Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#21
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 11:19

Buna! Eu am 6 saptamani. Am alergat pana acum de mi au iesit ochii :)) Am trombofilie, hematologul nu vrea sa mi dea injectii clexane pana nu confirma ginecologul. Ginecologul a vazut doar sacul. Plus de asta, ce m a ingrijorat f tare e ca mi a spus ca ii pare bicorn uterul. Pana acum am facut o gramada de ecografii transvaginale si au zis ca am uter normal. Repet beta hcg la 48 ore sapt viitoare si progesteronul si ma duc la alt ginecolog sa vad daca am intr adevar uterul bicorn si sper sa se vada embrionul. Am o sarcina pierduta anul trecut.  Nu mai stiu ce sa mai cred,sunt f ingrijorata.



#22
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 11:20

Buna! Eu am 6 saptamani. Am alergat pana acum de mi au iesit ochii :)) Am trombofilie, hematologul nu vrea sa mi dea injectii clexane pana nu confirma ginecologul. Ginecologul a vazut doar sacul. Plus de asta, ce m a ingrijorat f tare e ca mi a spus ca ii pare bicorn uterul. Pana acum am facut o gramada de ecografii transvaginale si au zis ca am uter normal. Repet beta hcg la 48 ore sapt viitoare si progesteronul si ma duc la alt ginecolog sa vad daca am intr adevar uterul bicorn si sper sa se vada embrionul. Am o sarcina pierduta anul trecut.  Nu mai stiu ce sa mai cred,sunt f ingrijorata.



#23
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 11:40

Vad ca nu mi s-a postat tot ce am scris... Am 28 de ani si sunt din Bucuresti si sambata viitoare am nunta [flo2] . Am ramas insarcinata imediat dupa cununia civila din mai [:D] , dar noi suntem incantati de situatie. Am facut miercuri analizele pentru vitamine, glicemie,etc si totul e foarte ok. Mica121 tu de unde esti si ce varsta ai?

 

Eu am 30 si sunt din Bucuresti. Noi facem acum pe 30 iunie 1 an de la nunta! :) Casa de piatra, fericire si bebe sanatos!!

 

La ce medic mergi? Si unde?



#24
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 11:45

Buna! Eu am 6 saptamani. Am alergat pana acum de mi au iesit ochii :)) Am trombofilie, hematologul nu vrea sa mi dea injectii clexane pana nu confirma ginecologul. Ginecologul a vazut doar sacul. Plus de asta, ce m a ingrijorat f tare e ca mi a spus ca ii pare bicorn uterul. Pana acum am facut o gramada de ecografii transvaginale si au zis ca am uter normal. Repet beta hcg la 48 ore sapt viitoare si progesteronul si ma duc la alt ginecolog sa vad daca am intr adevar uterul bicorn si sper sa se vada embrionul. Am o sarcina pierduta anul trecut. Nu mai stiu ce sa mai cred,sunt f ingrijorata.

 

Duran, stiu ca e foarte greu sa stai linistita si eu am pierdut o sarcina anul trecut in decembrie si sunt foarte atenta la orice. Cauta un dr bun, cu experienta si review bun, in care sa ai incredere si sa stai linistita ca esti pe maini bune. 

De unde esti si ce varsta ai?

 

 

 



#25
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 12:13

Sunt din Bucuresti si am 33 ani. 



#26
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 14:01

Eu am 30 si sunt din Bucuresti. Noi facem acum pe 30 iunie 1 an de la nunta! :) Casa de piatra, fericire si bebe sanatos!!

 

La ce medic mergi? Si unde?

Felicitari si multi ani inainte :) 

Momentan, nu am mers la nici un medic, deoarce imi doresc sa ajung la o doctora de la Filantropia- Mirona Furtuna- am inteles ca este foarte ok si mi-a fost recomandata de o prietena buna. Doar ca am nevoie de o trimitere de la medicul de familie si acesta este in concediu se pare.. Am abonament prin Generalii si de obicei mergeam la Victor Babes, partea privata, dar nu imi deconteaza decat putin pentru sarcina si e destul de costisitor acolo. Tu la cine mergi?



#27
Ani09

Ani09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 15 iunie 2019 - 05:58

Hello:)

Scriu si aici, si la mamici de ianuarie ca am dpn-ul intre 28.01 si 03.02 (cel mai probabil in Feb pt ca bebe pare ca s-a prins cu vreo 4 zile mai tarziu). 

 

@Duran, am fost la un dr recomandat de o prietena sapt trecuta din simplu motiv ca e si la stat si voiam sa am un back-up in caz de ceva, desi eu am un medic excelent la o clinica privata. 

Si acest medic mi-a zis din start ca am uter bicorn si apoi a inceput sa imi povesteasca cat de greu e sa tii o sarcina cu acest tip de uter si ca si daca reusesti sa o tii, nasti oricum prematur. Evident, mi s-au inecat toate corabiile si am mai cerut parerea a 2 dr (noroc ca aveam o histerosalpingografie facuta anul trecut unde se vedea f bine uterul) si m-au asigurat ca NU este bicorn, ci arcuat si nu ar trebui sa am vreo problema. Din acest motiv am facut sapt asta deja 3,4 ecografii si stiu ca nu e ok dar era panica prea mare, pt ca deja am pierdut o sarcina in Ianuarie.

 

Asa ca, neaparat mai cere o opinie si nu te descuraja. 



#28
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 iunie 2019 - 08:19

Felicitari si multi ani inainte :) Momentan, nu am mers la nici un medic, deoarce imi doresc sa ajung la o doctora de la Filantropia- Mirona Furtuna- am inteles ca este foarte ok si mi-a fost recomandata de o prietena buna. Doar ca am nevoie de o trimitere de la medicul de familie si acesta este in concediu se pare.. Am abonament prin Generalii si de obicei mergeam la Victor Babes, partea privata, dar nu imi deconteaza decat putin pentru sarcina si e destul de costisitor acolo. Tu la cine mergi?

 

Eu merg la Lara Andronescu la Regina Maria, am abonament la ei. Am schimbat pana acum 3 dr ginecologi si aici chiar imi place :)



#29
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 16 iunie 2019 - 16:28

Buna Ani, ms pentru incurajare. Mie nu mi parea in forma de inima, atat de brazdat pe centru, sper sa nu fie bicorn, mai ma duc sapt viitoare la alt doctor, dupa ce fac beta la 48 ore, progesteronul si ddimeri, ca sa ma duc cu toate analizele. Intre timp sper sa mai creasca si sa fie vizibil embrionul. Nu stiu ce tip de ecografii ar trebui sa mai fac pentru a se determina clar forma, insa sper sa nu fie bicorn. Eu am abonament la Regina Maria, stii acolo un medic foarte bun? (insa o sa ma duc la Bucur sapt viitoare)



#30
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 16 iunie 2019 - 19:07

Buna Ani, ms pentru incurajare. Mie nu mi parea in forma de inima, atat de brazdat pe centru, sper sa nu fie bicorn, mai ma duc sapt viitoare la alt doctor, dupa ce fac beta la 48 ore, progesteronul si ddimeri, ca sa ma duc cu toate analizele. Intre timp sper sa mai creasca si sa fie vizibil embrionul. Nu stiu ce tip de ecografii ar trebui sa mai fac pentru a se determina clar forma, insa sper sa nu fie bicorn. Eu am abonament la Regina Maria, stii acolo un medic foarte bun? (insa o sa ma duc la Bucur sapt viitoare)

 

In Regina Maria, o recomand pe Lara Andronescu ( e dr care imi urmareste mie sarcina). O gasesti greu cu programare prin abonament, dar cu plata o gasesti mult mai repede, pentru un prim control. Apoi te cheama ea printre programari. Are consultatii doar in Regina Maria Dorobanti. Eu am schimbat 3 dr pana am ajuns la ea ( a fost o recomandarea din partea dr Gagiu Cosmin si dr Voinea Sebastian, ambii medici urologi foarte buni, daca ai auzit de ei).

In schimb nu o recomand pe Dr Ursea Mihaela, tot din Regina Maria.

La Bucur, o recomand pe dr Sucu Roxana, are consultatii si in Polisano Plaza ( merge si cu trimitere prin Casa de Asigurari Bucuresti). In Bucur, ecograful e f vechi si neperformant.

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -