Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Șoferi “profesioniști”-cum rezolvam situația?


39 raspunsuri la acest subiect

#11
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 06:48

Cred ca polita este permisiva, acolo si peste tot. Cum educi un om? Cu amenda. Va dati seama ce amenda s-ar putea da la nivel de companie de transport public? Aici, in Constanta, pe rute interioare, vorbitul la telefon este la ordinea zilei, sau pune cu mana dreapta telefonul la urechea stanga. Daca s-ar da amenzi, probabil companiile de transport in comun ar lua masuri in adevaratul sens al cuvantului. Fa totusi o plangere, si daca ai numar de masina, ar merge si la politie, macar sa stai linistita ca ai semnalat mai departe.

 

Cred ca asa putem rezolva situatia soferilor" profesionisti".


Editat de CiubotariuAlina, 04 iunie 2019 - 06:50 .


#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 07:52

mihaela_s, situatia descrisa de tine este considerata normala in Ro, tara in care "nu ai ce sa faci".

 

in cazul in care nu ai venit obligatoriu aici, alta data, schimba destinatia, ca lucrurile nu prea ai cum sa le schimbi, cel putin nu pe termen lung, lumea uita repede si nici educatia sociala nu o incanta.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 08:19

mihaela_s, situatia descrisa de tine este considerata normala in Ro, tara in care "nu ai ce sa faci".

 

in cazul in care nu ai venit obligatoriu aici, alta data, schimba destinatia, ca lucrurile nu prea ai cum sa le schimbi, cel putin nu pe termen lung, lumea uita repede si nici educatia sociala nu o incanta.

Tara in care poate tu nu ai ce sa faci. Restul mai face cate ceva si reuseste.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 08:24

Viviana

1. Niciun călător nu a zis nimic, Pt ca probabil așa se face, așa e “normal”. Eu am vrut sa ii spun dar nu ma pot abține sa nu ma enervez, nu știu sa fiu calma și sa ii spun frumos, decât in prima faza. Dacă primesc răspunsuri urate, ma enervez. M-am simțit rău fizic zilele astea in Ro, a fost motivul Pt care nu am zis nimic. Pt ca aveam drum lung pana acasa și niște nervi m-ar fi dat peste cap. Dar altfel as fi zis. 

2. Reclamația la firma de transport o fac mâine

3. Ce s-a întâmplat a fost in Ungaria, nu in Ro. In ro a vorbit 10 min, ca apoi sm trecut granița

4. Asta pot face. Ajunge pe FB? 

Mihalea, nu conteaza cat a durat traseul prin Romania. Trebuie sa-i faci plangere si la politia rutiera romana.

 

Nu te stradui sa faci reclamatie la Protectia Consumatorului ei nu se ocupa cu asa ceva. Daca totusi iti vor baga in seama reclamatia o vor redirectiona catre brigada rutiera.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 11:07

Si eu cred ca acest stil hei-rupist de condus a devenit o normalitate pe soselele romanesti, calatorii sau participantii la trafic, nici nu mai sesizeaza cumva acest aspect.

 

mihaela, te inteleg, stiu ce ai trait si simtit, eu eram singura din microubuz cu centura de siguranta, desi soferul nu a vorbit decit de doua ori la telefon, foarte putin, insa stilul de condus(eu zic ca el a fost cumva obligat d etrafic sa adopte acest stil, pentru ca l-a aplicat doar in zona Bucurestiului si centurii bucurestene) mi-a dat emotii.

 

Acum vreo 15 ani am venit cu autocarul din Germania , in zona Valea Prahovei eu l-am admonestat pe sofer pentru stilul de condus, mi-a fost pur si simplu frica ca nu mai ajung intreaga, ins am fost singura care a facut-o.



#16
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 11:24

Voi face o plângere și la poliția rutieră și la firma (deși am “tras” firma in postarea pe FB fără nicio reacție). 

 

Dana, da, de centura nici nu mai spun. Eu și o persoana din fata mea, o fata tânăra le-am pus. Restul nu :(( 

 

Am circulat trei ani cu autobuz făcând naveta la facultate, aici in Suedia, foarte rar am văzut pe cineva sa nu își pună centura. 

 



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 12:11

Ce sa mai spun, daca si rudele mele conduc asa! Decit sa isi puna centura, mai bine o lasa sa tiuie 2 minute, numai asa de-a dracu! Cu vorbitul la mobil nu mai spun! Asta pare ceva normal! I-am intrebat de ce fac asta si rideau, li se parea asa o gluma!



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 12:58

multi si-au pus in locasul centurii doar piesa aceea care se cupleaza (se gaseste de cumparat pe la targuri sau de la dezmembrari auto), ca sa nu le mai tiuie alarma si sa circule fara centura pusa.

culmea incostientei la volan am vazut-o acum cativa ani, un individ care avea la fiecare ureche cate un telefon, aproape ca urla (nu stiu cu cine si de ce se certa in halul ala) si conducea folosind antebratele/coatele. e adevarat, pe acea portiune de drum nu se circula, se inlocuia linia de tramvai, individul era de la firma care facea lucrarile (masina inscriptionata) si cara niste materiale pentru cei care lucrau acolo. asa ceva insa m-a lasat efectiv cu gura cascata...



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 14:56

Corina taximetristii au aparat de ala si era pus si pe locul calatorului.  De citeva ori a trebuit sa-i rog sa scoata acea piesa ca sa imi pot pune centura ca lumea. Erau foarte mirati de ce imi trebuie centura!!! Ma bucur ca nu am de mers pe trasee lungi cu autobuzul! Chiar nu inteleg atitudinea asta!


Editat de Letitia1, 04 iunie 2019 - 14:56 .


#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 15:03

in rarele ocazii in care merg cu taxiul eu niciodata NU ma urc in fata, pe locul din dreapta soferului. mi se pare o invadare a spatiului meu personal, de catre o persoana total necunoscuta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -