Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai crede cineva?


313 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 17:41

Asta cu reciclarea e mult mai complicata.

degeaba lumea e doritoare sa recicleze daca, companiile de reciclare nu au dotarea potrivita pt reciclare corespunzatoare. asa ca, in multe locatii se face reciclare doar nu numele. e doar o iluzie in mintea oamenilor ca au facut ceva bun separind gunoiul

 

sunt f multe nu numai pro reciclare dar si contra:

 

 

companiile de recicclare in sine polueaza f mult cu reciclarea, conditiile de munca sunt f nocive.

 

produsele rezultate prin reciclare sunt de calitate redusa, iar in unele cazuri chiar unsafe.

 

reciclarea acelor produse nu se poate face la nesfirsit

 

reciclarea e f pretentioasa, se face pe categorii...nu se pot amesteca de ex pungile de plastic cu , cutiile de iaurt de ex...ma indoiesc ca oamenii au timp de asa ceva….sau ca multe companii au in dotare asta.



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 17:57

la fel si cu poluarea...e drum lung....si sincer nu cred ca suntem pe drumul bun.

 

degeaba merg oamenii pe bicicleta la munca ...ca sa reduca noxele daca altii isi permit sa se plimbe in voie cu jeturile personale.

sau degeaba oamenilor li se pun taxe in circa, ca deh au masini care culmea sunt  vechi de 10 ani si polueaza planeta, daca sunt companii care polueaza bine mersi...de mii de ori mai mult.

sau sa nu mai vorbim de tot felul de teste de bombe care se tot fac....si polueaza aerul si apa….mai mult decit oriccine si oricce

 

sau protectia mediului de 2 lei facuta in California cand au oprit defrisarile controlate si au extins dezvoltarea comunitatilor ...si astea au dus la aceste incendii oribile . mai bine se taiau copacii preventive, ca inainte ...decit sa se ajunga la incendii, sa moara atitea vieti omenesti, distrus comunitati, distrus paduri….si poluat aerul.

 

da, imi invat copilul sa nu arunce gunoi pe jos, reciclez cit de cit, de voie /nevoie imi cumpar masina noua la fiecare 10 ani, platesc taxe pt te miri ce protectia mediului etc...dar nu am confidenta ca am realizat ceva….toate astea sunt doar frectii la picior de lemn…. e o picatura intr-un ocean....poate chiar mai putin.

 

 

 

 

 



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 18:02

Michelle in suedia se sortează totul. Plastic, hârtie din ambalaje separat de hârtie de ziar, gunoiul compostabil separat (se duce pe camp și se degradează natural, se face ingrasamant), gunoiul de ars separat (e folosit ca și combustibil Pt fabrica de ciment locală, chiar importa gunoi din suedia Pt asta), metale, sticla, aluminiu, baterii, electronice, lemn, pământ, tot ce te gândești. Totul se sortează separat, și asta face fiecare singur, acasa. Nu e nimic complicat, e doar obișnuința. Noi veniți din Ro unde nu reciclam nimic, ne-am obișnuit așa, iar când merg in Ro ma iau cu mâinile de cap ca totul se arunca la grămada! 

 

 



#34
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 18:03

Asta cu reciclarea e mult mai complicata.

degeaba lumea e doritoare sa recicleze daca, companiile de reciclare nu au dotarea potrivita pt reciclare corespunzatoare. asa ca, in multe locatii se face reciclare doar nu numele. e doar o iluzie in mintea oamenilor ca au facut ceva bun separind gunoiul

 

sunt f multe nu numai pro reciclare dar si contra:

 

 

companiile de recicclare in sine polueaza f mult cu reciclarea, conditiile de munca sunt f nocive.

 

produsele rezultate prin reciclare sunt de calitate redusa, iar in unele cazuri chiar unsafe.

 

reciclarea acelor produse nu se poate face la nesfirsit

 

reciclarea e f pretentioasa, se face pe categorii...nu se pot amesteca de ex pungile de plastic cu , cutiile de iaurt de ex...ma indoiesc ca oamenii au timp de asa ceva….sau ca multe companii au in dotare asta.

Nu putem renunta la reciclare pentru ca e posibil sa fie poluanta, pretentioasa, etc.

Este importanta din motivul evident ca permite reutilizarea resurselor in loc de consumarea lor pana la epuizare.

Orice proces industrial e poluant , consuma energie, etc. Dar sa respingi reciclarea din aceste motive e un nonsens, parerea mea.

 

Stiu ca sunt tari care recicleaza practic 100% anumite materiale, cum ar fi aluminiul. O sa revad statisticile. Si aici in Canada sunt recipiente pentru colectarea dozelor de bere suc etc. consumate la restaurante, mall-uri, in scoli samd. Cele colectate de oameni acasa poti sa le duci la supermarketuri si le introduci in colectoare automate, primesti niste banuti. Sau sticlele returnate le predai, primesti bani pe ele. Este destul de eficient.

 

Cu deseurile separate hartie-plastic-etc e un pic mai neclar ce se intampla dupa ce ajung in pubelele special destinate. Reciclarea hartiei se face cu siguranta si am cumparat de multe ori prosoape de hartie etc. din hartie reciclata. Sunt ok dpdv calitate si imi da un mic sentiment de mandrie ca am contribuit si eu cu ceva.


Editat de Fleurdelise, 25 martie 2019 - 18:04 .


#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 18:13

nu resping dar sunt sceptica ca  rezolva  multe 



#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 19:43

La noi flacoanele de plastic, sticlele de bere in lăzi, dozele de aluminiu se reciclează așa cum zice Fleur. La fiecare magazin alimentar poți sa le lași la automate și Primești o suma modica pe care poți sa o donezi (la Crucea roșie, selectezi un buton) sau cumperi din magazin pe bonul valoric. 

 

Hârtia, o colectam in pungi de hârtii (cumpărăm pungi de hârtii din magazine alimentare la alegere cu cele de plastic). Plasticul îl strângem in pungi de plastic, normal. 

Astea le scoatem in fata usii, vine o firma și le ridica gratuit, in fiecare marți. 

 

Sticla se colectează separat. Cea colorata și cea transparentă. Le ducem la magazine, in curte la fiecare magazin alimentar exista containere mari in care se arunca separat sticla colorata de cea transparentă. 

 

Metalele la fel, exista containere tot așa, lângă cele de sticla. 

 

La fel și containere Pt hârtie de ambalaj, hârtie de ziar, plastic. Pt cei la care nu le colectează nimeni de la usa (nu in toate zonele se face). 

 

Gunoiul menajer compostabil are container separat de cel care se arde. Așa se colectează in mașina de gunoi, se duce separat. 

 

Pt cei care stau la bloc, exista pe grupuri de bloc, un local unde se duc gunoaiele, închis cu cheie, au acces numai cei care locuiesc acolo. Acolo pot lasa cam tot ce am scris mai sus, in containere ce se golesc zilnic de către cei care întrețin zona. Se plătește Pt asta, o suma anuală. 

 

Avem stații de colectare pe zone, unde duci absolut tot ce e de aruncat: inclusiv pământ de flori, pomi uscați, electrocasnice, deșeuri de construcții, absolut orice. Se numeste stație de reciclare. Acolo plătești o anumită suma dacă e cantitate mare. 

 

Textilele se preiau la magazinele de haine, pantofii vechi la magazinele de pantofi, bateriile la magazinele electrice. 

 

Becurile se duc tot la magazinele alimentare, in containere speciale, separat. 

 

Medicamentele se predau la farmacie, seringile folosite particular se predau la laboratorul de analize medicale. 

 

Am omis ceva??? 

 

Mie mi se pare extraordinar cum e organizat. 

 

Si da, la magazinele de alimente cumpăr plase de plastic pe care scrie ca sunt produse din plastic reciclat. 

 

In alte tari, Italia de ex, am văzut numai plase din material compostabil in magazine, se descompun in natura. E o alternativa foarte buna la pungile de plastic, după mine ar trebui introdusă prin lege. 

 

De vreun an, la noi s-au introdus plase textile, ca sa nu cumperi plastic. Eu am una, dar tot trebuie sa cumpăr plase de plastic ca sa am in ce sa selectez plasticul acasa :)). 

 

Eu am 4 containere mici in casa, in sertarul mare de sub chiuveta: gunoi menajer compost, gunoi menajer de ars, plastic, metale. In Bucătărie lângă un dulap am loc Pt cele doua plase mari de hârtie, in care am intr-una ambalaje de hârtie și in alta ziare, reclame, etc. Am plase separate Pt becuri uzate, Pt baterii, Pt sticle, Pt flacoane de plastic, Pt doze de aluminiu. Astora in dulapul din spălătorie le-am găsit loc. 

 

Se poate, numai sa se vrea. 

 

 

 

 



#37
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 20:37

Am ametit numai citind cate containere si in cate locuri duceti ce e de reciclat , si cu toate astea Suedia importa o cantitate destul de mare de gunoi din tarile EU, asa ca reciclarea nu e chiar asa de " verde" , pentru ca prin arderea gunoiului , necesar pentru incalzire, se produce din nou poluare. 

 

In Romania, daca cumperi aparate electrocasnice le poti recicla pe cele vechi , contra cost, prin firma care iti livreaza noile electocasnice. Parintii mei au cumparat masina de spalat noua si li s-a scazut suma de 200 lei pentru ca au dat doua masini de spalat pe care nu le mai foloseau.



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 20:38

Si la noi e ca in Suedia-poate mici diferenete(aia cu incaltamintea veche de exemplu) dar in general se desfasoara pe aceleasi reguli.

 

 

michelle, toti trebuie s afacem ceva in ce priveste reciclarea,insa sunt de acord cu tine ca trebuie impuse reguli, legi la nivel inalt, industrial, ceea ce facem noi in casele proprii e neinsemnat comparativ cu marii poluatori ai planetei.

 

 

 



#39
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 20:43

Vreau sa spun ca in Romania ti se dau bani daca reciclezi( platesc firmele , cum e si normal) , nu dai bani sa reciclezi. 

Si mie mi se pare ca ar trebui aplicat ce spunea Viviana, cu sticlele de sticla. In Franta am vazut si iaurt la sticla de sticla:) , aici nu prea. Lapte la sticla doar daca apelezi la milkman.

 

Dar cel mai mare challenge iom, e sa se limiteze numarul de automobile pe gospodarie. Si sunt cateva tari care au aplicat asta cu succes.



#40
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 20:44

Si la noi e ca in Suedia-poate mici diferenete(aia cu incaltamintea veche de exemplu) dar in general se desfasoara pe aceleasi reguli.

 

 

michelle, toti trebuie s afacem ceva in ce priveste reciclarea,insa sunt de acord cu tine ca trebuie impuse reguli, legi la nivel inalt, industrial, ceea ce facem noi in casele proprii e neinsemnat comparativ cu marii poluatori ai planetei.

Pentru ca Germania exporta gunoiul in Suedia, in mare parte.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -