Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

România vrea autostrăzi - protest inedit al unui om de afaceri din Suceava


223 raspunsuri la acest subiect

#171
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:15

Europa nu impune firmele . Controleaza . Si mentalitatea romaneasca nu vreaasta dupa cum se vede lrea bine si aici in discutie.  Educatia este de asa gen.

Au fost refuzsti banii europeni pt autostrada pe Iasi. 85% si din Romania doar 15 ar fi fost . Si nu s-au tras banii . Nu s-aufacut actele pt ca romanii vor sa o faca pe resurse proprii. Pt ca " ei or sa ceara ceva inischimb" . Normsl ca cer. . Mult mai putin insa decat vor fura firmele locale. Si  deja acum s-ar fi lucrat. Banul ar fi circulat ceea ce aduce mai mult progres decat autostrada in sine. 

Puteti sa inchideti zece servere si sa aveti zeci de banere cat timp se gandeste asa batuta pe loc se joaca . 

lucrezi cu firmele  ce construiesc autostrade?

 

edit  stii ce inseamna un contract european la nivel de autostrazi?


Editat de a_alinta, 09 martie 2019 - 22:18 .


#172
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:17

Danielag, tipic raspuns. Totul se ia personal. 

 



#173
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:27

Da, ai dreptate, nu e nimic personal în mesajul Cristinei: 

 

”ne plafonam si nu intelegem”, ”nu vom ajunge departe cu „egoismul“”, ”cand iesim din casa in bloc e lasat totul in paragina”, ”daca reusim sa mentinem /pastra o anumit nivel de ordine/curatenie”, ”Daca lasam curat in urma noastra” etc.etc.



#174
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:36

Au fost doar exemple si nu insinuari. Incerc sa explic la modul general. 

 

Imi cer scuze multe, nu acesta a fost scopul mesajului.

 

Ceea ce incerc tot sa va incurajez ca se merita, chiar si cu pasi mici. Si se intampla si lucruri bune, nu vin des in tara insa cand vin vad schimbari in bine si ma bucur. Vad si alte schimbari

si ma intristez. Insa nicaieri nu e totul perfect. Inaintand in varsta, recunosc ca alte lucruri devin importante si privesc lucrurile din alte unghiuri. 

 

Să nu te superi pe mine, dar  ”nu e suficient” și ”n-ați încercat destul” n-aș numi-o încurajare [flo].

 



#175
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:37

Da, ai dreptate, nu e nimic personal în mesajul Cristinei: ”ne plafonam si nu intelegem”, ”nu vom ajunge departe cu „egoismul“”, ”cand iesim din casa in bloc e lasat totul in paragina”, ”daca reusim sa mentinem /pastra o anumit nivel de ordine/curatenie”, ”Daca lasam curat in urma noastra” etc.etc.

 

 

e un neadevar e am scris eu? Am intalnit asta frecvent... si recunosc ca nu eu am

“vazut“ asta pentru ca traind in Romania

nu „vezi“ deseori multe lucruri. Insa alte persoane ( nu romani) erau impresionati de cat de moderne sunt apartamentele din unele blocuri  a caror trepte se dezmembreaza, lipsea balustrada de sustinere... au povestit ceea ce au observat mai tarziu si eu am realizat ca nu bagasem in seama totul. 

 

E doar o mica explicatie.. ma astept insa ca  sa nu fiu inteleasa. Cred insa ca trebuie sa traiesc cu asta.

 

cristina



#176
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:55

Europa nu impune firmele . Controleaza . Si mentalitatea romaneasca nu vrea asta dupa cum se vede prea bine si aici in discutie. Educatia este de asa gen. Au fost refuzsti banii europeni pt autostrada pe Iasi. 85% si din Romania doar 15 ar fi fost . Si nu s-au tras banii . Nu s-aufacut actele pt ca romanii vor sa o faca pe resurse proprii. Pt ca " ei or sa ceara ceva in schimb . Normsl ca cer. . Mult mai putin insa decat vor fura firmele locale. Si deja acum s-ar fi lucrat. Banul ar fi circulat ceea ce aduce mai mult progres decat autostrada in sine. Puteti sa inchideti zece servere si sa aveti zeci de banere cat timp se gandeste asa batuta pe loc se joaca .

ce ai vrut sa spui prin fraza asta?



#177
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 23:00

Europa nu impune firmele . Controleaza . Si mentalitatea romaneasca nu vrea asta dupa cum se vede prea bine si aici in discutie. Educatia este de asa gen. Au fost refuzsti banii europeni pt autostrada pe Iasi. 85% si din Romania doar 15 ar fi fost . Si nu s-au tras banii . Nu s-aufacut actele pt ca romanii vor sa o faca pe resurse proprii. Pt ca " ei or sa ceara ceva in schimb . Normsl ca cer. . Mult mai putin insa decat vor fura firmele locale. Si deja acum s-ar fi lucrat. Banul ar fi circulat ceea ce aduce mai mult progres decat autostrada in sine. Puteti sa inchideti zece servere si sa aveti zeci de banere cat timp se gandeste asa batuta pe loc se joaca .

ar fi circulat in buzunare nu in autostrazi. ai auzit de calitate ? ca se rup strazile abia facute, autostrazi care nu suporta vantul?



#178
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 23:03

Poate iti fac un serviciu. Ar fi pacat sa nu identifici "tara aia mica" pe glob. [:)]
fa-ti personal un serviciu si nu mai arunca cu insulte, m am referit la tara ca fiind “mica” ca numar de votanti. 

#179
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 23:10

e un neadevar e am scris eu? Am intalnit asta frecvent... si recunosc ca nu eu am “vazut“ asta pentru ca traind in Romania nu „vezi“ deseori multe lucruri. Insa alte persoane ( nu romani) erau impresionati de cat de moderne sunt apartamentele din unele blocuri a caror trepte se dezmembreaza, lipsea balustrada de sustinere... au povestit ceea ce au observat mai tarziu si eu am realizat ca nu bagasem in seama totul. E doar o mica explicatie.. ma astept insa ca sa nu fiu inteleasa. Cred insa ca trebuie sa traiesc cu asta. cristina
cristina, stai linistita,  cine vrea sa inteleaga ... intelege f bine, dar adevarul doare. 

#180
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 23:21

cristina, stai linistita,  cine vrea sa inteleaga ... intelege f bine, dar adevarul doare. 

adevarul despre autostrazi? normal ca doare pentru cine are nevoie de ele.  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -