Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

sarcina iulie 2020 gravida insarcinata

224 raspunsuri la acest subiect

#51
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 10:58

Evident ca nu am găsit nimic liber. Voi încerca să mă liniștesc și sa ma bucur de orice moment. Azi le vom spune părinților de sarcina. Am emoții.


#52
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 11:03

Evident ca nu am găsit nimic liber. Voi încerca să mă liniștesc și sa ma bucur de orice moment. Azi le vom spune părinților de sarcina. Am emoții.


#53
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 11:04

Ma bucur ca v-am găsit și ca putem sa împărtășim stari și gânduri despre noi. Sarcina usoara! 

 



#54
Elena V

Elena V

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 11:13

Buna, Elena!

Este un moment special cand le dai vesta. Sper sa va bucurati de acest moment. 

Eu nu am putut sa le fac o surpriza fiindca eram in vizita la socrii si ma duceam foarte des sa vars, iar soacra mea ma intreba daca trebuie sa se duca la farmacie ca sa-mi cumpere ceva sau sa o sune pe sora sa, care este medic, sa vina sa ma consulte. Iar eu ziceam ca sunt foarte bine si sa nu-si faca griji. Apoi am mancat un borcan de castreveti acri si si-a dat seama. Iar parintilor le-am zis la telefon, fiindca mama si-a dat seama ca imi era rau si ma cunoaste dupa voce. S-au bucurat si nu prea fiindca le este inca frica ca sa nu pierd si sarcina aceasta. Asa ca este momentul sa te bucuri de sarcina.

Sanatate multa!


#55
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 12:28

Sănătate multa și ție! Te îmbrățișez! 



#56
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 12:53

Buna, fetelor. Ma alătur și eu vouă. Sarcina mea are 8 săptămâni și 2 zile. Va urmăresc de vreo 3 săptămâni, dar, inițial, mi-am promis sa ma înscriu in grup doar după ce treceam de primul trimestru. Am avut încă de la început probleme cu sarcina di nu stiam daca o voi putea păstra. Am avut sângerări zilnice timp de vreo 2 săptămâni (nu mult cantitativ, dar totuși), dureri de burta uneori foarte puternice, ce radiau pana in spate uneori. Diagnosticul e cel uzual, iminenta de avort, așa ca iau de 3 săptămâni progesteron pentru fixare și Aspenter ca anticoagulant, având in vedere ca am avut sângerări. Săptămâna viitoare trebuie sa merg la control. La mine e a treia sarcina, din prima (care a fost cu probleme de la început panala sfârșit) a rezultat o fetița (are acum 5 ani și jumătate), iar a doua a fost sarcina fără embrion, așa ca la 8 săptămâni și ceva a trebuit sa fac chiuretaj.
 



#57
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 13:07

Am decis sa îmi fac simțită prezenta pentru ca am un răspuns la dilema lui Elenusht și mi s-a părut aiurea și egoist sa mai rămân tăcută, când stiu ca o pot liniști oarecum. Nu sunt medic, dar am probleme cu tiroida de peste 20 de ani, deci eu și domnul TSH ne-am întâlnit frecvent. Deci, referitor la TSH, faptul ca e usor crescut nu e nimic grav, deci stai liniștita. TSH e hormonul secretat de hipofiza care comanda tiroidei ce cantitate de hormoni sa secrete, deci e “centrul de comanda” al tiroidei. Relația dintre TSH și hormonii tiroidieni e invers proporțională, când TSH e mărit, înseamnă ca tiroida a secretat prea putini hormoni și se da comanda sa secrete mai mulți, daca TSH e mic sau înspre zero, înseamnă ca sunt prea mulți hormoni secretați și trebuie diminuata cantitatea secretată. Posibil glanda ta a fost puțin afectată de cocktail-ul hormonal din sarcina, dar orice ar fi, doar pentru ca TSH e usor mărit nu înseamnă ca e ceva grav. Eu am avut TSH și peste 100, stiu cazul copilului unei cunoștințe care avea TSH câteva sute și nici nu dădea niciun semn ca ar fi bolnav. Deci valoarea ta mărita nu e alarmanta. Însă clar trebuie sa ajungi la un medic endocrinolog, care o sa îți indice sa îți dozezi și alte valori de hormoni, in afara de TSH. Sper ca am reușit sa te mai liniștesc. E bine ca ai descoperit ca e valoarea usor mărita.



#58
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 13:11

In sarcina, e normal ca, corpul sa aibă nevoie de mai mulți hormoni tiroidieni pentru ca are un ocupant in plus de care trebuie sa aibă grija. Probabil tiroida ta nu a putut face ajustarea încă.



#59
Alineta13

Alineta13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 13:24

Îmi pare rău ca nu am ajuns sa îți scriu mai repede, ca m-am gândit des la tine, dar și eu și fetița suntem bolnave și singure acasă de câteva zile. Mesajele anterioare ți le-am scris in timp ce mâncam, altfel n-as fi avut când. Deci, capul sus și bucura-te de bebe .



#60
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 14:08

Bună Alineta13 și bine ai venit! Mulțumesc pentru răspuns, cred și eu ca e de la sarcina pt ca celelalte analize de tiroida sunt bune. Oricum ar fi, săptămâna viitoare voi merge la medic și îmi va spune ce și cum. Ieri ne-am anunțat familia, a fost emoționant tare iar acum parca sunt și mai panicoasa. Nu e numai despre mine și soț, ci și despre ceilalți dar sa fim optimiste ca va fi bine. S-au mai găsit voci sa spună ca e cam devreme (8 săptămâni) dar dacă nu le spui, se supăra, dacă le spui... Comentează. Important e sa fim sănătoși. Sa aveți sarcina usoara in continuare! Sunt câteva fete și pe grupul de Facebook, dacă vreți puteți sa va înscrieți și acolo. Sa auzim numai de bine! 





Etichetat si cu sarcina, iulie 2020, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -