Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

comentarii pe text "Tatal Nostru"


176 raspunsuri la acest subiect

#81
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.262 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 20:25

L

 

Letitia, Biblia este una din cele mai correct traduse manuscripte antice.

 

https://ses.edu/has-...-the-centuries/

 

Cine a decis asta? Un altmuritor, ca mine sau ca tine? 



#82
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 20:49

L Letitia, Biblia este una din cele mai correct traduse manuscripte antice. https://ses.edu/has-...-the-centuries/ pot sa intru in detalii pt cine vrea desi cine nu vrea sa creada , nu crede indifferent de ce scriu eu, sau au scris altii...iar asta e doar un pretext. Domnul Isus a facut atitea miracole, si atita lume le-au vazut DAR nu toti au crezut…desi au vazut cu ochii lor Ideea e ca Biblia are un singur mesaj de la inceput pana la sfirsit...indifferent de traduceri, si presupusele erori...iar acest mesaj este unul singur si e valabil pt toata lumea : Omul este pacatos, si are nevoie de mintuire pt o viata eterna. Domnul Isus-Dumnezeu intruchipat a venit pe pamint a implinit zeci -sute de profetii vechi deja scrise pana la venirea Lui (ceea ce e imposibil pt orice om normal), a trait, a facut miracole, a murit si si-a varsat singele pt pacatele noastre si a inviat. -Cel care crede in jertfa lui este mintuit si pt o eternitate va trai alaturi de Dumnezeu. -Cel care refuza aceasta jertfa-cadou, si nu crede, moare in pacat si pt o eternitate va trai departe de Dumnezeu. Viata asta nu ar avea nici o semnificatie, daca doar ne-am naste si am muri (dupa "n" numar de ani)...Doar ne nastem, ne zbatem, facem relatii de suflet cu membri familiei, prieteni...murim si puff... gata., am fost si nu mai suntem. Pentru mine, sa cred in asta si sa traiesc cu acest gind,fara nici o speranta ar fi devastator. Pur si simplu nu imi face sens...de ce ne zbatem in viata, evoluam, ne iubim ...daca peste citiva ani tot murim si nu ne mai vedem ever...si nimic din ce am facut nu are valoare. Eu cred in viata eterna si in Dumnezeu pt ca face sens, mi-a dat sens in viata asta pe pamint si speranta in viata eterna.

 

Problema cu “recepția” la mesaj este ca pentru anumite culte, focusul pe viața “de dincolo” ocupa așa mult loc in viața de zi cu zi încât nu mai lasă spațiu suficient sa FIE buni creștini in adevăratul sens al cuvântului in viața de aici. Din punctul meu de vedere, are mare valoare fix ce facem zi de zi...asta ne definește ca oameni, indiferent de religie. Dar știu ca avem definiții diferite ale creștinismului si al omeniei in mod special.


Editat de antmil, 18 octombrie 2018 - 20:49 .


#83
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 22:10

L

 

Letitia, Biblia este una din cele mai correct traduse manuscripte antice.

 

https://ses.edu/has-...-the-centuries/

 

pot sa intru in detalii pt cine vrea  desi cine nu vrea sa creada , nu crede

indifferent de ce scriu eu, sau au scris altii...iar asta e doar un pretext.

 

Domnul Isus a facut atitea miracole, si atita lume le-au vazut DAR nu toti au crezut…desi au vazut cu ochii lor

 

Ideea e ca Biblia are un singur mesaj de la inceput pana la sfirsit...indifferent de traduceri, si presupusele erori...iar acest mesaj este unul singur si e valabil pt toata lumea :

 

Omul este pacatos, si are nevoie de mintuire pt o viata eterna.

Domnul Isus-Dumnezeu intruchipat a venit pe pamint a implinit zeci -sute de profetii vechi deja scrise pana la venirea Lui (ceea ce e imposibil pt orice om normal), a trait, a facut miracole, a murit si si-a varsat singele pt pacatele noastre si a inviat.

-Cel care crede in jertfa lui este mintuit si pt o eternitate va trai alaturi de Dumnezeu.

-Cel care refuza aceasta jertfa-cadou, si  nu crede, moare in pacat si  pt o eternitate va trai departe de Dumnezeu.

 

Viata asta nu ar avea nici o semnificatie, daca doar ne-am naste si am muri (dupa "n" numar de ani)...Doar ne nastem, ne zbatem, facem relatii de suflet cu membri familiei, prieteni...murim si puff... gata., am fost si nu mai suntem.

 

Pentru mine, sa cred in asta si sa traiesc cu acest gind,fara nici o speranta  ar fi devastator.

 

Pur si simplu nu imi face sens...de ce ne zbatem in viata, evoluam,  ne iubim ...daca peste citiva ani tot murim si nu ne mai vedem ever...si nimic din ce am facut nu are valoare.

 

Eu cred in viata eterna si in Dumnezeu pt ca face sens, mi-a dat sens in viata asta pe pamint si speranta in viata eterna.

 

Pentru mine "nu face sens" nici viata eterna pe care o prezinti tu si frumos o descriu si marea majoritate a bisericilor.

La ce-ti foloseste sa traiesti vesnic? Fie ca-ti place, fie ca nu, pana la urma ideea de rai si iad nu este decat o idee materialista. 

 

Pentru cine este interesat de subiect recomand cu caldura cartea lui Dumitru Constantin Dulcan "Mintea de dincolo".

Uitati ce spune autorul despre propria sa carte:

 

 Experienta mortii este suprema initiere si calea care ni s-a dat pentru a deveni nemuritori.

 

 Scopul acestei carti nu este de a reda ceea ce deja s-a spus despre experientele din moartea clinica, ci de a realiza o sinteza a tuturor datelor oferite de sursele comentate si de a aduce in discutie semnificatia pe care o pot avea aceste noi revelatii.

 

 Este de semenea important de observat ca "dincolo" este tot aici, intr-un univers spiritual paralel cu cel fizic, dar inca invizibil perceptiei noastre.

 

 Cand vom reusi sa transcendem la nivelul inalt al constiintei cosmice, va disparea si zidul despartitor intre "aici" si "dincolo". Acela va fi momentul desavarsirii fiintei umane si ultimul act al evolutiei noastre, anuntat de catre toti promotorii Noii Spiritualitati.


Editat de mianda, 19 octombrie 2018 - 10:28 .


#84
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 22:46

[:)]  Pe mine nu a reusit nimeni sa ma convinga ca exista viata de apoi.

Exista viata asta, miracolele si minunatiile ei, frumusetea lumii si respectul fata de noi insine si cei din jur.



#85
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 23:21

Pentru mine "nu face sens" nici viata eterna pe care o prezinti tu si frumos o descriu si marea majoritate a bisericilor.

La ce-ti foloseste sa traiesti vesnic? Fie ca-ti place, fie ca nu, pana la urma ideea de rai si iad nu este decat o idee materialista. 

 

 

cred ca treb sa scriu "nu are sens"...mereu ma incurc

 

problema nu este ca viata poate sa fie limitata doar la viata pe pamint, dar Biblia spune ca viata, sufletul e etern e vesnic pt toata lumea...si de noi depinde unde ne petrecem eternitatea.

 

daca e adevarat asta, un credincios nu are nimmic de pierdut...dar un necredincios alege sa isi petreaca o eterninate departe de Dumnezeu...iar conditiile nu sunt prezentate prea favorabil.


Editat de michelle-usa, 18 octombrie 2018 - 23:23 .


#86
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 23:22

[:)]  Pe mine nu a reusit nimeni sa ma convinga ca exista viata de apoi.

Exista viata asta, miracolele si minunatiile ei, frumusetea lumii si respectul fata de noi insine si cei din jur.

 

 tu crezi in Dumnezeu, in existenta Domnului Isus asa cum este prezentat in Biblie?



#87
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 23:24

Problema cu “recepția” la mesaj este ca pentru anumite culte, focusul pe viața “de dincolo” ocupa așa mult loc in viața de zi cu zi încât nu mai lasă spațiu suficient sa FIE buni creștini in adevăratul sens al cuvântului in viața de aici. Din punctul meu de vedere, are mare valoare fix ce facem zi de zi...asta ne definește ca oameni, indiferent de religie. Dar știu ca avem definiții diferite ale creștinismului si al omeniei in mod special.

 

da, are valoare ce facem, cum ne comportam ...dar poate ca altceva are valoare mai  importanta pt sufletele noastre.



#88
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 23:49

da, are valoare ce facem, cum ne comportam ...dar poate ca altceva are valoare mai importanta pt sufletele noastre.

 

Da, aici sintem diferiti: pentru tine contezi tu însăți (Mianda a surprins foarte bine ca ideea de viața veșnica in accepția ta este una materialista - binele tău strict) însă pentru alții contează cum trăiești și in raport cu ceilalți: lași in urma bine sau lași in urma ravagii, rănești sau construiești, pui umărul la societate (la cea larga, nu doar a “credincioșilor”). Impui sau ajuți? Judeci frății și surorile sau ii iubești necondiționat? 



#89
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 octombrie 2018 - 07:30

 tu crezi in Dumnezeu, in existenta Domnului Isus asa cum este prezentat in Biblie?

Oare, ce inseamna cu adevarat a crede?

 

Michelle, pot discuta ore intregi despre asta. Pot avea pareri pro si contra asupra aceleasi fraze, pot dezbate si rational si spiritual acelasi cuvant.

Insa un raspuns clar la intrebarea ta nu il vei afla. Pentru mine credinta, rugaciunea sunt chestiuni intime care privesc personal o fiinta.

 

Ceea ce stiu este ca Dumnezeu ne-a lasat fiecaruia liberul arbitru si prin asta inteleg ca am libertate in a alege, mai degraba,  acele fapte care duc la respect si ajutor dat semenilor mei decat  dispretul, nepasarea si  fapte distructive.

 

Liberul meu arbitru si felul meu  de a fi vor respinge orice incercare de a fi convinsa de ceva numai pe baza unor versete din biblie. Asta imi suna a constrangere si nu cred intr-un adevar absolut al lucrurilor.

Caci pentru mine Biblia este in acelasi timp si un top de hartie si o carte plina de morala si invataminte.



#90
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 octombrie 2018 - 07:50

Eu credincios adevarat-adevarat il văd doar pe cel care în numele credinței a renunțat la viața materială si la urmărirea propriilor interese și s-a dedicat ajutării oamenilor de oriunde și de orice fel. Cum sunt vietile celor considerați sfinti, care au luat apărarea și au murit pentru categoriile defavorizate ale omenirii. Așa înțeleg credinta adevărată.

Orice altceva e doar prefăcătorie, nu în sensul rău, ci doar folosirea credinței ca pe un instrument tot pentru a servi scopurilor, intereselor.

Personal nu sunt credincioasă din acest punct de vedere, pentru că m-am trezit spunând "Doamne ajuta" mult mai des decât "Doamne, mulțumesc" , adică tot mai mult sa cer decât să dau.

 Fenomenul asta de a privi în perspectiva la o viață de apoi mi se pare un fel de fuga de realitate, o proptea pentru a suporta mai ușor greutățile pe modul de ignorare. Apare la multe religii, inclusiv la musulmanii radicalizati. 

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -