Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#511
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 14:18

Oh ce fain Adriana, noi avem 33s5z, ieri fata avea 2300 kg, mai mult decat unul din fratii ei la nastere. In curand voi renunta si la aspirin cardio. Ea e in pozitie pelviana, deci musai sa se intoarca pt a incerca NVDC. Si vestea proasta ca doctorul meu va fi in CO in perioada in care ar trebui sa nasc, si nu imi place deloc, pt ca stiu sigur ca colegii lui imi vor propune ceza. Ma rog. Adriana cate kg are baietelul tau? Ai programata ceza dejha? Andreea inca merg la job, nu stiu pana cand.

 

Acum parca mi se pare ca a trecut repede timpul, parca as vrea sa il mai tin in burtica, desi cand ma gandesc ce spaime am tras...Noi ieri am implinit 37 de saptamani, deci gata cu stresul.  Nu am programat inca data operatiei, dar va fi undeva in jur de 8,9,10 febr, asa a zis dr., bineinteles daca o sa stea si bebelul pana atunci. La ultimul control a avut in jur de 2,8 kg, iar placenta de gr 3. 

Fetelor, ce active ati fost voi! Ma refer la mersul la job :) 

Moon, hai ca se apropie si la tine si cine stie, poate vei reusi NVDC, ar fi super! Desi, daca nu va fi dr tau, e mai dificil cu doctorii astia, mie mi-au propus din start cezariana pe motiv de varsta. Ce sa zic, poate asa o fi...dar parca prea se incurajeaza cezarienele astea! Eu o sa nasc la Spitalul din Craiova, e mai aproape de mine, la aproximativ 2 ore cu masina. 

Mai e atat de putin...

 



#512
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 14:44

Acum parca mi se pare ca a trecut repede timpul, parca as vrea sa il mai tin in burtica, desi cand ma gandesc ce spaime am tras...Noi ieri am implinit 37 de saptamani, deci gata cu stresul.  Nu am programat inca data operatiei, dar va fi undeva in jur de 8,9,10 febr, asa a zis dr., bineinteles daca o sa stea si bebelul pana atunci. La ultimul control a avut in jur de 2,8 kg, iar placenta de gr 3. 

Fetelor, ce active ati fost voi! Ma refer la mersul la job :) 

Moon, hai ca se apropie si la tine si cine stie, poate vei reusi NVDC, ar fi super! Desi, daca nu va fi dr tau, e mai dificil cu doctorii astia, mie mi-au propus din start cezariana pe motiv de varsta. Ce sa zic, poate asa o fi...dar parca prea se incurajeaza cezarienele astea! Eu o sa nasc la Spitalul din Craiova, e mai aproape de mine, la aproximativ 2 ore cu masina. 

Mai e atat de putin...

 

 Andreea multa sanatate. Si eu in decembrie am fost super racita, luata de la fiu-miu mic, de am ajuns si la UPU la Coltea. Cu tot cu vaccin antigripal folosit.

 Ce putin mai ai Adriana, cred si eu ca te-ai relaxat. Si scopul meu este sa depasesc DPN baietilor, adica 36s. Mai ai ft putin. Eu iti doresc sa ai parte de o minune ca a mea, daca tie dor de burtica. [flo2]



#513
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 22:58

Andreea multa sanatate. Si eu in decembrie am fost super racita, luata de la fiu-miu mic, de am ajuns si la UPU la Coltea. Cu tot cu vaccin antigripal folosit. Ce putin mai ai Adriana, cred si eu ca te-ai relaxat. Si scopul meu este sa depasesc DPN baietilor, adica 36s. Mai ai ft putin. Eu iti doresc sa ai parte de o minune ca a mea, daca tie dor de burtica. [flo2]

Moon, Doamne-ajuta! Sincera sa fiu, mi-as dori si o fetita. Mai am si embrioni congelati, dar nu stiu ce sa zic, sarcina asta a fost destul de dificila pentru mine, insa cine stie, poate uit repede si o sa o iau iar de la capat :)))

Sarcina usoara in continuare iti doresc! O sa dau de stire cand apare bebe. 

 



#514
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 30 ianuarie 2020 - 11:23

Moon, Doamne-ajuta! Sincera sa fiu, mi-as dori si o fetita. Mai am si embrioni congelati, dar nu stiu ce sa zic, sarcina asta a fost destul de dificila pentru mine, insa cine stie, poate uit repede si o sa o iau iar de la capat :)))

Sarcina usoara in continuare iti doresc! O sa dau de stire cand apare bebe. 

 

 Sigur, Adriana, da-mi de stire. E fdt bine ca mai ai embrioni, eu nu mai aveam, si stiam ca sotul meu nu prea mai era dispus sa o luam de la capat, plus iar drumuri in Budapesta, deci chiar am fost norocosi. Eu o perioada am vrut, si inainte sa raman insarcinata, pt ca sotul meu avea probleme la job, hotarasem sa NU, dar se pare ca bebelusa nu a tinut cont de planurile noastre. Si pt mine sarcinile au fost extrem de grele, si dimineata am vomat si am aproape 35s, dar cumva cumva uiti.



#515
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 31 ianuarie 2020 - 11:18

Sigur, Adriana, da-mi de stire. E fdt bine ca mai ai embrioni, eu nu mai aveam, si stiam ca sotul meu nu prea mai era dispus sa o luam de la capat, plus iar drumuri in Budapesta, deci chiar am fost norocosi. Eu o perioada am vrut, si inainte sa raman insarcinata, pt ca sotul meu avea probleme la job, hotarasem sa NU, dar se pare ca bebelusa nu a tinut cont de planurile noastre. Si pt mine sarcinile au fost extrem de grele, si dimineata am vomat si am aproape 35s, dar cumva cumva uiti.

Moon, faptul ca la voi bebelusa a vrut sa vina singura mi se pare un miracol. Sunteti norocosi si binecuvantati. 

Eu am momente si momente. Cand ma simt rau rau zic sa ma ma vad cu baietelul sanatos si ma opresc aici. Cand am o zi mai buna, zic ca imi pare rau de embrionii pe care ii mai am si parca parca as lua-o de la capat :)))))

Ramane de vazut. 

Te pup si sper sa ne auzim cu bine. 



#516
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 06 februarie 2020 - 13:06

Moon, faptul ca la voi bebelusa a vrut sa vina singura mi se pare un miracol. Sunteti norocosi si binecuvantati. 

Eu am momente si momente. Cand ma simt rau rau zic sa ma ma vad cu baietelul sanatos si ma opresc aici. Cand am o zi mai buna, zic ca imi pare rau de embrionii pe care ii mai am si parca parca as lua-o de la capat :)))))

Ramane de vazut. 

Te pup si sper sa ne auzim cu bine. 

 

 Buna Adriana si burticilor care ne mai citesc.

 

 Am fost si eu ieri la control - 35s5z si 2700 kg, deja mai mare ca ambii frati ai ei la nastere, deci un pic mai relaxata. Astept sa trec de pragul de 36s. Bebelusa e inca cu picioarele jos, nu am idee daca mai are timp si loc sa se intoarca pt a incerca NVDC. Dar sunt impacata si cu ideea de ceza, am mai trecut prin asta, si data trecuta a 2 zi deja fugeam cu laptic intre acvarii si ATI.

 In rest mie greu sa ma mai aplec, si sunt continuu obosita, si uneori fara rabdare la mofturile celor mari. Am recoltat si analize de sange si gineco, si in continuare stau prost cu fierul. Maine ma duc la consultul preanestezic, iar in weekend vreau sa fac curat in acte, in hainele baietilor si sa mut dulapul ei in camera la noi si sa ma apuc de sortat hainutele ei. 

 Cu ocazia asta o sa fac lista cu ce mai imi trebuie pt ea, dar in mare am - pompa de san eletcrica si manuala, haine, papuci, carucior cu landou si scoica, haine, pampersi, produse de igiena, salteluta de activitati. 

 Voi cum stati cu pregatirile?



#517
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 februarie 2020 - 13:40

Hei, si noi la 36 tot 2700 gr aveam. Astazi avem 37 sapt si o zi, noi am programat cezariana pt 21.02, dar de acum poate sa vina oricand, pana acum am stat stresata ca am avut risc de nastere prematura. In ceea ce priveste pregatirile, am totul luat, doar ca nimic nu este aranjat, abia saptamana viitoare terminam de renovat, sper ca bebelina sa stea totusi pana pe 21, ca sa apucam sa le terminam si sa ii aranjam lucrusoarele. Ma bucur ca sunteti bine  [:)]



#518
AndreeaG8989

AndreeaG8989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 februarie 2020 - 23:03

Buna fetelor. Eu am 36+1. Luni am fost la dr la 35+5 avea 2750 gr. Col inchis. Am programat cezariana pe 24 Feb. Nastere  usoara !! Eu deja ma misc f greu, obosesc, mi s intareste burta si uneori simt ca am un pepene intre picioare!

Editat de AndreeaG8989, 06 februarie 2020 - 23:05 .


#519
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 februarie 2020 - 10:06

Felicitari fetelor, mai aveti asa putin. Bravo. Voi parca tot la Medlife nasteti, nuh?

Eu abia peste 2s mai am consult, chiar fix inainte sa plece doctorul meu in vacanta, si mai am de repetat o serie de analize date de anestezist si neonato, sa vedem si cand am timp sa ajung.

 Cu pregatirile cum stati? ati reusit sa faceti vreun curs de alaptare? si eu ma gandesc sa merg la unul.

 Sa vina bebelusii!



#520
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 11 februarie 2020 - 06:39

Da, eu nasc la Medlife, tu? Am fost la un curs de alaptare, a fost destul de interesant, acum teoria o stim, sa vedem si practica :)). Cu pregatirile nu stau foarte bine, adica am totul cumparat, dar nimic montat, speram ca bebelusa sa stea pana pe 21, sa nu faca vreo surpriza. Tu?


Editat de catalinabl, 11 februarie 2020 - 06:43 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -