Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai crede cineva?


313 raspunsuri la acest subiect

#41
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 20:47

Pentru ca Germania exporta gunoiul in Suedia, in mare parte.

 

collins, eu si majoritatea populatieie nu cunoaste dedesupturile astea.

 

Astea apar la suprafata cind se impute treaba prea tare si nu mai poate fi acoperit, ca pina atunci.(am vazut c au descoperit plastic din supermarketurile netesti prin Thailanda...asta insa am vazut aucm vreo doua spatamini la tv)

 

Noi vorbim aici la nivel de cetatean...sau cel putin eu asa am inteles subiectul.



#42
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 22:02

Pentru ca Germania exporta gunoiul in Suedia, in mare parte.

 

 

Cred ca e putin altfel, Suedia importa gunoiul din Germania, are nevoie de materie prima pentru fabricile de reciclare proprii care produc astfel energie electrica.

 

Am raspuns pentru ca mi s-a parut ciudat ca Germania sa exporte in Suedia deseurile. 

 

Ceea ce nu stie multa lume e ca fiecare firma producatoare din Germania plateste pentru ambalaje ( punctul verde - gruene Punkt) si asa se finanteaza apoi deseurile de punct verde, adunarea lor care e pentru noi, populatie, gratuit. Apoi acestea sunt trimise in tarile africane la sortare. Mai departe nu stiu ce se intampla insa pot cauta.. recunosc nu sunt up to date.

 

Cristina

 

 



#43
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 22:36

Worst Offenders- E- waste(electronics)

 

The countries which lead in per capita production of e-waste are nine European countries, namely Norway, Switzerland, Iceland, Denmark, UK, Netherlands, Sweden, France, and Austria, as well as the USA. These are all rich developed countries, with a consumerist culture. With ample disposable income, people upgrade their technology frequently as it becomes available, and frequently own numbers of an product.

Most countries however do not have the facilities to deal with the volume or toxic nature of e-waste. Recycling is also an expensive process,especially when it is done properly with secure and safe technology and conditions. So many countries export waste is to Asia and Africa, where the rules governing e-waste management are lax. In Europe, 47% of the e-waste export, and 50-80% of e-waste export was found to be illegal. The Asian and African countries, however, do not have adequate technology or the means to handle the e-waste. People, including children handle toxic components with bare hands, leading to health problems. 

 

 

 



#44
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 22:48

Cred ca e putin altfel, Suedia importa gunoiul din Germania, are nevoie de materie prima pentru fabricile de reciclare proprii care produc astfel energie electrica.

 

Am raspuns pentru ca mi s-a parut ciudat ca Germania sa exporte in Suedia deseurile. 

 

Ceea ce nu stie multa lume e ca fiecare firma producatoare din Germania plateste pentru ambalaje ( punctul verde - gruene Punkt) si asa se finanteaza apoi deseurile de punct verde, adunarea lor care e pentru noi, populatie, gratuit. Apoi acestea sunt trimise in tarile africane la sortare. Mai departe nu stiu ce se intampla insa pot cauta.. recunosc nu sunt up to date.

 

Cristina

 

După ce sint trimise la “Sortare” in țările astea sărace, obiectele din plastic sint aruncate in oceane și mari! Am văzut citeva documentare despre asta. Trebuie redus plasticul ca sa nu mai avem ce trimite la “reciclare”. Exact ce spunea Viviana.

 

Ce industrie masiva in spatele reciclatului ăstuia! Îmi închipui ce poluare face sa recicleze, sa topească toate alea!



#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:11

Am ametit numai citind cate containere si in cate locuri duceti ce e de reciclat , si cu toate astea Suedia importa o cantitate destul de mare de gunoi din tarile EU, asa ca reciclarea nu e chiar asa de " verde" , pentru ca prin arderea gunoiului , necesar pentru incalzire, se produce din nou poluare. In Romania, daca cumperi aparate electrocasnice le poti recicla pe cele vechi , contra cost, prin firma care iti livreaza noile electocasnice. Parintii mei au cumparat masina de spalat noua si li s-a scazut suma de 200 lei pentru ca au dat doua masini de spalat pe care nu le mai foloseau.

 

Cu filtrele necesare, poluarea se reduce mult, foarte mult. Am lucrat câțiva ani in protecția mediului, la reglementări, știu cu ce se “mănâncă”. 

 

Si apoi, ceva tot arzi ca sa produci căldura, energie. Nu mai bine arzi gunoi decât sa îl arunci in mare, folosind energia din arderea lui? 

 

Nu știu Suedia, dar fabrica de ciment de pe insula unde locuiesc, știu ca aduce cu vaporul, deșeuri de pe continent (Suedia) ca sa îl ardă, pt procesul de producție. 

 



#46
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:15

Și nu, când toate sunt bine organizate și știi exact ce și unde sa sortezi, ce și unde sa duci, nu e deloc greu. Cum spuneam, am ajuns aici fără sa sortam nimic, in Ro. Și nu ni s-a părut complicat. 

 

Si la servici se sortează la fel. Avem un cărucior cu containere unde aruncam totul separat. Avem saci de plastic unde aruncam plastic, avem saci de hârtie unde aruncam hârtie. O data pe zi, cineva dice sacii plini intr-o încăpere Pt tot etajul, de unde se strâng de personal din spital care se ocupa cu asta, se duc la reciclare. 

 

In scoli e la fel, sortează tot. Nimic nu e greu dacă e rutina. Și organizare. 

 



#47
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:17

După ce sint trimise la “Sortare” in țările astea sărace, obiectele din plastic sint aruncate in oceane și mari! Am văzut citeva documentare despre asta. Trebuie redus plasticul ca sa nu mai avem ce trimite la “reciclare”. Exact ce spunea Viviana.

 

Ce industrie masiva in spatele reciclatului ăstuia! Îmi închipui ce poluare face sa recicleze, sa topească toate alea!

nu se arunca totul in oceane, se sorteaza si se recicleaza mai departe, exista modalitati de creeare de fibre plastice, gazon artificial de ex. In Germania exiyta de circa 10 ani o.firma care produce ghiozdane ergonomice din materiale reciclate ( tetrapack) Ergobag se numeste, are si fata mea 2, unul l-am primit la testare. Apoi in Germanja sunt targuri dd haine de copii folosite sau mobila sau. Exista Reparaturcafe,  cafenele unde se pot repara mici eletrocasnice. 

 

cristina



#48
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:20

Daca fiecare face cate ceva, sau macar incearca, se cunoaste. La noi in zona din gunoaiele bio se produce metan. Si noi suntem obisnuiti sa reciclam, face parte din educatie zic eu.



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:22

Dacă noi cetățenii nu facem nimic, dacă noua nu ne pasa la nivel micro, de ce le-ar pasa la mastodonți? 

 

Poate ca predând cu toții, se vor mișca lucrurile. Noi suntem consumatorii, dacă noi fiecare nu mai cumpărăm atâta plastic, nu se va mai produce, vor fi nevoiți sa găsească alternative ecologice. 

 

La noi s-a făcut mare valva și in legătura cu consumul de carne. In special carne roșie. Vacile sunt mari poluatoare, produc cantități mari de CO2. 

In urma acestor “reclame” consumul de carne roșie pe cap de locuitor s-a redus (nu știu cifre, dar pot sa caut). 

 



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 23:52

nu se arunca totul in oceane, se sorteaza si se recicleaza mai departe, exista modalitati de creeare de fibre plastice, gazon artificial de ex. In Germania exiyta de circa 10 ani o.firma care produce ghiozdane ergonomice din materiale reciclate ( tetrapack) Ergobag se numeste, are si fata mea 2, unul l-am primit la testare. Apoi in Germanja sunt targuri dd haine de copii folosite sau mobila sau. Exista Reparaturcafe,  cafenele unde se pot repara mici eletrocasnice. 

 

cristina

 

https://www.forbes.c...p/#17f208da1234




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -