Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pinguinii (viseaza) la pensie


865 raspunsuri la acest subiect

#31
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:12

Monica, exprimarea mea “gunoi organic” a fost tradus liber din suedeza :). Nu are nimic de a face cu “organicul” din chimie :). 

Termenul corect in romană este biodegradabil. Îmi cer scuze ca te-am indus in eroare. 

 

La noi ii mai spune și compost, lumea care sta la țara și cultiva pământul își face singur acest compost, ingrasamant cum ar veni, amestecând gunoiul menajer biodegradabil cu pământ și lăsându-l sa fermenteze. 

 

La fel se întâmpla cu acest gunoi menajer biodegradabil pe care îl aduna din gospodarii, sunt depuse pe camp in aceste “gropi” de gunoi unde este compostat. 

 

In gunoiul menajer organic, adică biodegradabil aruncam tot ce se descompune, mâncare. Exact cum spui tu: coji de oua, coji de orice, resturi, flori uscate. Avem o lista cu ce e inclus in acest gunoi menajer organic și ce e inclus in cel Pt ars. 

 

In gunoiul menajer de ars, care merge ca și combustibil Pt industrie sau încălzire menajera, aruncam restul ce nu e biodegradabil dar nu e plastic, hârtie, metal, sticla, etc. Tot ce se arde dar nu e toxic. De ex hârtie de ambalaje care sunt murdare, plicuri de la corespondenta (nu se arunca la hârtie Pt ca partea lipicioasa nu e reciclabila), prosoape de hârtie, cârpele de Bucătărie de ex, cd-uri vechi, mina folosită de la pixuri, scutecele la cei care au copii mici, ce strângem după pisica sau câine (in caz ca nu găsim container pe drum, venim acasa cu punga și o aruncam la “ars” :)). Ce golesc de la aspirator, scamele de la mașina de uscat haine, Șamd :). 

 

Ioana pare complicat :). E chestie de obișnuința :)). 

 

Când circulam cu vaporul, vedeam containere imense pline cu gunoi de ars ce venea de pe continent pe insula :). 

Singura fabrica de aici, cea de ciment, folosește in proporție mare acest gunoi ca și combustibil și nu e suficient ce producem noi, localnicii :). Așa ca importa de pe continent :). 

 



#32
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:30

Dar alergati, alergati, si nu glumiti;))) Nu tin pasul cu voi!

Ca sunteti la gunoi, eu recunosc ca aici nu ma simt suedeza. Urasc chestia cu sortatul suedez.  La fosta casa, se sorta ceva cam ca la Mihaela. Uram punga aia de hartie care se umezea de la mancare si pe care tb sa o pun intr-o punga de plastic pana o aruncam la gunoiul specific, uram viermii care se faceau vara, de la o sapt la alta, pana veneau sa ia gunoiul. Imi mai faceau si gunoierii observatie ca aruncam sticlele verzi la sticle albe, sau cratoane la ziare, sau ca puneam prea mult gunoi...

Pe langa asta mai costa si o avere sa vina sa ne ia gunoiul iar firma de gunoi facea bani din gunoiul nostru sortat...

La casa nou, nu ma obliga nimeni. Sortez in mare ce cred eu. Cartoane, sticle,  plastic. Gunoiul menajer il pun in punga de plastic, nu de hartie, nu am viermi vara...doar sper ca astia nu trec la metoda ecologica...

@Rox, unde la Valencia te pensionezi?



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:41

Eu gunoiul menajer biodegradabil îl pun in punga de plastic biodegradabilă. Nu pot pune in punga de plastic normala, ca am sortat degeaba :). In hârtie nu am pus niciodată, oare de ce era așa la voi Anja?

 

Imi amintesc ca am mai avut o discuție aici despre reciclarea in fiecare țara și am aflat cu stupoare ca la voi in sud nu se face ca la noi pe insula :)).

 

Ella nu știu o boaba de germana, nu pot citi articolul pus de tone, însă am găsit un articol in engleză in care spune așa : https://www.swissinf...ycling/42382610

 

Am căutat pe net și toate statisticile pe care le găsesc îmi dau cam același rezultat: https://resource.co/...ads-world-11739

 

Cât de reale sunt datele, asta nu mai pot ști :)).


Editat de mihaela_s, 08 februarie 2018 - 16:42 .


#34
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:44

Le-am zis bancurile aseară la ai mei, au zâmbit amândoi. Pana și Silvia :)). La cel cu bătrâna ce prinde coroana a fost mai amuzata. 


Editat de mihaela_s, 08 februarie 2018 - 16:45 .


#35
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:58

Monica, si eu cand zic gunoi organic ma refel ca cel gospodaresc biodegradabil- in principal din bucatarie. Se colecteaza in pungi care sunt si ele biodegradabile. 

 

Si pampersii se pun separat, am uitat sa zic. 



#36
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:59

Eu cred ca in spatele topurilor se ascunde multa, multa politica. Vad ca si Olanda e undeva in top, dar din punctul meu de vedere este prea putin ce se face pentru mediu.

 

Le-am spus si eu bancurile, la cel cu coroana a trebuit sa explic contextul deoarece nu au fost la inmormantari. Cel cu hotul de tunuri le-a placut foarte mult.


Editat de Marion9, 08 februarie 2018 - 17:03 .


#37
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 16:59

Anja, la voi cat de des se aduna sacii cu gunoi menajer? La 2 sapt? La noi se aduna saptamanal si nu apuca sa faca viermi- nu ca ar fi prea cald vara aici :)



#38
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 17:05

Cred ca Anja scria ca se aduna săptămânal. Edit, așa scrie mai sus, in postarea ei.

 

Ioana la noi se aduna la 2 săptămâni, nu apuca sa facă viermi.

 

Marion și eu cred la fel. Ca e multă politica in spatele acelor date.


Editat de mihaela_s, 08 februarie 2018 - 17:06 .


#39
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 17:09

Nu mai editez mai sus...Containerele noastre nu stau in soare. Uneori zemuiesc vara și miroase, dar le spăl după ce golesc gunoiul. Nu, viermi nu am văzut niciodată. Dar Nah, nu e cald. In țările calde nu ar merge așa o chestie decât dacă ar ridica zilnic. 

 



#40
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 17:34

da, era saptamanal. Poate ca era in soare, dar clar au facut viermi, bleah....

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -