Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#11
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 17:35

[hia] Am programare saptamana viitoare,mai am de asteptat,sper sa fie totul bine. Multumesc tare mult:* Tu cum esti,cum te simti?

 

Eu am trecut aseara printr-o criza cu dureri urate si m-am speriat un pic. ( Eu am mai pierdut o sarcina anul trecut in decembrie). Am fost azi la eco, dar abia s-a vazut vezicula vitelina. A zis ca mai vin peste o saptamana, sa vedem si embrionul.

 

Cate saptamani ai? 

Eu am azi 5s4z de la ultima menstra si ar trebui sa nasc pe 08.02.2020, daca decurge totul normal. :)

 



#12
nadia40us

nadia40us

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 18:41

Multa sanatate! Sa ai parte de o sarcina usoara si bebe sanatos:*

 

Am o sarcina micuta de 3s5z si tinand cont ca am facut FIV m-am pregatit de sarcina mult inainte, simtomele au aparut cu 2 saptamani inainte datorita tratamentului hormonal.

Acum astept cu nerabdare primul consult, sper sa fie totul bine [caru2]



#13
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 20:56

Multa sanatate! Sa ai parte de o sarcina usoara si bebe sanatos:* Am o sarcina micuta de 3s5z si tinand cont ca am facut FIV m-am pregatit de sarcina mult inainte, simtomele au aparut cu 2 saptamani inainte datorita tratamentului hormonal. Acum astept cu nerabdare primul consult, sper sa fie totul bine [caru2]

 

Sigur trebuie sa fie totul bine, citisem ca e mai greu pana ramai, dupa, riscurile sunt minime la Fiv. 

 

Esti din Bucuresti?



#14
nadia40us

nadia40us

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 21:46

Din TM [:)]



#15
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 13 iunie 2019 - 09:27

Buna fetelor :). Am aflat si eu de curand ca sunt insarcinata, dupa calculele aplicatiei, astazi intru in saptamana a5a. Voiam sa va intreb daca voi v-ati facut ceva analize sau ecografie pana acum? Nu stiu daca sa mai astept inainte de a merge la ginecolog la o ecografie.. ma gandesc ca e prea mica sarcina. Mi-am facut analizele uzuale ieri ca sa vad cum sunt cu ele si totul este OK, acid folic am luat din momentul in care am inceput sa incercam pentru un bebe (ne-a iesit din prima oricum). Si dupa 3 zile de la ovulatie am inceput sa am crampe ca la menstruatie, pe care le am si astazi (usoare si de cateva ori pe zi). Dupa acest simptom mi-am dat seama ca sunt insarcinata.



#16
nadia40us

nadia40us

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 13 iunie 2019 - 17:57

Buna fetelor :). Am aflat si eu de curand ca sunt insarcinata, dupa calculele aplicatiei, astazi intru in saptamana a5a. Voiam sa va intreb daca voi v-ati facut ceva analize sau ecografie pana acum? Nu stiu daca sa mai astept inainte de a merge la ginecolog la o ecografie.. ma gandesc ca e prea mica sarcina. Mi-am facut analizele uzuale ieri ca sa vad cum sunt cu ele si totul este OK, acid folic am luat din momentul in care am inceput sa incercam pentru un bebe (ne-a iesit din prima oricum). Si dupa 3 zile de la ovulatie am inceput sa am crampe ca la menstruatie, pe care le am si astazi (usoare si de cateva ori pe zi). Dupa acest simptom mi-am dat seama ca sunt insarcinata.

 

FELICITARI! [bib]

Din cate stiu din saptamana a-5-a se recomanda sa-ti faci programare la medic. Se poate vedea sarcina si auzi inimioara viitorului bebelus.

Sa ai o sarcina usoara si multa sanatate.



#17
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 13 iunie 2019 - 18:05

Multumesc, Nadia! [:)]  Am sunat astazi pana la urma medicul de familie, dar e in concediu acum, din pacate, si nu stiu fara trimitere daca ma primesc la un spital de stat. As vrea totusi sa ma ia in evidenta de la inceput un medic de la Filantropia. Voi cum ati procedat?

 



#18
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 13 iunie 2019 - 18:18

Buna fetelor :). Am aflat si eu de curand ca sunt insarcinata, dupa calculele aplicatiei, astazi intru in saptamana a5a. Voiam sa va intreb daca voi v-ati facut ceva analize sau ecografie pana acum? Nu stiu daca sa mai astept inainte de a merge la ginecolog la o ecografie.. ma gandesc ca e prea mica sarcina. Mi-am facut analizele uzuale ieri ca sa vad cum sunt cu ele si totul este OK, acid folic am luat din momentul in care am inceput sa incercam pentru un bebe (ne-a iesit din prima oricum). Si dupa 3 zile de la ovulatie am inceput sa am crampe ca la menstruatie, pe care le am si astazi (usoare si de cateva ori pe zi). Dupa acest simptom mi-am dat seama ca sunt insarcinata.

 

Felicitari Gina si sarcina usoara!

Eu am 5s5z si pana acum am fost la 2 ecografii: 1 sa vad daca sarcina e localizata intrauterin (mi-a fost frica sa nu fie extrauterina si cealalta ieri pentru ca am avut niste dureri care nu cedau cu NoSpa si m-am speriat ca poate o pierd ( am mai pierdut o sarcina in decembrie anul trecut).

 

Nu te lua dupa mine :))), Recomandat este sa faci o ecografie in saptamana 6-7 pentru a vedea embrionul si activitatea cardiaca, dupa care ti se vor recomanda analize si alte ecografii.

E foarte bine ca iei Acid Folic, este esential in primele 3 luni, pentru dureri si crampe, poti sa iei NoSpa de 40 mg, nu e bine sa stai cu durere.

Mie doctorita mi-a recomandat Acid Folic, Aspenter, Carcel Stop (magneziu si alte vitamine) si vitamina D3 ( sunt cu mult sub limita normala).

Ce varsta ai si de unde esti? :)

 

@nadia40us...tu ce varsta ai? 



#19
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 13 iunie 2019 - 18:33

Multumesc de raspuns, Mica121


#20
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 07:45

Vad ca nu mi s-a postat tot ce am scris... Am 28 de ani si sunt din Bucuresti si sambata viitoare am nunta  [flo2] . Am ramas insarcinata imediat dupa cununia civila din mai  [:D] , dar noi suntem incantati de situatie. Am facut miercuri analizele pentru vitamine, glicemie,etc si totul e foarte ok. 

 

Mica121 tu de unde esti si ce varsta ai?





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -