Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#891
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 09:02

Didi, bravo pt cele 2 facultati! Nu e putin lucru. Le-ai facut pe ambele la stat, la buget? Daca da, se putea atunci? Ca acum stiu ca doar una o poti face la stat, la buget (adica fara bani), urmatoarea/ urmatoarele le platesti (taxa anuala).

 

Am o stare tare naspa din cauza coronavirusului. Am spera ca se duce mai repede, dar vad ca e pe val si in crestere. Si (neafectati fiind, din fericire), tot parca ne-a dat putin cursul vietii peste cap: concedii oha, scoala oha (si materia nu stiu cum se va recupera, mai ales daca se va prelungi perioada dupa 22 martie; e nasol mai ale cu matematica, unde e greu sa inveti singur, altfel intelegi din clasa, si ar fi aiurea sa nu termina materia anului), olimpiade scolare oha, concursuri sportive oha, alte iesiri oha, si tot asa... stam in casa (care cum si cat putem sta - adica limitam iesirile prin spatii mai aglomerate) si vegetam :((



#892
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 09:47

Si la noi sunt cazuri in oras si ceva lume la spital. Copilul mare va fi rechizitionat in caz de criza sa fie ca toti studentii externi de medicina in serviciile de telefonie cu posibilii pacienti. Nu vor mai avea voie in spital, deja colegii in pratica care au bolnavi in sectiile lor au practica suspendata. Seful de clinica de la infectioase si echipa a pus in practica proceduri si face conferinte seara tirziu pentru studenti. Ultima informatie transmisa : virusul nu e unul artificial, daca mai credea cineva asa bazaconie. 

 

In rest, o vreme de babe de martie, azi dimineata iar ningea la mine pe munte. 

 

Dana, la noi nu s-a manisfestat copiii sa faca baby sitting, insa au avut cu totii o practica umanitara de facut si acum cea mica face un after-school de la 5 la 6 o data pe saptamina la copiii  din sectiunea de gradinita a liceului. Ale vrea baby sitting ca sa cistige bani de buzunar sau pentru ca adora copiii ? 

 

Merci de cafea, Dana. Ma pun pe treaba. 

 

Va pup in grup.



#893
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 09:54

Si la noi sunt cazuri in oras si ceva lume la spital. Copilul mare va fi rechizitionat in caz de criza sa fie ca toti studentii externi de medicina in serviciile de telefonie cu posibilii pacienti. Nu vor mai avea voie in spital, deja colegii in pratica care au bolnavi in sectiile lor au practica suspendata. Seful de clinica de la infectioase si echipa a pus in practica proceduri si face conferinte seara tirziu pentru studenti. Ultima informatie transmisa : virusul nu e unul artificial, daca mai credea cineva asa bazaconie. 

 

In rest, o vreme de babe de martie, azi dimineata iar ningea la mine pe munte. 

 

Dana, la noi nu s-a manisfestat copiii sa faca baby sitting, insa au avut cu totii o practica umanitara de facut si acum cea mica face un after-school de la 5 la 6 o data pe saptamina la copiii  din sectiunea de gradinita a liceului. Ale vrea baby sitting ca sa cistige bani de buzunar sau pentru ca adora copiii ? 

 

Merci de cafea, Dana. Ma pun pe treaba. 

 

Va pup in grup.

 

Nici una , nici alta. Eu doar comentam la postul lui Didi. 

Lui Ale chiar nu-i plac copiii mici.  [:-)))]

 

"acum cea mica face un after-school de la 5 la 6 o data pe saptamina la copiii  din sectiunea de gradinita a liceului." 

 

n-am inteles ce face ? 



#894
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 10:01

Dana, da' de fapt de ce nu esti de acord cu baby-sitting-ul?



#895
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 10:07

 

 

"acum cea mica face un after-school de la 5 la 6 o data pe saptamina la copiii  din sectiunea de gradinita a liceului." 

 

n-am inteles ce face ? 

 

 

Supravegheza copilasii lasati la after school in scoala. De la 5 la 6.

 

Aici orele se termina la 4 jumatate pentru cei mici, ii lasa sa zburde in curte pina la 5 cind  parintii pot veni sa-i ia acasa si o parte ramine inca o ora in scoala in grupuri mici. 

La elevii din penultimul an de liceu practica umanitara e obligatorie si unii pot ajuta la after-school daca directorii sunt de acord.  



#896
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 10:15

Asa da, e mai ok. 

 

Mcoca, am spus la un post mai trecut.

N-as avea curaj sa-mi las copilul pe mana unui adolescent si nici n-as vrea ca Ale sa aiba grija de un copil mic.

Eu am facut babysitting cand eram adolescenta, absolut gratis, toti verisorii si vecinii erau in grija mea. Acum ma ingrozesc cat de inconstienta eram eu si ma uimeste increderea ( oarba, zic acum ) pe care o avea toata lumea in mine.  [fri]



#897
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 10:26

Maya o ia pe sor-sa de la scoala in fiecare zi si stau amandoua pana venim noi, cam 2h. De 2 ori pe sapt o ia pe Eva si pe o prietena de a ei :).

Sunt f cuminti, nu fac nimic. Maya le da sa lucreze la mate, si apoi se uita la desene.

Nu as lasa un copil mic sub 3 ani cu un ado, dar peste 3 ani e ok.



#898
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 10:28

Buna dimineața , 

 

Monica, așa e ,oha cu toate . Mai vine Paștele , fiecare știe treaba lui, familia....

 

Mik, și al meu are o sapt practica socială, o sa facă la spital. La after school vrea sa facă niște mini proiecte pt note. 

 

Dupa amiaza le au sistat orele, reorganizam programul, după au niște proiecte unul la teatru , unul la astronomie.

Problema e ca imprimanta noastră e ca legile lui Murphy, nu merge când ai nevoie de ea.  [smulgpar]

 

o zi frumoasa  [flo2]



#899
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 14:24

La noi s-a hotarat ca sapt viitoare sa se considere Scoala Altfel, in felul asta le ramane mai putin de recuperat. Si asa nu mai puteau pleca nicaieri. 

Am primit un link cu o platforma educationala online, sa vedem daca reusesc sa se org lectiile asa. Incercam sa ne adaptam.  [:(]



#900
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 09:27

Neața si vouă, eu acum m-am trezit.

Mi-am o zi liberă azi CO  [ph34r] , sa merg cu Ale la ortodont sa-i puna arcada pe dintii de jos. Am sunat ieri sa vad daca ramane valabil si au zis ca da, azi m-au sunat ca au hotărât să amane procedurile 2-3 săpt sa vada ce se mai intampla. Ale e supărată că voia neapărat aparatul, eu mai linistită, parcă aveam o strângere de inimă în situația asta. 

Asa ca, ma duc sa pun de cafea si cred ca ma pun la călcat. Si la tv, orice altceva în afară de știri   [zid]

O zi bună sa aveti.  [flo2]

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -