Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Șoferi “profesioniști”-cum rezolvam situația?


39 raspunsuri la acest subiect

#31
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 16:41

Haiditi mai, mie cand mi se intampla sa dau de o astfel de persoana vorbitoare, imi scot telefonul si ma prefac ca vorbesc. Dar eu vorbesc tare, tare, izbucnesc in ras  de il acopar.

Alta data am intrat si io in conversatiile lor... Le-am dat niste sfaturi.

 

Addica ori convorbirea e particulara cu voce joasa, ferita, ori daca nu hai sa participam toti.

nu pot sa cred!!!  [:-)))] esti totala! 



#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 16:43

Da, el conducea când i-am făcut poza. 

 



#33
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 16:53

Da, el conducea când i-am făcut poza. 

mi-am editat raspunsul explicand ce as fi facut eu in locul tau.  am vazut atatea accidente din cauza unora care vor sa faca trei lucruri in acelasi timp incat  am invatat sa imi ascult instinctul .  in  momentul in care  simt frica actionez pe loc.



#34
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 18:18

in rarele ocazii in care merg cu taxiul eu niciodata NU ma urc in fata, pe locul din dreapta soferului. mi se pare o invadare a spatiului meu personal, de catre o persoana total necunoscuta.

la fel consider si eu!



#35
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 08 iunie 2019 - 13:32

Fostului meu partener nu i placea centura la volan, o fixase mai larg si o punea " de forma" si vorbitul si mai ales textatul ( scrierea si trimiterea de sms uri la volan, si mai periculos decat vorbitul) erau la ordinea zilei. A primit amenzi pt toate astea dar nu s a invatat minte.

 

Daca mergeam cu masina pe distante scurte, mentalitatea era: de ce sa ne punem centura, chiar si copilului, ca mergem la doi pasi? Eu raspundeam mereu ca e un reflex sa ti pui centura si la copil nu e negociabil.

 

Aici e o problema serioasa cu trimiterea de sms uri la volan. Au fost accidente mortale legate de asta. Consider ca amenzile nu sunt inca suficient de drastice.

 

Eu am bluetooth in masina si apelurile mi se afiseaza pe ecran iar sonorul in difuzoarele masinii.

 

Totusi si cu bluetooth sau urechelnita sau alta metoda de handsfree convorbirile la volan trebuie sa fie minime pentru ca distrag atentia soferului.



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 iunie 2019 - 17:05

Tara in care poate tu nu ai ce sa faci. Restul mai face cate ceva si reuseste.

 

succesuri.

 

eu fac ce pot, ziarul local a respectat confidentialitatea datelor personale. :)

 

Primaria nu mi-a raspuns nici dupa 1 an si jumatate, aproape 2, la o sesizare cu raspuns "in termen de 30 de zile".

 

din cauza ca blocurile s-au construit printre case sau casele in spatele blocurilor, cine mai stie, si cei cu casa si-au exercitat dreptul de a detine autoturisme indiferent de conditii, acum ei nu au iesire in sosea decat folosind aleea care trece prin fata scarilor de bloc. nu o data a trebuit sa ne lipim de gardul viu pentru a lasa masina/masinile sa treaca. daca din bloc iese alergand vreun copil mic (si sunt cativa, pana in 6 ani) sau apare vreo pisica sau vreun caine, ma tem ca situatia va fi tragica.

 

nici locuri de parcare nu au, asa ca parcheaza pe o bucatica de pamant mocirlos. decat sa colaboreze si sa curete locul, prefera sa stea cu rotile in noroi de 20 cm.

 

m-am gandit sa fac poze si sa depun o alta sesizare, dar... nu stiu cum sa abordez problema. e dreptul oamenilor alora sa aiba masini persoanale si e dreptul meu sa folosesc aleea in siguranta.



#37
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 iunie 2019 - 17:31

Si ce legatura are subiectul asta cu ce ai scris tu?

 

Am obeservat ca pe la mai multe subiecte intervii si schimbi cursul discutiei aducand in prim-plan cat  de nasol e totul la tine 

Inteleg ca esti nemultumta de locul in care traiesti, de oameni, de vecini, de bugetari, de soferi, de vanzatori,  de primari, de angajatii primariei etc si iti dau un sfat: deschide un subiect separat si spune-ti acolo toate pasurile.



#38
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 iunie 2019 - 22:15

traim amandoua in Romania. cred, ca tu poate ai emigrat. cand ma nemultumeste ceva, spun. sau scriu. aici, in alta parte, institutiilor abilitate. in cazul asta, tot de soferi era vorba. nu cred c-am scris aici despre cum creste prazul, ca nu-s a_alinta.

 

nu-ti admir talentul de pus pumnul in gura. insinuezi in schimb ca altii fac si reusesc si schimba ceva si mvai, bravo lor, #rezist, #metoo.

 

te deranjeaza cu ceva ce am scris? daca da, in calitate de moderator, banuiesc ca ai mai multe drepturi decat un simplu user.



#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 06:52

Pepco, trage putin aer in piept....

Reciteste-ti postarile din ultimele luni.

Reciteste si postarea mea.

Invata sensul expresiei "pumnul in gura".



#40
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 iunie 2019 - 09:18

@viviana, nu e cazul sa fac ceva din ce mi-ai recomandat.

 

e bine asa cum e.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -