Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2018 (Brumarei de Noiembrie)

noiembrie 2018 sarcina gravida

107 raspunsuri la acest subiect

#81
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 11:52

Draga Mirela. Este Ok. Valorile de lgG reprezinta anticorpii. Adica ai avut canda boala si ai imunitate. E problema cand ies valori mari la lgM ca atunci ai boala in prezent in organism si nu e ok pt bebe. Eu de exmplu am avut negativ si la lgG la rubeola si mi-a zis medicul ca inseamna ca nu am avut boala si trebuie sa am mare grija pe sarcina. Nu iti face griji, analiza e ok cat timp nu ai rezultat pozitiv la lgM... :-)

 

Draga andruska bine ai venit...si eu m-am gandit ca ne-ar fi mai usor sa cumunicam prin fbk. dar trebuie sa fim 2 persoane prietene deja sa ne putem crea grup. Cautati-ma daca doriti pe mn Gabriela (Horvath) Rusz si dati o cerere de prietenie si apoi creez eu grupul :-)



#82
MirelaMM

MirelaMM
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 12:54

Pentru ce motiv iei aspirina?

Buna ziua!

 

Anul trecut am pierdut o sarcina care s a oprit din evolutie. La cea de a doua sarcina medicul mi a dat preventiv, motivand ca multe dintre sarcinile care se opresc din evolutie sunt cauzate de formarea unor cheaguri de sange. Recomandarea lui este sa iau aspirina pana la finalul sarcinii. Nu am facut nicio analiza in acest sens. Citind pe net (stiu ca nu e sanatos, dar am facut o) nu sunt foarte convinsa ca ar trebui sa continui sa iau aspirina deoarece ar afecta copilul. Sunt putin in dilema [fri]



#83
MirelaMM

MirelaMM
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 14:03

Hristos a Inviat! Ma numesc Dia si sunt insarcinata in 8s1z. DPN - 18 Noiembrie. Am urmatoarea problema, si v-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati raspunde: de sambata mi-au disparut aproape de tot durerile de san si senzatia de greata ( sincera sa fiu am cam intrat in panica)...a ramas doar senzatia de somn, si nici aia atat de pronuntata,  in rest nimic deosebit. La 6s3z i-am auzit inimioara lu' bebe, dar cum nu mai am acele dureri de sani ( care s-au detensionat ) si nici acea senzatie de preaplin si de greata, nu stiu ce sa mai cred. Programare am abia pe 16 Aprilie, dar cu siguranta maine voi incerca sa-mi fac o programare mai devreme sa vad daca bb e bine.

Si eu ma panicam foarte usor. Erau zile cand greturile dispareau, sanii nu ma mai dureau, mi se pareau mai mici. Dar reveneau simptomele. Acum sunt in saptamana 15. Greturile inca le mai am, dar muuult mai atenuate. Deci nu te stresa! Daca insa nu reusesti, fa ti programare la medic :)



#84
NiculaeM

NiculaeM
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 mai 2018 - 22:12

Buna seara mamici

sunt la a treia sarcina si sunt foarte speriata, in urma cu vreo 2 saptamani am inceput sa am niste scurgeri maronii, care s-au transformat intr-o usoara sangerare tot maro. Am fost astazi la doctor si mi s-a spus ca am mici zone de decolare pe membrane. I s-a mai intamplat cuiva? Sau daca este vreo mamica doctor pe aici sa imi explice si mie ce inseamna acest diagnostic si ce sanse am sa duc sarcina pana la termen. Anul trecut am mai pierdut 2 sarcini si nu cred ca mai rezist la inca una. 



#85
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 13 mai 2018 - 15:06

Buna mamici... Eu împreună cu Andrada am reușit sa creem un grup pe Facebook. Acesta se numește Mamici de noiembrie 2018... E un mod mai rapid si la îndemână sa schimbam parerile, trairile si emotiile pe care le simțim acum. Va așteptăm cu drag in acest grup. 



#86
Alexaa_08

Alexaa_08
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 mai 2018 - 20:55

Buna seara ! Sunt la prima sarcina si ma bucur sa ma alatur voua! Dpn 11.11.2018. Maine facem 14 saptamani, dar greturile si starea de rau nu au disparut. Am inceput sa am si dureri de cap.recunosc ca nu ma hidratez f bine, dar parca nu intra nimic. Carne nu mai mananc de 2 luni.pot consuma doar pateuri cu branza sarata( care nu sunt prea sanatoase), covrigi, salate si iaurt. Sunt balonata ( in special seara). Cam atat...in rest ma bucur de sarcina si astept si perioada frumoasa in care sa ma simt si eu mai bn. 



#87
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 10:24

Buna ziua!

 

Anul trecut am pierdut o sarcina care s a oprit din evolutie. La cea de a doua sarcina medicul mi a dat preventiv, motivand ca multe dintre sarcinile care se opresc din evolutie sunt cauzate de formarea unor cheaguri de sange. Recomandarea lui este sa iau aspirina pana la finalul sarcinii. Nu am facut nicio analiza in acest sens. Citind pe net (stiu ca nu e sanatos, dar am facut o) nu sunt foarte convinsa ca ar trebui sa continui sa iau aspirina deoarece ar afecta copilul. Sunt putin in dilema [fri]

 

Eu stiu ca poti sa faci cheaguri de sange doar daca ai trombofilie, si ca sa afli asta faci niste analize la sange. Eu am facut si am mutatii MTHFR dar mi-a zis ca valorile la sange sunt bune si nu am nevoie de injectii sau sa iau aspirina.

Si vezi ca sunt multe tipuri de trombofilie si tratamentul poate fi diferit.

In unele cazuri nu se da aspirina deloc, se face injectie cu altceva (am uitat).

Gaseste un doctor care stie de trombofilie sa iti dea analize si nu mai lua aspirina intre timp.

Sarcinile care se opresc din evolutie se pot intampla din multe motive, abnormalitai cromozomiale sau alte defecte etc.



#88
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 10:25

Eu vad doua grupuri pe facebook, Mamici noiembrie 2018, facem unu singur? Merci



#89
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 10:30

Buna seara ! Sunt la prima sarcina si ma bucur sa ma alatur voua! Dpn 11.11.2018. Maine facem 14 saptamani, dar greturile si starea de rau nu au disparut. Am inceput sa am si dureri de cap.recunosc ca nu ma hidratez f bine, dar parca nu intra nimic. Carne nu mai mananc de 2 luni.pot consuma doar pateuri cu branza sarata( care nu sunt prea sanatoase), covrigi, salate si iaurt. Sunt balonata ( in special seara). Cam atat...in rest ma bucur de sarcina si astept si perioada frumoasa in care sa ma simt si eu mai bn. 

Acum o saptamana am avut dureri de cap 2 zile aproape in continuu, am chemat si salvarea ca ma luase cu ameteala si se invartea totul cu mine. Mi-au luat tensiunea si era cam mare pentru mine 140 jos, 160 stand in picioare, deobicei am 110.

 

Nici eu nu m-am hidratat f bine dar m-am invatat minte, de o saptamana n-am mai avut nici o durere, beau apa cate putin, in continuu.

 

Nici eu nu prea mai pot sa mananc carne dar ma fortez sa mananc cate un pic, mai ales de vita, ca are fier si se asimileaza cel mai bine. La sange mi-a iesit fier scazut, anemie, iau si suplimente dar incerc si carne.

 

Ai incercat ceai de ghimbir sau apa cu lamaie (fara zahar)pentru greturi? Mie asa mi-a trecut.

 

Sper sa nu te superi ca zic, ia si o multivitamina de sarcina daca nu poti sa mananci mai variat, legume si fructe.

 

Sper sa te simti mai bine

Pupici Cristina


Editat de CristinaMLM, 15 mai 2018 - 10:42 .


#90
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 10:39

Eu in afara de multivitamine, am inceput sa iau si ulei de peste, dar fiti atente trebuie luat doza care e recomandata in sarcina, majoritatea contin mai mult. Altfel trebuie consumat peste 2-3 ori pe saptamana, scrumbia e interzisa (are concetratie mare de mercur). 

 

Omega-3 Fish Oil 600 mg - DHA (Docosahexaenoic Acid) 300 mg - EPA (Eicosapentaenoic Acid) 60 mg

 

Am citit ca "acizii grasi esentiali DHA si EPA, cei mai importanti componenti ai complexului Omega 3. Acestia contribuie la cresterea si dezvoltarea normala a creierului copilului, coordonarea motorie si dezvoltarea abilitatilor cognitive si a acuitatii sale vizuale. Exista studii care fac legatura intre consumul de DHA de catre mama si coeficientul de inteligenta sporit al bebelusilor."

 

Eu iau Pregnacare Max.

 

Acidul folic il iau in forma naturala - metilfolat, unde scrie "acid folic" e varianta sintetica, care nu neaparata se asimileaza f bine.





Etichetat si cu noiembrie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -