Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Șoferi “profesioniști”-cum rezolvam situația?


39 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 19:49

Am călătorit azi pe traseul Satu Mare-Budapesta aeroport și m-am simțit tot drumul in nesiguranța, pot sa spun ca sunt norocoasa ca am ajuns cu bine. 
Șoferul firmei Edmeea Trans a vorbit jumătate de drum cu un prieten ce stătea in spatele sau, uitandu-se mereu in oglinda, la acel prieten. Cealaltă jumătate de drum a vorbit la mobil, avea vreo trei pe care le alterna. In niciuna din situații nu a folosit casti, ținea telefonul cu o mâna, conducea cu cealaltă și de câteva ori a scris ceva ce ii spunea persoana cu care vorbea la mobil, uite așa: 
 
Asta in timp ce conducea microbuzul cu peste 100 km/h și depășea tiruri. 
 
Edmeea TRANS poate citiți aceste randuri. Dar nu e niciun bai dacă nu, va voi scrie personal.

 

 

 

 

Miniaturi atasate

  • 38F63FB9-F402-450D-B53B-050881CE895E.jpeg


#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 19:51

Văd ca nu s-a postat bine poza, mai încerc 

Miniaturi atasate

  • 3E76E21F-8795-4186-A5DB-35430ADD2666.jpeg


#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 19:53

Acest text l-am postat pe FB și am primit multe răspunsuri de la prieteni care au fost in aceeași situație in alte situații, pe alte trasee, alte firme. 

 

E ceva generalizat in Ro și trebuie făcut ceva. Nu mi se pare normal ca ei, șoferii care sunt la serviciul lor, acolo la volan, in plus având răspundere de multe vieți in mainile lor, sa se creadă niște zei, și sa nu își facă meseria. Aceea de a conduce cu profesionalism, așa cum ar trebui, mașina. 

 



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 20:53

Din păcate, asa e peste tot în România. Din 10 mașini care trec, 8 șoferi sunt cu telefonul la ureche. E sport național, asa fac și mulți dintre șoferii de taxi, de autobuze, troleibuze, vatmanii de tramvaie, șoferii de camioane și tir-uri. Asta se întâmplă pentru ca legea, deși exista, nu se aplica, politia nu-și face datoria, din lipsa de interes, de personal, de dotări, alegeți voi motivul... 



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 21:26

Și care e soluția Corina? 



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 22:14

Și care e soluția Corina? 

Solutiile sunt mai multe:

1. trebuia admonestat de catre calatori

2.  reclamatie la firma de transport

3. sesizare la politia rutiera: bpr@b.politiaromana.ro cu raspuns in 30 zile si redirectionare catre brigata rutiera din judetul respectiv

4. pusa poza/ facuta reclamatie pe FB politiei romane



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 22:37

Din poza pusă de Mihaela-s nu reiese ca șoferul e in mers. Trebuie făcute poze relevante și puse pe FB, twitter, Instagram. Este absolut inadmisibil așa ceva.



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 00:27

Viviana

1. Niciun călător nu a zis nimic, Pt ca probabil așa se face, așa e “normal”. Eu am vrut sa ii spun dar nu ma pot abține sa nu ma enervez, nu știu sa fiu calma și sa ii spun frumos, decât in prima faza. Dacă primesc răspunsuri urate, ma enervez. M-am simțit rău fizic zilele astea in Ro, a fost motivul Pt care nu am zis nimic. Pt ca aveam drum lung pana acasa și niște nervi m-ar fi dat peste cap. Dar altfel as fi zis. 

2. Reclamația la firma de transport o fac mâine

3. Ce s-a întâmplat a fost in Ungaria, nu in Ro. In ro a vorbit 10 min, ca apoi sm trecut granița

4. Asta pot face. Ajunge pe FB? 

 



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 00:29

Îmi pare rău ca nu am făcut poze mai de departe. E singura. Ii scriam soțului meu cât sunt de nervoasa cum conduce idiotul de șofer și i-am trimis poza asta. N-am făcut altele. Dar ar trebui sa ma creadă pe cuvânt, firma are numele meu ca și călător la aces cursa. De ce as spune ca era in mers dacă nu ar fi fost? 

 



#10
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 01:15

Tu gandesti ca un om cinstit. O filmare era mai buna( chiar si de 30 de secunde) decat o poza. Ala nu o sa recunoasca in veci, oamenii de genul asta asta fac. ( taximetristi, tiristi, soferi de microbuz, etc) . Firma, hmm , la ce lipsa de personal au o sa i rupa coada, daca imi permiti sa zic asa. Adica fix nimic. Recent justitia romana a  achitat un sofer acuzat de tentativa de omor si deranjarea ordinii publice. La 89 km /h a intrat intentionat intr un Logan, dupa ce il sicanase intrafic.  Totul a fost filmat de altcineva din spate. Degeaba, faptasul avea Toaureg si era sus pus  intr o institutie a statului. Imi pare rau, dar asta e justitia  in Ro. Dreptate se face mai rar.  Nu ma ntelege gresit, nu vreau sa te descurajez. Fa reclamatie, dar eu sunt sceptica .




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -