Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

România vrea autostrăzi - protest inedit al unui om de afaceri din Suceava


223 raspunsuri la acest subiect

#161
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 18:14

Cred ca noi ca popor, in general, nu prea vedem padurea de copaci,si dupa revolutie s-a tot abuzat de proiecte cu bataie mica, lucruri din care se castiga usor ceva, proiecte care se materializeaza in timp scurt. Si cand spun asta ma refer la aceste fonduri europene . s-au accesat fonduri acolo unde s-a vrut si unde exista un turnover facil. De exemplu , in zona din care ma trag sunt nenumarate pensiuni. Sunt persoane care stiu CUM sa intocmeasca proiectele respective asa incat sa fie aprobate, dar nu primesc bani numai pentru construirea unei pensiuni/hotel ci si pentru infrastructura(  drum asfaltat, gaze, etc) .Dar ce e important de stiut e ca dupa trei ani in care pensiunea a platit tva la stat pentru profitul obtinut, proprietarul poate sa faca ce vrea cu respectiva constructie fara sa ramburrseze un ban nimanui, deci ramane proprietar pe baniiEU.

 

Cu autostrazile e mai greu .



#162
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 18:29

Dar ce e important de stiut e ca dupa trei ani in care pensiunea a platit tva la stat pentru profitul obtinut, proprietarul poate sa faca ce vrea cu respectiva constructie fara sa ramburrseze un ban nimanui, deci ramane proprietar pe baniiEU.

 

Collins, mă ierți, nu se plătește TVA pentru profitul obținut, faci o confuzie. 

 

TVA e o taxă suportată de clientul final dar colectată și declarată pe lanțul de achiziție. Și nu are legătură cu profitul (o pensiune poate avea sau nu profit, dacă e declarată plătitoare de TVA, va trebui să plătească TVA).



#163
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 18:49

o autostrada nu face parte din decorul nimanui.  aici e problema.


Editat de a_alinta, 09 martie 2019 - 18:50 .


#164
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 18:50

Ai dreptate, am vrut sa spun taxele specifice.Trebuie sa demonstreze prin plata acestor taxe ca are activitate.



#165
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 18:58

Cristina30, eu cred ca ai dreptate, dar aceste efecte se vor vedea in foarte mult timp, e greu sa schimbi mentalitati cu picatura, si simplii cetateni asta sunt, picaturi in ocean. Eu recunosc ca intotdeauna este loc de mai mult si mai bine, sper doar sa am , personal, resursele necesare sa fiu consecventa.

 



#166
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 19:11

Cristina30, eu cred ca ai dreptate, dar aceste efecte se vor vedea in foarte mult timp, e greu sa schimbi mentalitati cu picatura, si simplii cetateni asta sunt, picaturi in ocean. Eu recunosc ca intotdeauna este loc de mai mult si mai bine, sper doar sa am , personal, resursele necesare sa fiu consecventa.

atata timp cat ti-ai schimbat tu mentalitatea, vezi altfel lumea, asa ca nu e tarziu niciodata.



#167
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 19:22

ma refeream la cristina.



#168
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:00

Cristina, ai impresia că noi cei ce scriem aici nu facem toate astea, sau chiar mai multe? Nu trebuie să mă justific, dar eu nu arunc hârtii pe stradă sau când merg la plajă / în drumeție. Atrag atenția altora dacă fac mizerie. Curăț pe casa scării dacă mi se pare murdar. Nu las mizerie în toalete. Spun ”bună ziua” și ”mulțumesc”. Fac petiții (ultimele la ANAF, cu răspuns că au rezolvat). Ajut familii sărace. Și altele. De ce ai tu impresia că noi, cei ce scriem aici, suntem ”egoiști” și așteptăm doar de la politicieni să facă? Mi se pare tare urâtă presupunerea ta că noi toți așteptăm de la alții și stăm în mizerie [8] . -------------------------------------------------------- În plus recunosc că nu înțeleg logica unor răspunsuri pe acest subiect. Dacă nu se face nimic, de ce nu se face nimic. Dacă se face ceva (orice), ba e prea puțin, ba e prea târziu.

 

 

Au fost doar exemple si nu insinuari. Incerc sa explic la modul general. 

 

Imi cer scuze multe, nu acesta a fost scopul mesajului.

 

Ceea ce incerc tot sa va incurajez ca se merita, chiar si cu pasi mici. Si se intampla si lucruri bune, nu vin des in tara insa cand vin vad schimbari in bine si ma bucur. Vad si alte schimbari

si ma intristez. Insa nicaieri nu e totul perfect. Inaintand in varsta, recunosc ca alte lucruri devin importante si privesc lucrurile din alte unghiuri. 

 

 

Cred ca are de a face cu modul de comunicare german, se discuta la modul general de obicei intre oameni aici insa am

observat ca deseori femeile romance ( poate si alte natii) o iau foarte personal si deseori se supara. Exista de aceea deseori 

neintelegeri. Scuze. 

 

Cristina



#169
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:11

Europa nu impune firmele . Controleaza . Si mentalitatea romaneasca nu vrea asta dupa cum se vede prea bine si aici in discutie. Educatia este de asa gen. Au fost refuzsti banii europeni pt autostrada pe Iasi. 85% si din Romania doar 15 ar fi fost . Si nu s-au tras banii . Nu s-aufacut actele pt ca romanii vor sa o faca pe resurse proprii. Pt ca " ei or sa ceara ceva in schimb . Normsl ca cer. . Mult mai putin insa decat vor fura firmele locale. Si deja acum s-ar fi lucrat. Banul ar fi circulat ceea ce aduce mai mult progres decat autostrada in sine. Puteti sa inchideti zece servere si sa aveti zeci de banere cat timp se gandeste asa batuta pe loc se joaca .

 

 


Editat de mamica11, 09 martie 2019 - 22:14 .


#170
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 22:15

Ca sa dau si exemple negative din Germania, asa nu, e vorba despre „noul“ aeroport din Berlin, inceput in 2006, ar fi trebuit sa fie in 2017 gata., din pacate nu a trecut testele de siguranta.. spera acum ca in 2021 vor reusi.. ceea ce nu prea cred. 

Se intampla si la altii.. problema e aici ca tot ceea ce au construit trebuie corectat pas cu pas, cabluri, nise, absolut totul, o munca de Sisif.

 

cristina




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -