Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Hot coffee

1574 raspunsuri la acest subiect

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.933 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 10:31

Buna dimineața , 

Didi, la cât mai mulți ani frumoși mai departe  [flo2]

Liceul ala nu e Lazar ? am avut mulți colegi de generală care au fost acolo. In ce an ai terminat ase ul ?

Si la al meu ( cel mare) sunt niște proiecte la școala , din păcate  unele din ele sunt supravegheate de o profa necompatibila, ca sa nu scriu altceva  [fri]

Restul sunt cu copiii de la primara sau grădinița  , dar nu știu ce tema își va alege.

In Aprilie trebuie sa presteze o sapt de practica socială , la spital sau la școala generală . 

Dana  [umbrel] multa ploaie și la noi, dar cică încă nu acoperă deficitul din ultimii doi ani de seceta . 

Un week end liniștit va doresc  [flor]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.593 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 10:39

Neata', azi beau ultimul plic de ceai expirat.  [:-)))] Mai aveam 4 plicuri de ceai negru Lipton si au expirat in februarie, mi-a parut rau sa le arunc ptr ca imi place mult. Ne distram cu colegii ca zilnic ii informez cate plicuri de ceai expirat mai am. De luni incolo asteptam efectele.  [fri]

Eu nu inteleg asta cu babysiting, eu una n-as vrea sa fiu nici de-o parte nici de alta.  [ups]  Adica nici nu as lasa copilul meu in grija unui adolescent nestiutor, nici n-as lasa-o pe Ale sa ingrijeasca un copil mic. Nu conteaza ca este vorba de 1 ora sau 1 noapte. As fi foarte ingrijorata.  [help]

Si eu cumpar carti usor uzate, Ale a inceput sa citeasca in engleza si m-ar rupe sa le cumpar noi. 

Noi vom avea in vara 20ani de casnicie si 22ani de cand ne cunoastem ( ca ne-am lipit aproape imediat.  [il]

Azi am program de smotru.  [ph34r]

Un week-end fain sa aveti !  [flo2]

Editat de dana vio, 06 martie 2020 - 10:54 .

• 1

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 11:51

J, 

eu incerc sa minimizez cand o profa e pe alaturi.  Ai mei au avut la Etica, si erau tare suparati ca nu mai filosofeaza. Asta mic e suparat ca la Franceaza e galagie..

asta mare in schimb l-am avut ieri la servici sa isi termine o prezentare care o prezinta azi cu inca 3 colegi, la istorie (in engleza)  despre Evrei si Israel. El a avut perioada de dupa 1945.  

Cand i-am luat la puricat prezentarea i-am dat de gandit si pana dimineata stia toate raspunsurile. bine bine, eu sunt gigi contra, de ex: de ce steagul este alb cu albastru sau ce s-a intamplat intre 45-47-49.. exact ..

• 0

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • 6.128 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 11:57

Dana,

multi ani inainte.  [flo2]

te inteleg cu babysittingul. 

e vorba de conjuntura. multe familii nu au posibilitatea unei familii in jur, sau e mai convenabil sa chem un tanar sa stea cu copii cat tu esti plecat la un film, simplu si fara complicatii decat sa iti aduci mama sau soacra si te stie tot neamul.

sunt copii care mai bine ii culci decat sa ii plimbi pe nu stiu ce locatii. Viata e scurta si orice relatie are nevoie de un respiro.

si, ca sunt resposabila, mi-am inscris copilul la un curs de prim ajutor tinut de Crucea rosie,  9 ore dureaza, e acu in vacanta de Pasti si costa 40 euro. in plus eu vreau sa faca aici in cartier ca e plin de copii. ma poate chema pe mine oricand. [bib]

Nu cred ca e vorba de noapte. e vorba mereu de cateva ore. In fine, eu ma bucur ca sunt altii care apeleaza la asta si copilul meu are posibilitatea sa faca asta.

si, eu am apelat la Babysitting. Lucrand in aceeasi Firma cu barbatul, aveam nevoie de cineva care sa ii ia de la gradinita si sa stea cateva ore cu ei, sau sa stea cu ei cat dorm..etc etc..

uneori imi e mai simplu asa. 

Cand am fost plecata din oras i-am lasat la o pretena, cand am nascut pe cel mic a stat Alina (copiloi cu cel mare), cand statea cu cel mic in spital, mi-l lua o mamica pe cel mare de la scoala si tot la ea dormea si pleca cu fiul ei la scoala. Asa imi era cel mai usor, ca il si verifica la teme stiam ca vorbeste cu el si ii face pachet. 

si asta pt ca al meu sotz face multe delegatii. Uneori nici nu ii spuneam ca suntem in spital. dar se prindea uneori, si ma suna pe fix 

Editat de DidiAlex, 06 martie 2020 - 12:02 .

• 0

DidiAlex

DidiAlex

Membru de baza

• Membri
  • 6.128 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 12:08

J, da Lazar e Liceul,

am fost in ASE din 1995-2000. Noi din Cibernetica faceam 5 ani. 

si Universitatea 1999-2003.

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.933 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 13:39

Dana, 

exact cum zice Didi, in plus exista niște cursuri și certificate pt acest baby sitting ( inclus curs de prim ajutor ).  Cei care au frați sau surori acasă au și experiența .  [:)]

Didi, mie numai ciuda, și ar fi mărit notele, nu e obligatoriu. 

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.593 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 14:09

Sorry, tot nu.  [flo2]  [ph34r]

• 0

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • 9.042 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 14:21

azi aniversam 23 de ani de relatie cu al meu coleg. ne-am intalnit in Disco in Regie, R2. Era marti si fetele aveau gratis intrarea. a doua zi a venit in la mine in Camin si am ramas impreuna. 

Ce vremuri domnle, ce vremuri. Cred ca suntem cam de-o seama ca si eu am fost martea la disco in Regie.

Eu am primit loc acolo de la facultatea de matematica si l-am refuzat. Am preferat sa stau la UTCB. Deci pana la disco era lung drumul  [pk] . Luam 182/282 din Tei pana la gara si de acolo parca tramvai.

• 0

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • 9.042 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 14:45

Si a mea cea mare e interesata de babysitting. A facut curs de prim ajutor la scoala. Dar nu are diploma. Eu am facut un curs de cateva ore acum 2 saptamani. Pentru ca avem defibrilator acum. Pentru CPR facusem si cu multi ani in urma.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.593 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 07:44

Hello, ati disparut ? Va aduc cafeaua  [cit] ca mi-am cumparat filtru nou la serviciu, nu mare lucru ca nu deconteaza nimeni.  [fri]

In rest, suntem stresati cu totii, mai mult sau mai putin.

Ieri am gasit sticlute cu gel dezinfectant la un market, mai erau 6, am luat 3 (sa nu le iau eu pe toate) acum imi pare rau ca nu le-am luat.  [:I]

La noi in firma deja s-au luat masuri restrictive de tot felul, situatia nu este buna deloc.  [:(]

Se inchid scolile, s-au amanat olimpiadele, cred ca le vor spune azi la scoala ce program au / daca au in zilele astea libere. Daca nu recapitularea sa traiasca. 

Cum e vorba aia, va fi mai rau inainte sa fie mai bine.  [:(]

Aveti grija de voi.  [flo2]

• 0

Panic Questions

• Nastere cezariana

Tina01091995
    - Ieri, 10:13

• Copil

Darius Gabriel
    - mai 22 2022 16:31

• ConstipaÈ›ia la bebeluÈ™i

CARMENA91