fi decontate de casa de asigurări în România dacă ai trimitere de la doctor.

Sarcină ușoară tuturor! 



#68
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 23:43

Fetelor, cred ca dintre noi toate, eu sunt decana de vârsta, am 39 de ani. Irina, spuneau ca ai făcut multe teste pana acum, de ce? Nu ai obținut sarcina pe cale naturală și atunci s-au impus mai multe testări sau le-ai făcut pentru ca erai îngrijorată tu?



#69
IrinaBC

IrinaBC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 10:30

Buna Alina,

 

Sarcina la noi a venit ca o surpriză și doctorul meu zice că e o minune. Ani la rândul am încercat tot ce se putea fără nici un rezultat. Când am renunțat la încercări și ne-am împăcat cu ideea, s-a întâmplat și minunea. Doar că am complicații.  Au fost 2, unul s-a pierdut în săptămâna 7. Am fibroame (care din fericire nu il afecteaza pe bebe), am endometrioza (toate tratamentele din trecut se pare ca lasa și urmări...) și pe lângă asta nivelul de progesteron este la limita de jos. Până săptămâna asta, sarcina a fost monitorizata la fiecare 3 zile cu ecografie (in special pentru monitorizarea bătăilor inimii  bebelușului și evoluția sarcinii,  monitorizarea geamanului pierdut și a fibroamelor) , plus săptămânal analize de sânge,  urină,  secretie. Sunt la prima sarcină,  puțin speriată și am ales să fac toate analizele posibile. Tratament fac doar injecții cu lentogest. Si iau acid folic până la sfârșitul săptămânii 12 o pastila de 800 micrograme pe zi; iar după săptămâna 12 o pastila de 400micrograme pe zi. 

Nu am voie alte vitamine, nu am voie nimic pentru stările de greață (am tensiunea mult prea joasă și tratamentul împotriva greturilor scad tensiunea puțin...).

Dar până acum suntem bine, am încredere că totul va fi bine pe viitor, dar în același timp nu vreau să regret că nu am făcut vreo analiză. 

Între timp astept să  vedem dacă după săptămâna 16 placenta va produce suficient progesteron si cred că tot în acea perioadă o să dăm vestea familiei (presupunând că testele o să fie toate bune)



#70
deeany1

deeany1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 17 decembrie 2019 - 12:09

Bună viitoare mămici. Mă alătur și eu cu drag vouă.





Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -