Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai crede cineva?


313 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 martie 2019 - 18:47

la mine e venita din februarie.

eu sunt mai aproape de polul nord.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 martie 2019 - 19:13

pungile de gunoi nu le ai in tomberonul de gunoi? 

 

edit: cati homeless si debili traiesc in jurul tau?

 

le scot din tomberon si le desfac/sfasie pentru a cerceta continutul.

 

vreo 5 homeless-i, pe putin 40 de conationali, 2 debili pe care ii vad zilnic si altii pe care ii intalnesc ocazional...



#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 martie 2019 - 19:24

le scot din tomberon si le desfac/sfasie pentru a cerceta continutul.

 

vreo 5 homeless-i, pe putin 40 de conationali, 2 debili pe care ii vad zilnic si altii pe care ii intalnesc ocazional...

si toti sunt pe gunoiul tau?!



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 martie 2019 - 21:47

cauta in toate tomberoanele de la blocurile de aici. au rond, dimineata pe la 5-6 acum, ca se face ziua mai rpd, si seara dupa 22-23, cand e intuneric bine. cand ies sa duc baiatul la scoala observ. cauta sticle, doze, lemn, fier vechi, altele. vreo doi au atasat un carucior la bicicleta si in carucior sunt montati saci de rafie imensi.



#25
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 15:36

Nu. Tu cum il simti?

 

Collins, se simte in multe feluri, trebuie doar sa vrem sa credem! Climate change e mai mult decat vreme rea sau buna! Oamenii parca au nevoie sa vada diferenta de la o zi la alta si sa simta pe pielea lor, dar asta se intampla in timp iar consecventele sunt deja foarte clare, dar inca nu ne-au atins foarte puternic.

 

Consecvente exemple? Schimbarea climei a dus la scaderea drastica a insectelor. Insecte care tin pamantul sanatos, plantele, insecte care sunt hrana pt alte animale, care la randul lor mor fara hrana.

Mediul acvatic - atata plastic ajunge in ape, devine micro, ajunge in corpul pestilor, iar noi mancam peste!

Incalzirea apelor - in DK s-au descoperit soiuri de pesti care pana acum nu puteau trai in apele nordice datorita temperaturii scazute, dar acum da.

Topirea ghetarilor - pamantul are ciclul lui si asta probabil s-ar intampla oricum, dar e dovedit ca datorita schimbarii climei, se intampla intr-un ritm alert. Taierea zonele verzi!

Etc...etc...

Ca sa poti schimba ceva, trebuie sa iei masuri.

 

Sorterea gunoiuluii? Poate ca pare ca o picatura in mare, dar daca tu ca parinte faci asta, automat iti inveti si copiii, si-i inveti mai mult decat sorterea lui pt ca vin cu intrebari si dezvolti subiectul. Puterea exemplului! Noua generatie trebuie sa creasca cu respect pt planeta! Asta sa devina un mod de viata. Baiatul meu are 12 ani si sapt trecuta a fost la protestul international "clima" In perioada asta am discutat mult si multe despre clima; si nu, nu trebuie speriati ca nu mai au viitor, ci cum pot avea un viitor cat mai sanatos. Creste invatand ca sa sortezi gunoiul e ceva cat de normal posibil; ca atunci cand se face mare si ajunge pe piata muncii (isi doreste sa devina arhitect) va gandi un proiect pro-clima, ca atunci cand va avea drept de vot va tine cont de politicienii care sustin proiecte pro-clima! Noi trebuie sa ne educam copiii, ca a avea grija de planeta, e ceva normal si nu un chin. Iar cel mare l-a molipsit si pe cel mic de cinci ani, care vrea si el sa devina arhitect, cu toate ca nu stie ce inseamna, dar un lucru stie sigur, ca atunci cand se face mare, vrea sa faca posibil ca toata lumea sa foloseasca masini electrice. Ca va fi asa sau nu vom vedea, dar eu zic ca e mai sanatos sa creasca pro-clima decat sceptici.


Editat de stefaniya, 21 martie 2019 - 16:44 .


#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 15:42

si la noi in ploiesti, cei fara adapost si cei care traiesc din reciclarea gunoiului lasa dezastru in urma la tomberoane/ghene, scot pungile, le rup si lasa asa gunoiul imprastiat pe jos, de nici nu mai ai loc sa te apropii de tomberon, sa pui gunoiul in el, esti nevoit fie sa arunci de la distanta - cu sau fara tinta - punga in tomberon, fie s-o lasi pe jos, langa zona invadata de gunoaie.

incepuse primaria acum multi ani un proiect ambitios, cu ghene/tomberoane ingropate (sunt niste platforme automate), dar cand s-a schimbat primarul, s-a dus de rapa si aceasta modernizare, nu s-a mai continuat programul. asta era cea mai buna metoda, atat pentru colectarea selectiva a gunoiului (erau recipiente separate), cat si pentru prevenirea mizeriei, mirosului, mustelor si sobolanilor, si descurajarea celor care cauta in gunoaie si lasa mizerie in urma lor.



#27
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 16:27

in ce zona stai? 



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 16:46

in ce zona stai? 

 

de ce ma intrebi ? :-)



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 17:05

pentru ca si eu am m-am nascut in ploiesti.



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 17:10

pentru ca si eu am m-am nascut in ploiesti.

iti raspund in mesaj privat :-)




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -