Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2018 (Brumarei de Noiembrie)

noiembrie 2018 sarcina gravida

107 raspunsuri la acest subiect

#61
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 15:36

 

Salutare! Sunt Maria,si sint si eu in așteptarea unui puiuț. Astăzi am hotărît sa ma înregistrez si eu alaturi de viitoarele mamici din noiembrie. Medicul spune ca mîine facem 10 sapt. Din săptămîna a 6 a fost grea situația la capitolul greață,dureri de cap,ameteli, periodic febra usoara si un pic mai tîrziu a aparut si voma. Care aparea tot mai des ,scăzînd in greutate cite puțin . În ultima perioada credeam ca deja rămîne in urma vomitind tot mai rar,dar ieri nu stiu ce se întîmplase ca de dimineață imi venise pofta de mar verde,si mîncasem jumatate.Nu după mult timp nu reușeam sa fug la baie.Mai tîrziu mi-am gătit un terci si iarăsi acelasi rezultat.Deci pînă seara tîrziu, absolut tot ce mincam duceam la baie :( .Eram lipsita de puteri si tremuram toată si toata ziua in pat.Nici de la începutul sarcinii nu am avut asa ceva,si astazi de abea am mîncat 2 covrigei uscați cu cîteva bobițe de poama ca imi era poftă si acu seara niste bucățele de cartof copt.

Azi am fugit la baie dis de dimineața si atît ,dar ma simt slăbită, si cum ma ridic din pat mai mult de 10 min imi sta iarăsi rău, amețeală si greață puternică. Ma tot întreb ce se întîmplă,si daca bebe e bine.. ce s-a întîmplat de o zi întreagă nu am reusit sa mănînc nimic cu succes.Si ma întreb daca bebe nu a avut de suferit cumva... Mîine mergem la medic,enorm de mult sper sa fie bine bebe . La voi cum ? Aveti parte si voi de asemenea "zile vesele ?"  Cum va descurcati ?

 

 

Am citit ca nu se intampla nimic rau la bebe daca vomiti si nu poti sa mananci, bebe acum e ff mic si nevoile lui/ei sunt tot asa f mici. Vezi la doctor daca poate sa iti dea ceva pentru greata. La mine a mers cateva lamai stoarse cu apa (fara zahar), f acidic, f concentrat. Am mai auzit de ghimbir ca e f bun, trebuie fiert si facut ceai. Eu nu am incercat ca a mers cu lamaile.

 

Eu mai iau si o multivitamina pentru sarcina (atenti fara vitamnia A si E,dupa ultimele recomandari aici in Anglia) si in plus metilfolat (asta e varianta care se asimileaza natural, acidul folic e varianta sintetica de aia e si mai ieftin). Ai putea sa iei ca sa acoperi ce nu poti sa manaci, daca nu le vomiti si pe astea, sau cand iti mai trece ca sa recuperezi.

 

Am uitat sa zic in postul intitial ca mutaiile MTHFR pe care le am fac ca eu sa asimilez doar aprox 50% din folatul din alimente si nu pot asimila acid folic deloc, ceea ce il face periculos (se poate acumula in corp si sa dea cancer).



#62
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 15:43

hello

Deci eu am burtika cea mai mica (bine, am DNP pe 29-30 noiembrie). Va invidiez pe cele care aveti deja 10-11 saptamani. Starea asta de rau permanent ma termina, desi am fost mai rau in alte sarcini! Am asa o ceata pe creier, si ma doare capul in permanenta, apa nu pot sa beau, stomacul imi e in gat mai tot timpul. Cum greu am concentrez la ce am de munca. As zace si as zace si as zace....

 

Buna Adriana,

Daca te doare capul, poate e de la deshidratare, am patit si eu de cateva ori, si o data ce ma ia, nu ma lasa o zi intreaga. La mine problema e ca nu mi se face sete decat cand e prea tarziu, si atunci beau si beau litri de apa, Acum m-am invatat minte si ma fortez sa beau de dimineata, macar catava guri o data, de cateva ori pe ora, am pahar langa mine tot timpul.

 

Bafta sper sa iti treaca, vezi daca poti sa bei cate un pic, prea mult nu puteam nici eu, tot asa cu stomcaul in gat. Acum in al 2lea trimestru e mai bine.



#63
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 19:47

Bună mămici... Azi am fost la eco si suntem bine... Tot mai mici cu o săptămână față de cm... Avem 10 săptămâni si 2 zile crl 30,4mm si batai 171/minut...in 10 mergem la dublu test ca apoi in 16 plecam 2 săptămâni in concediu în Egipt... Desi eu ma stresam și ma gândeam sa nu mai mergem, medicul a zis ca vacanta îl face pe bebe fericit


#64
PretuiesteviataMaria

PretuiesteviataMaria
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 21:10

Salutare !! CristinaMLM multumesc mult de receptivitate,intre timp se mai schimba cîte puțin lucrurile la noi, spre bine) .Ceea ce in continuare nu suport  este gatitul la bucătărie îndeosebi cind este nevoie de curățat si tăiat ceapă ... si maxim posibil la evit doar pentru a nu-mi provoca răul.Ne place dimineata sa ni se aduca ceva de ronțăit in patuc si toata ziua merge mai bine ))) Ne simtim mai binisor si intradevar Cristina,ai dreptate pe mine ceaiul de ghimbir m-a ajutat foarte mult sa scap de greață, ce-i drept nu-mi place la gust dar la nevoie merge))  de apa cu lamîie nu stiam )) Ieri am simtit primele miscări ale lui baby ^_^ Emoții de nedescris :-*  Va doresc tuturor  sarcina usoară si bbe sănătoşei  !! 



#65
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 21:13


Bună mămici... Azi am fost la eco si suntem bine... Tot mai mici cu o săptămână față de cm... Avem 10 săptămâni si 2 zile crl 30,4mm si batai 171/minut...in 10 mergem la dublu test ca apoi in 16 plecam 2 săptămâni in concediu în Egipt... Desi eu ma stresam și ma gândeam sa nu mai mergem, medicul a zis ca vacanta îl face pe bebe fericit

 

Oo.. dar cum sa nu mergi. Profita acum de tor ce poti inca in 2 iar apoi, cand bebe va veni veti profita in 3. 

Super in Egipt.. de foarte mult timp imi doresc sa merg in vacanta acolo doar ca al meu sot nu ar da pentru nimeni si nimic Romania lui iubita asa ca acolo ne cam petrecem concediile.


#66
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 21:15

App.. sunt pe aici mamici sau viitoare mamici care locuiesc in Austria? 



#67
mirela94

mirela94
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 mai 2018 - 10:32

Buna mămici, am aproape 13 săptămâni și am intrat puțin in panica. Ieri dimineața când m-am trezit am văzut o secretie maro. Tot restul zilei nu am avut nimic. Azi la fel, de dimineața am avut o secretie puțin mai mult fata de ieri și o culoare mai deschisă, spre sânge. Fără dureri, fără alte simptome.  Ideea e ca doar noaptea se întâmpla ceva de am secrețiile astea. Analizele sunt ok, am fost la eco acum doua sapt si totul este ok. Am vb cu dl doctor si mi-a spus sa iau arefam, unul oral si unul vaginal si la 6 ore sa mai iau unul. I s-a mai întâmplat cuiva așa ceva? E motiv de panica? 



#68
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 04 mai 2018 - 21:21

Buna mămici, am aproape 13 săptămâni și am intrat puțin in panica. Ieri dimineața când m-am trezit am văzut o secretie maro. Tot restul zilei nu am avut nimic. Azi la fel, de dimineața am avut o secretie puțin mai mult fata de ieri și o culoare mai deschisă, spre sânge. Fără dureri, fără alte simptome.  Ideea e ca doar noaptea se întâmpla ceva de am secrețiile astea. Analizele sunt ok, am fost la eco acum doua sapt si totul este ok. Am vb cu dl doctor si mi-a spus sa iau arefam, unul oral si unul vaginal si la 6 ore sa mai iau unul. I s-a mai întâmplat cuiva așa ceva? E motiv de panica? 

Buna Mirela,

Eu am avut o coaja/scurgere maro cat unghia de la degetul mic prin saptamana 7 si dupa nimic, dar una din surori a avut la toate 3 sarcinile un pic mai mult decat mine si timp de o zi-2. Ea zice ca ar fi sange ramas de la ciclul de inainte care se elimina.

Am si citit ca sunt multe femei care au dar nu au nici o problema in sarcina.

Dar cel mai bine vorbesti la doctor.

Bafta



#69
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 04 mai 2018 - 21:41

Azi m-au sunat de la spital cu rezultatele la testul dublu, a iesit risc crescut.

Doar ca pentru varsta, greutate, etnice mi-a dat 1:198

Ajustat pentru rezultatele de sange si pliul nucal: 1:103 fata de 1:150 care ar fi fost considerat ok.

 

Pliul nucal mi-a iesit bun 2.2 mm la varsta de gestatie 13 saptamani si 4 zile, marime fat 74.5 mm

Dar sangele nu a iesit bine la

 

free-beta hCG: 59.06 IU/l - 1.67 MoM

PAPP-A: 1.741 IU/l - 0.45 MoM

 

O sa fac marti testul Harmony care se uita la cromozomii bebe care circula acum in sangele meu, si e mult mai bun decat testul dublu, mi-au spus ca detecteaza 99.99%.

 

La bebe ok fara abnormalitati cromozomiale, sindrom Down etc, PAPP-A scazut poate semnifica alte posibile probleme in nastere: nastere inainte de termen, avort spontan, probleme cu placenta, preeclampsia ... dar cica riscul e crescut pt valori <=0.4

 

Am gasit si o lucrare de cercetare care a gasit o corelatie intre nivelul de zinc si nivelul de PAPP-A in sange. E un studiu din 2017 si mai multe trebuie facute pana sa ajunga sa fie dovedid incontestabil.

 

https://www.ncbi.nlm...les/PMC5713718/

 

Pana una alta, mi-am luat un supliment lichid de zinc care functioneaza si ca test: daca il simti amar sau metalic la gust - ai zinc bun, daca are gust ca apa - atunci ai zinc scazut. O sa-l primesc duminica sa vedem.



#70
MirelaMM

MirelaMM
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 05 mai 2018 - 11:26

Buna ziua!

 

Si eu voi fi o mamica de brumarel 2018, DPN 5 noiembrie. Am 13 saptamani si 4 zile. Anul trecut am pierdut o sarcina (s-a oprit din evolutie). In saptamana 7 am avortat. Nu se dezvoltase embrionul, nici inima nu ii batea. Anul acesta am ramas din nou insarcinata [:)]si sunt muuuuuult mai grijulie. Urmaresc in fiecare zi daca am sangerari,  ce schimbari au loc. Am experimentat Momente de panica daca nu ma mai dureau sanii, daca nu imi mai era rau etc. Orice modificare ma ingrijora. Vorbesc la trecut pentru ca acum m am mai relaxat putin. Primul pas a fost sa i aud inima batand. In saptamana 6 am avut 2 zile cu mici  sangerari. O sangerare mica a fost si in saptaman 12 insotita de o durere lombara care m a tinut vreo 3 zile si nu ceda cu no spa. MI am facut programare si nu era nimic grav. Bebe era bine :) Ieri am facut analizele pentru dublu test si torch si astept rezultatele.

Prima parte a sarcinii a fost cu stari continue de greata care nu se manifesta dimineata, ci in timpul zilei. Eu care nu mancam paine, acum simteam nevoia sa mananc doar fainoase (covrigei, sticksuri, orice era sarat). De asemenea, inainte de sarcina beam foarte multa apa si mergeam la sala foarte des. Din saptamana 5 nu mai suportam apa sau lichidele si nici la sala nu am mai mers. Eram foarte obosita si doctorul mi a recomndat plimbari.

Acum starile de greata s au atenuat, am inceput sa beau apa, sa nu mai am atatea gustari fainoasa.

Va povestesc aceste lucruri pentru ca in momentele mele de panica m ar fi ajutat sa stiu ca si alte insarcinate au aceleasi simptome :)





Etichetat si cu noiembrie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -