Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bataia de joc la adresa diasporei romane

alegeri

66 raspunsuri la acest subiect

#51
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 16:43

CI ar trebui sa aiba numai cetatenii cu domiciliu in Romania, dar se stie ca multi Romani isi pastreaza CI ul chiar daca au domiciliu in alte tari.


Editat de michelle-usa, 30 mai 2019 - 16:43 .


#52
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 17:05

Deci pana la urma eu nu inteleg cine se facec vinovat de problema votului in afara tarii. Clar a fost prost gestionat totul. Dar cine trebuie tras la raspundere?

- Iohannis, PNL, USR dau vina pe partidul de guvernamant ca nu a organizat cum trebuie alegerile in diaspora, ministerul de externe nu si-a facut treaba, la fel ministerul de interne

- cei din PSD dau vina pe ambasadorii/ consulii din tarile respective, unii propusi in functie de insusi Iohannis

- Carmen Dan - ministrul de interne zice ca MAI-ul ei nu are treaba cu alegerile din afara tarii, ca de aia ii zice minister de interne, se ocupa doar de tara, iar in tara nu au fost probleme.

- Pana la urma, de ce nu s-a putut prelungi programul de votare, avand in vedere ca cererea era f mare? Ca sigur se putea face asta, prelungire pana la ora 24.00 (desi nici asa nu ar fi votat toti, in mod sigur). Stiu sigur ca in alte situatii s-a mai procedat la prelungirea programului. Tin minte perfect in 1990, s-a stat la cozi la vot (fiind prima data dupa 50 de ani), pairintii mei au venit acasa la miezul noptii, au votat dupa ora 21, stiu sigur.

 

Deci? Care e vinovatul in tot hatisul asta? Ca "pagubitii" stim cine sunt... :(((



#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 17:54

E clar ca e chestie de organizare si capacitati mai alles.

 

Eu ramin la parerea ca daca fiecare cetatean Roman, ce nu mai locuiesti pe teritoriul tarii, si-ar concretiza statutul, situatia ar fi Alta.

 

Consulatele cam stiu Citi cetateni sunt "arondati"(ghilimele ca nu chiar cuvintul potrivit) lor(aici ma refer la posesori de CRDS, cei cu contracte de munca la nivel de tari, contracte diplomatice, studenti etc) insa consulatul nu are de unde sti Citi cetateni romani cu situatie nedefinita, este in realitate.

 

Nu stiu de ce aprobari sunt necesare pentru prelungirea orei de votare, nu stiu cum s-ar putea aplica votul prin corespondenta la nivelul(fara o Baza de date concrete so ne intoarcem ist la ce am spus anterior)consular, cert este ca personal cred ca nu e prima oara cind se intimpla asa ceva si fara date concrete, fara o evidenta real, situatia nu se va schimba curind.

 

Sigur , e parerea mea si nu am pretentia ca detin vreun adevar absolut, bazata pe observatii, articole, pe ceea ce vad si aud in jurul meu.



#54
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 23:22

Sa va spun ceva - am fost așa de furioasa ca mi s-a blocat accesul la vot la Roma încât mi-am făcut un obiectiv ca votul diasporei sa fie schimbat in bine .. și respectat . și voi lupta pentru asta !



#55
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 00:12

La aceste alegeri europarlamentare au fost si altii incorecti, nu numai guvernul roman. In UK  li s-a ingradit accesul la vot cetatenilor din UE si chiar cetatenilor britanici care au dorit sa voteze in alte tari europene.



#56
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 06:45

Monica, vina cea mai mare o are ministerul de externe si ministerul de interne.

 

Ministerul de interne are evidenta cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.

 

Ministerul de externe trebuie sa propuna sectiile de votare in functie de concentrarea cetatenilor. MAE are aceste date din teren.

"Este important de știut care va fi concentrarea pe secții de votare. Aici poate apărea și o premeditare, să fie multe secții de votare, dar să nu fie distribuite în marile concetrații de români. Poți vinde public multe secții de votare, dar să fie acolo unde românii să nu poată vota."

 

Ministerul de externe are legal, voie sa prelungeasca votul.



#57
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 09:02

 

 

Ministerul de interne are evidenta cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.

 

Exact, iar oficial numarul acestora nu este de ordinul sutelor de mii.

 

Aici e buba...



#58
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 09:17

Exact, iar oficial numarul acestora nu este de ordinul sutelor de mii.

 

Aici e buba...

Numarul cetatenilor romani cu domiciul in strainatate inscrisi la Biroul Electoral Central este de aproximativ 700.000. Oficial.



#59
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 09:19

Numarul cetatenilor romani cu domiciul in strainatate inscrisi la Biroul Electoral Central este de aproximativ 700.000. Oficial.

Ok, banuiesc ca ca aici intra si oceo de peste ocean, care de fapt sunt majoritari cu aceste pasapoarte.



#60
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 31 mai 2019 - 09:48

CI ar trebui sa aiba numai cetatenii cu domiciliu in Romania, dar se stie ca multi Romani isi pastreaza CI ul chiar daca au domiciliu in alte tari.

 

se vede ca nu prea ai contact cu România .

 

asa e! Teoretic nu e nevoie.

ai acte, europene cu ro in UE, caz rezolvat !

 

realitatea e alta :

- notarul ( notarul nu alt funcționar ) nu accepta decât acte românești , pe motiv ca ești cetățean roman, trebuie sa le ai. Și nu unu, doi chiar . 

Stou am avut eu ghinion, dar nervi nu mai am.

banca Transilvania nu îmi schimba Euro pe baza buletinului german .

-nu pot ridica niște acte ale mamei mele cu buletinul german ( am și numele de fata pe el )

 

etc etc 

 

eu anu asta am cel puțin trei drumuri in ro. Romanii din păcate sunt foarte speriați de actele străine . Și o sa mai dureze asta .

 

In 8 ani nu am avut nici o ridicare de sprinceana la nemți cu acte românești . Funcționarul roman e slab informat. Asta e realitatea . 

Uneori am impresia ca mulți sunt descendenții gardianului din viața ca o prada de Marin preda , care se enerva pe pușcăriașii cu numere mai mari de 100, pt ca el nu știa sa scrie . 





Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -