Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

comentarii pe text "Tatal Nostru"


176 raspunsuri la acest subiect

#71
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 05:11

sincer , eu am crezut ca vin cu un exemplu de neatacat dar se pare ca nu am stiut ca sunt si alte biblii de citit.



#72
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 06:00

si intre timp ne impiedicam printre verbe.


Editat de a_alinta, 18 octombrie 2018 - 06:29 .


#73
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 07:03

sincer , eu am crezut ca vin cu un exemplu de neatacat dar se pare ca nu am stiut ca sunt si alte biblii de citit.

Traducerea Bibliei, de-alungul timpului, s-a facut de catre mai multe  persoane.

Multe cuvinte au mai multe intelesuri si deseori un asterisc te trimite in josul paginii unde poti vedea si alte intelesuri ale acelui cuvant si de ce e preferat asa cum apare in versete.

 

O mare parte din timp s-a folosit traducerea lui Cornilescu ce a aparut prima oara in 1921. Cornilescu a fost un ierodiacon.

Biserica ortodoxa romana, dupa ce a folosit  si acceptat traducerea Cornilescu ani de zile, la un moment dat s-a suparat pe el pentru ca folosea/vorbea despre invataturi specifice cultelor neoprotestante.

 

Asa a  aparut Biblia Sinodala, traducerea ei fiind acceptata de un sinod si de patriarh.

 

Mergand mai departe in timp,  a aparut, dupa '89, Biblia tradusa de Cornilescu, revizuita, cu forme gramaticale corectate in functie de evolutia limbii romane.

 

Biblia Cornilescu  e folosita azi de protestanti, ortodocsii fiind indrumati catre Biblia Sinodala.

 

Deci dupa cum vezi traducerile sunt interpretate in functie de interesele diferitelor culte.

 

De aici si diferitele interpretari ale rugaciunii.

 

Eu prefer propria mea interpretare si nu ce imi spun altii ca ar trebui sa inteleg. Rugaciunea pentru mine o chestiune personala. 



#74
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 11:21

Traducerea Bibliei, de-alungul timpului, s-a facut de catre mai multe  persoane.

 

Deci dupa cum vezi traducerile sunt interpretate in functie de interesele diferitelor culte.

 

 

Exact! Biblia a fost scrisa de oameni pentru oameni, de aia nu are nici o greutate cind se vine cu argumentul: "E voia Domnului! - De unde stii?  Ca asa scrie in biblie"!



#75
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 18:34

L

 

Exact! Biblia a fost scrisa de oameni pentru oameni, de aia nu are nici o greutate cind se vine cu argumentul: "E voia Domnului! - De unde stii?  Ca asa scrie in biblie"!

Letitia, Biblia este una din cele mai correct traduse manuscripte antice.

 

https://ses.edu/has-...-the-centuries/

 

pot sa intru in detalii pt cine vrea  desi cine nu vrea sa creada , nu crede

indifferent de ce scriu eu, sau au scris altii...iar asta e doar un pretext.

 

Domnul Isus a facut atitea miracole, si atita lume le-au vazut DAR nu toti au crezut…desi au vazut cu ochii lor

 

Ideea e ca Biblia are un singur mesaj de la inceput pana la sfirsit...indifferent de traduceri, si presupusele erori...iar acest mesaj este unul singur si e valabil pt toata lumea :

 

Omul este pacatos, si are nevoie de mintuire pt o viata eterna.

Domnul Isus-Dumnezeu intruchipat a venit pe pamint a implinit zeci -sute de profetii vechi deja scrise pana la venirea Lui (ceea ce e imposibil pt orice om normal), a trait, a facut miracole, a murit si si-a varsat singele pt pacatele noastre si a inviat.

-Cel care crede in jertfa lui este mintuit si pt o eternitate va trai alaturi de Dumnezeu.

-Cel care refuza aceasta jertfa-cadou, si  nu crede, moare in pacat si  pt o eternitate va trai departe de Dumnezeu.

 

Viata asta nu ar avea nici o semnificatie, daca doar ne-am naste si am muri (dupa "n" numar de ani)...Doar ne nastem, ne zbatem, facem relatii de suflet cu membri familiei, prieteni...murim si puff... gata., am fost si nu mai suntem.

 

Pentru mine, sa cred in asta si sa traiesc cu acest gind,fara nici o speranta  ar fi devastator.

 

Pur si simplu nu imi face sens...de ce ne zbatem in viata, evoluam,  ne iubim ...daca peste citiva ani tot murim si nu ne mai vedem ever...si nimic din ce am facut nu are valoare.

 

Eu cred in viata eterna si in Dumnezeu pt ca face sens, mi-a dat sens in viata asta pe pamint si speranta in viata eterna.


Editat de michelle-usa, 18 octombrie 2018 - 19:12 .


#76
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 19:11

cristina , eu nu am pus pe versete, dar e evident cat de mare e diferenta dintre doua biblii din aceeasi religie. 

 

rugaciunea asta e scrisa in 2 locuri matei si luca...mie nu mi se pare de loc mare diferenta intre biblii...cornilescu si cea ortodoxa.



#77
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 19:41

cristina , eu nu am pus pe versete, dar e evident cat de mare e diferenta dintre doua biblii din aceeasi religie. 

Buna seara,

 

eu nu vad diferenta.. am pus pana si traducerea in germana tocmai pentru a evidentia cat de clar e totul. In Biblie rugaciunea o gasim in 2 evanghelii, cea a lui Matei si a lui Luca. Sunt sigura ca daca vreti sa va rugati sincer veti primi ceea de aveti nevoie, hrana spirituala si hrana reala.

Si un asteptati minuni de "sus" care sa pice din cer ci luati in considerarea lumea si ce va inconjoara, veti fi surprinse cat de multa binecuvantare si dumnezeire exista intre noi si cu noi. Doar sa dorim sa le vedem si sa vrem sa le intelegem.

 

cristina



#78
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 19:45

asa scrie in "cartea mea" :

 

cand va rugati , nu spuneti multe ca neamurile, ca ele cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultate. 

deci nu va asemanati lor , ca stie tatal nostru de cele aveti tebuinta mai inainte ca sa cereti de la  el. 

deci voi asa sa va rugati:

tatal nostru care esti in ceruri , sfinteasca-se-te numele tau;

 

vie imparatia ta , faca-se voia ta , precum in cer asa si pe pamant.

 

painea noastra cea sprea fiinta da-ne-o noua astazi

 

si ne iarta noua gresealele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri ;

si nu ne duce pe noi in ispita , ci ne izbaveste de cel rau.  ca a ta e imparatia si puterea si slava in veci. amin

o singura obiectie am la aceasta preluare.. ca e totul scris cu litere mici, in rest e vorba de o limba romana mai veche mai archaica, din umila mea parere. Dar ideea de baza ramane.

 

cristina



#79
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 19:47

exista o poezie care ne caracterizeaza, pe noi oamenii foarte foarte bine, Poezia e scrisa de Magda Isanos

 

Murim... ca mâine 

E-asa de trist să cugeti ca-ntr-o zi,
poate chiar maine, pomii de pe-alee
acolo unde-i vezi or să mai stee
voiosi, în vreme ce vom putrezi.

Atâta soare, Doamne,-atâta soare
o să mai fie-n lume dupa noi;
cortegii de-anotimpuri si de ploi,
cu par din care siruie racoare...

Si iarba asta o să mai rasara,
iar luna tot asa o să se plece,
mirata, peste apa care trece-
noi singuri n-o să fim a doua oara.

Si-mi pare-asa ciudat ca se mai poate
gasi atata vreme pentru ura,
când viata e de-abia o picatura
intre minutu-acesta care bate

si celalalt - si-mi pare nenteles
si trist ca nu privim la cer mai des,
ca nu culegem flori si nu zambim,
noi, care-asa de repede murim.



#80
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 18 octombrie 2018 - 20:16

Michelle dacă tu trebuie sa crezi in viața după moarte ca sa fii fericita, fair enough! Eu nu am nevoie sa cred in astfel de lucruri, am o viața fericita și mulțumită și cu atit mai mult cind știu ca după moarte nu mai e nimic, simt ca trebuie sa “make the most of it”. Sa experimentez și sa văd cit pot de multe lucruri in acesta viața, like is the last and The only one!  Nu exista nici o dovada palpabila ar mai exista ceva după asta și sincer sa-ti spun mie îmi ajunge o singura viața , e destul de complicata și grea așa cum e, nu vreau mai multe! Iar dacă totuși oi avea ocazia să-mi mai întâlnesc părinții undeva, cindva, o sa o iau ca pe un bonus, dar prefer sa îmi mențin my expectations low, in felul asta evit dezamăgirile! Însă m-am obișnuit cu ideea ca asta nu se va întîmpla și sint foarte ok cu ea. Păstrez amintirile in suflet pina cind n-oi mai fi.

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -