Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pinguinii (viseaza) la pensie


865 raspunsuri la acest subiect

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:28

Laura, Marcia merge in India cu prietena ei si parintii...ei sunt indieni, fetele insa sunt nascute in Austria si au amandoua pasaport austriac..parintii au ajuns in Europa acum 30 de ani..mama are si ea pasaport austriac, pt ca in Austria nu poti avea 2 pasapoarte...asa ca a ramas doar tatal cu pasaport indian.

I-am luat deja viza online....o sa le facem parintilor si o imputernicire la notariat (in germana si engleza)...nu trebuie, dar mai bine sa o aiba, de siguranta. 


Editat de Ella73, 08 februarie 2018 - 13:31 .


#12
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:32

Si da, aici se sorteaza gunoiul mesajer, asta pt ca lumea mai arunca baterii, sticle etc...



#13
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:33

Miha, nu am mai aruncat medicamente de ani buni, asta pt ca nu cumpar decat ce avem nevoie...si cand am aruncat, nu au fost ft multe, poate una -2 folii.

 

Ce fain, ar fi ideal așa.

 

Nici eu nu cumpăr decât la nevoie, dar când fac ordine printre medicamente, invariabil arunc. Când erau fetele mici, aruncam mai mult. Acum dacă diana nu mai e acasa și Silvia nici când e bolnava nu vrea medicamente (oricum e bolnava foarte rar) chiar ca nu am n-ai aruncat nici eu medicamente de o vreme. 

 

Noi avem farmacie la spital, mi-e foarte la îndemâna sa le duc :). 

 

Cand al meu a avut piciorul rupt și și-a făcut injecțiile in burta, am dus eu containerul galben la laborator :). 

 

Uite dacă nu pot lucra de acasa am măcar alte avantaje :))). 

 



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:45

Mihaela, pentru ca au am fost total paralela cu chimia: 

Ce inseamna gunoi organic si gunoi neorganic de ars - care e unul care e altul?? 

Eu marturisesc ca habar nu am... 

 

In casa nu am decat o galeata de gunoi, unde arunc resturi mesajere (coji, oase, cotoare etc) si ceva hartie ce se mai aduna (servetele, vata, am rog chestii de astea).

 

Nici eu nu cumpar medicamente cu sacosa, punga asta de o am acum (de dimensiuni mici) contine resturi de medicamente adunate in 3-4-5 ani...unul cate unul s-au tot adunat.

Stiu ca e ideal sa cumperi strict la nevoie... eu recunosc ca mai iau si preventiv, sa avem in casa: daca te apuca o febra sau o durere in toiul noptii, daca pleci pe undeva, sa ai ceva pastile in caz de ceva - vorbesc de astea uzuale fara reteta... Plus resturi de medicamente rezultate din tratamente date de medic. Mi-a dat de ex. acum vreo 3-4 ani aueris si sirop de tuse pt copii.... am facut tratamentul cum mi-a zis, s-au facut copiii bine, le-am mai tinut o vreme, nu mi-au mai trebuit, intre timp au expirat.... le-am izolat de restul, le-am pus intr-o punga (alaturi de alte expirate) si astept sa vad daca exista vreo solutie pt asta in capitala Romaniei... cu lege existenta.... 

 



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:47

Resturi menajere am vrut sa scriu, scuze, nu mai dau editare...



#16
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 14:06

Am gasit un articol despre elvetieni si reciclare (aici spun ca sunt campioni mondiali in domeniul asta)  :

 

https://www.watson.c...-in-9-Grafiken

Editat de Ella73, 08 februarie 2018 - 14:08 .


#17
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 14:08

Apropo de reciclare, am fost foarte dezamagita cand am vazut recent, intr-o emisiune de televiziune( umoristica, dar parea destul de bine documentata), ca desi pe hartie 69% din energia consumata este energie verde in realitate doar 2,2% este energie provenita de la mori de vant si panouri solare.

La mine in oras din 2025 nu se va mai folosi gaz....dar inca nu au gasit solutii. Casele noi au niste pompe care aduc apa calda din adancime dar cele mai vechi de 5-10 ani au toate gaz.



#18
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 14:12

Noi avem sacii de gunoi normali (pe care ii platim, 2 fr/sacul de 35 litri...plus ca platim si separat pt gunoi), apoi containerul verde (unde arunci resturile de mancare), plus locatiile unde arunci tot ce nu-ti mai trebuie : sticle, carton, hartie, baterii, metal, lemn, ceramica, electronice (pe-astea le poti duce si la orice magazin cu produse electronice, sunt obligati sa ti le ia) etc etc....hartia si cartonul se aduna si direct de-acasa, vin o data pe luna sa le ridice  (2 zile separate, pt hartie si carton). 


Editat de Ella73, 08 februarie 2018 - 14:12 .


#19
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 14:17

Si aici exista pompele astea pt incalzire si apa calda...dar sunt scumpe...matusa lui Marco are la casa (asa a cumparat-o)...face insa galagie..si ocupa spatiu mult...iar unde sunt mai multe case cu asemenea pompe apar probleme...am o prietena care si-a luat casa si si-a facut incalzirea pe ulei  (aici asa au majoritatea locuintelor)...noi avem centrala cu gaze. 


Editat de Ella73, 08 februarie 2018 - 14:18 .


#20
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 14:46

Miha, da, mi se pare mai complicat la voi. Aci trebuie doar sa le sortezi separat (variaza de la judet la judet) si ti le iau de la usa. La voi e mai mult de munca dar aveti rezultate mult mai bune! [asia] Foarte buna ideea cu electicitatea si incalzirea caselor din arderea gunoiului. Ar merge si aici asta, ca e destul de frig.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -