Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gutui si crizanteme


968 raspunsuri la acest subiect

#411
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 21:06

Sa va arat opera neterminata de azi, de la cursul de pictura :). Puțin cam strâmba, dar nu e gata :)

Miniaturi atasate

  • C159966A-7311-46EE-90C3-70574F75F287.jpeg

Editat de mihaela_s, 21 octombrie 2019 - 21:07 .


#412
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 01:10

Frumos, Mihaela, ai talent, nu intamplator si la arta fotografica, ai " ochi" de artist.

 

Eric e ok, multumesc Rox de intrebare, intepatura de viespe a trecut complet ( cu miere, v am zis?). La scoala.e un pic mai calm, nu mai primesc plangeri zilnic ca inainte. Azi de ex a fost pedepsit la afterschool pentru comportament de acum cateva saptamani, a pierdut dreptul sa mearga in excursie la cules de mere. Acasa uneori e mai irascibil, in fine...am si eu nevoie de mult calm si forta psihica sa gerez crizele care mai apar. Dar cum ma pun mereu pe ultimul loc...

Voi apela si eu la ajutor psihologic, exista un program gratuit pentru angajatii din invatamant cu probleme personale. Trebuie sa mi gasesc timp sa sun, cand baiatul e la scoala sau afterschool.

 

Laura, multa putere, fii alaturi de ea si alin-o, cat se mai poate. O imbratisare stransa!

 

Moon, felicitari! Va mutati in State deci? 

 

Strumphi, vacanta, ce bine. Ai slabit 30kg, wooow, in cat timp? Dieta de la medic, nutritionist? Felicitari, ma inspiri, eu m am delasat complet, mai slabesc cate 1-2 kg asa din stres, ca alerg toata ziua, dar mai.mult nu.

 

Anja, sa ne tii la curent cum ati rezolvat cu masina cu asigurarea.

 

Daniela, Velvet, sper ca sunteti bine.

 

 



#413
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 01:12

O concluzie haioasa la intamplarea cu viespea. O poza ar explica mai bine. Doamna viespe nu a ales intamplator soseta. Culoarea acesteia era neagra cu dungi subtiri galbene, exact ca ea, d- na viespe. O fi crezut, logic, ca u un club ( cuib?) de viespi acolo.



#414
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 08:46

buna dimineata

 

Fleur  [pup]  sunt asa si-asa. am cam obosit.si cateodata nu mai vad nicio luminita pe la vreun capat. cateodata mai visez, cateodata as vrea doar sa fiu strut...te pup,sa fii bine! 

 

va pup pe toate.



#415
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 09:08

Nice, Mihaela, you have talent, not by chance also in the photographic art, you have "eyes" of the artist.

 

Eric e ok, multumesc Rox de intrebare, intepatura de viespe a trecut complet ( cu miere, v am zis?). La scoala.e un pic mai calm, nu mai primesc plangeri zilnic ca inainte. Azi de ex a fost pedepsit la afterschool pentru comportament de acum cateva saptamani, a pierdut dreptul sa mearga in excursie la cules de mere. Acasa uneori e mai irascibil, in fine...am si eu nevoie de mult calm si forta psihica sa gerez crizele care mai apar. Dar cum ma pun mereu pe ultimul loc...

Voi apela si eu la ajutor psihologic, exista un program gratuit pentru angajatii din invatamant cu probleme personale. Trebuie sa mi gasesc timp sa sun, cand baiatul e la scoala sau afterschool.

 

Laura, multa putere, fii alaturi de ea si alin-o, cat se mai poate. O imbratisare stransa!

 

Moon, felicitari! Va mutati in State deci? 

 

Strumphi, vacation, what good. Did you lose 30kg, wooow, how long? Diet from doctor, nutritionist? Congratulations, inspire me, I completely dropped, I lose 1-2 kg so much stress, as I run all day, but more.

 

Anja, keep us informed as you solved the car with insurance.

 

Daniela, Velvet, I hope you're good.

 

Fleur,e foarte bine ca vrei sa apelezi la ajutor, eu am facut-o tarziu - la insistentele sotului, si m-am princopsit cu o depresie postnatala de toata frumusetea, plangeam non stop, etc.  [flo2]

 Strumphitza esti de admirat, am fost si eu la nutritionist inainte de sarcina, dar din lipsa de timp nu am mai mers si, din pacate, am intrat cu multe kg in sarcina. "Norocul" meu e ca in sarcina iau putine kg.

 Mihaela, esti foarte talentata.

Velvet, se spune ca de jos numai in sus te poti duce. Putere si curaj.

 Fluer, nu, viza noastra e de tip B2 - turistica, si am luat-o doar noi 2, nu si baietii, deci nu ne mutam. Dar voiam de ceva vreme sa o luam. Teoretic sotul ar trebui sa mearga la biroul de acolo, iar eu in vacanta. Asa am mers si in Canada, cu el, desi am fost si la ei la birou acolo.

 Ne-am gandit acu ceva timp daca sa ne mutam, inainte de copii, sotul meu a si fost la ceva interviuri in Europa, dar tragand linia financiar ne e mai bine in Ro (greu de crezut, dar asa e). Stiu ca nu numai partea financiara nu e importanta, dar orisicum.

  Cred ca visul sotului meu e sa lucreze la NASA, evident irealizabil. Dar cine stie ce ne va aduce viata, din pacate pt noi el a ajuns intr-un puct "mort" al carierei, poate intr-o zi o sa povestesc de asta. Ceea ce ii da si imi da mult stres si insomnie, dar asa e in viata uneori.

Baietii au plecat cu bunicii, si eu imi savurez o cafea, am de reprogramat morfo, spre sa reusesc.

  O zi senina.

 

 

 

------


Editat de moon16, 22 octombrie 2019 - 09:15 .


#416
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 09:41

Servus pinguini

 

A venit toamna, dimineata in padure era o ceata, de o taiai cu cutitul. Culorile toamnei ma facineaza, mereu admir copacii in drum spre casa.

 

Miha, esti ft talentata.

Eu sunt antitalent  [ph34r] m-a pus Marcia cand era mica sa-i fac un iepuras..i-am facut doar capul, la mai mult nu ma pricep...ea mi-a cerut atunci sa-i fac si corpul  [ups] am facut eu ceva, se uita si imi zice : mami, asta e iepure masa  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]asa arata corpul, ca o masa  [ph34r] ea in schimb deseneaza ft frumos, cred ca-l mosteneste pe tata, care e ft talentat la desen. 

 

Anja, bine ca sotul tau e ok, fiarele nu conteaza.

 

Strumphi, felicitari.

Cumnata mea a slabit 55 kg (ea si-a taiat din stomac acum 2 ani...intr-un an a ajuns de la 105 la 50 kg..dar face si sport, 3-4 zile pe saptamana). 

 

Moon, vacanta faina in US.

Si eu am viza tot pe 10 ani...e mai simplu asa decat cu cea electronica pe 2 ani...chiar daca primesc pasaportul elvetian, voi calatori in US tot cu cel romanesc...interviul aici a fost un nimic...imi facusem cata-mai dosarul, nici nu s-a uitat pe el..m-a intrebat doar ce vrem sa facem acolo si unde lucrez..si apoi a aprobat viza...stiu ca era miercuri, vineri mi-a venit pasaportul prin posta..l-au trimis cu posta normala, nu cu semnatura de primire...dar am putut urmari pe site la ei unde este.

 

Laura, multa putere va doresc.

 

Velvet  [pup]

 

Fleur, ft bine faci ca mergi la psiholog; te va ajuta cu siguranta.

 

Eu am ajuns la 46 kg..nu am vrut sa slabesc, problemele care au aparut m-au facut sa nu am pofta de mancare.

 

Fratelo a fost operat iar vineri, a facut abces si medicii nu au vrut sa riste...l-au tinut intr-o pozitie aiurea cand l-au operat, iar sambata nu putea sa se mai miste (il dureau umerii, coastele si spatele); i-au facut calmante peste calmante si au chemat si un fizioterapeut; duminica era mai bine, ieri incepuse sa manance putin...speram sa isi revina.

Saptamana viitoare vine nepotul cu fratele cumnatei; vor merge la un concert joi..duminica nepotul implineste 14 ani, asa ca vor sa fie toti 3 de ziua lui...poate mergem la Europark in Germania sambata, o sa-mi iau liber vineri, ca sa ii plimb putin.

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 22 octombrie 2019 - 09:44 .


#417
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 09:57

Hello,

 

afara e soare cu dinti, 5 grade arata pe telefonul meu acum la ora 8.20  [fri]  sigur a fost mult mai rece peste noapte. Mi-am facut cafea, am luat laptopul si m-am cocotat in pat. Sophia doarme inca, sper sa se trezeasca mai tarziu ca ieri adormea in autobuz in drum spre casa. Am fost la posta apoi ne-am dus la un magazin sa luam materiale pentru zanele mele, desi nu am timp acum in vacanta sa stau la masa de lucru, dar dupa ce om reveni de la socri sigur. Oricum mai am inca de listat in shop, doar am facut 1509 poze la 50 zane [alcool]  [:-)))]

 

Am fost si la Ikea sa cumparam lumanari si niste flori. Rox, mi-am luat lumanare cu parfum de carrot cake, parca si vedeam poza ta de pe IG din weekend, la care am balit [soricel]  

 

Laura, tare imi pare rau ca treci prin asta cu mama.. off Imi aduc si eu aminte cum eram in perioada aia cu tata, cand astepti si iti tresare inima la orice mesaj sau telefon, eram ca un leu in cusca, nu imi gaseam starea, nu puteam dormi, eram irascibila mereu.... multe imbratisari si putere si daca pot/putem sa ajutam cumva, sa spui  [pup]

 

Mihaela, ai talent!  [il]  Cate ore muncesti saptamana asta si cum te mai simti? 

 

Judoka, multumesc! Vointa a trebuit sa am si inca trebuie, ca nu e gata lupta mea [ups]  

 

Monica, fetele tale ce mai fac? Si fata ta aia mare invata de dupa amiaza, ca am inteles ca nepoata mea asa invata de anul asta? 

 

Moon, felicitari pentru interviu! Sa fie cu noroc daca vreti sa va mutati acolo! Cand plecati? 

 

Fleur, incearca sa suni cat mai curand daca simti ca ai nevoie de ajutor, nu mai amana  [flo]  Cat priveste slabitul meu, sa nu crezi ca-s vreo scandura acum, no way! Motivul meu e sanatatea, am foarte multe chestii cu care ma lupt si slabitul m-a ajutat sa reduc inflamatia din corp, trebuie sa si continui. Mi-e frica de cutit, doar am 2 operatii in asteptare, dar dupa operatia din dec 2017 dupa care m-am refacut cu greu, nu mai vreau sa ajung pe mana chirurgilor prea curand. De vreo 2-3 sapt ma simt mai bine, dar am fost foarte rau, am avut si inca am zile, sper ca nu revin prea curand ca mi-e si frica sa spun ca-s mai bine, in care pur si simplu imi vine sa mor. 

 

Velvet, de ce strut?  [floare3]

 

S-a racit cafeaua... abia astept sa vad cand se trezeste mandra unde mergem? Aseara era vorba sa o duc la Muzeul copilariei, ca nu am mai fost de mult. 

 

Ieri pana am impachetat eu comenzile ea a terminat de desenat, incepuse pe tren in drum spre Kew duminica, si a compus niste rime/poezioare langa fiecare figurina. Tare simpatica e cum deseneaza si compune povesti, vorbeste singura  cu personajele  [:D] ma mai trage pe mine de maneca sa fiu atenta, sa imi citeasca ce a scris...  [il]  O sa pastrez caietul amintire, ca de data asta a scris pe un caiet, nu doar hartie alba pe care cand face curat le tot pune la reciclat. Mereu cand face ceva pe vreo foaie ii fac poze ca stiu sigur ca ori se pierde ori arunca.  Saptamana trecuta a scris o poezie in caiet, desigur a taiat foaia sa o duca la scoala sa i-o arate profei impreuna cu una din carticelele ei cu povesti compuse de ea. 

 

Am gasit poza cu poezia pe telefon  [biz] 

 

Nature

 

Never say no to forests, old and new

Make hot cocoa, touch the flowers, play games

Don`t cut trees,

but remember how we climbed every single one.



#418
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 10:14

Ella, multa sanatate fratelui tau.  [flo2]  Cred ca abia asteapta sa plece acasa. 

 

Cand aud de operatii, mi se strange inima. Mi-e o frica de mor de operatiile care ma asteapta si pe mine, dar le mai aman cat pot. Am inca un RMN programat pe 14 noiembrie si apoi vedem  [fri]



#419
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 10:20

Am ajuns intr-un Carrefour market (din acela mic), la ei te referi?

IMG-20191021-205702.jpg

daaaa!

Astia sunt. Doar ca Iuli vrea si rosu, albastru si rosu. 

Daca ne poti ajuta, imi zici unde sa trimit banutii si eu iti dau adresa. 

Multumesc din suflet!



#420
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 10:31

Buna dimineata!

 

cu ochii la pasari am uitat sa va salut...

 

Miha, esti clar talentata. chiar daca te intorci la munca sa nu renunti la pictat si fotografia pentru ca e clar ca ai ochi de artist.

 

Laura, o imbratisare mare, mare de tot!

 

Strumphy, vacanta placuta mandrei si tie sanatate!

 

Ella, ai grija de tine. mereu ai fost slaba si nu iti sta deloc rau, dar totusi ai grija sa nu te imbolnavesti. recuperare rapida fratelui si la multi ani nepotului!

 

Moon, vacanta frumoasa in state! daca sotul a ajuns in punct mort poate e cazul sa faca o schimbare. stiu ca din exterior poate parea usor de zis, mai ales acum ca va si mariti familia si o schimbare de job poate destabiliza echilibrul dar schimbarea poate fi uneori benefica. psihicul controleaza clar fizicul asa ca daca nu se simte ok unde e nu are cum sa ii fie bine. Piticul cum se simte dupa interventie? bafta la eco! (Mi-e dor de perioada sarcinii cu emotiile ei si ascultat inimioara la eco - mai ales ca nu se va mai repeta)

 

zi buna tuturor! plec la munca. am o colega in medical de azi si am preluat brusc si contractele ei plus niste chestii pe care nu prea le stapanesc [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -