Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pinguinii (viseaza) la pensie


865 raspunsuri la acest subiect

#41
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 18:47

ce pensie, bre? pinguinii reciclanti (sau reciclati? [:-)))] )

 

nu stiu unde se colecteaza separat in Bucuresti, eu stau in bloc de 8 etaje si-avem o ghena, punct. m-a luat ameteala cand am citit cate are Mihaela - poi pentru alea mi-ar mai trebui un apartament, ca nu am nici camara, nici debara, nimic [:)]

 

sticlele de plastic eu le pun langa ghena, c-am inteles ca si la noi pot fi duse la reciclare, si-am zis sa profite de asta femeia de serviciu, dac-o vrea. sincer, n-am idee daca le ia sau le arunca.

 

in rest, cand am avut si eu kilograme de hartii (stiti povestea) n-am putut sa le reciclez, ca erau confidentiale si-a trebuit sa ma descurc cum am putut.



#42
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 18:51

Monica, intrebai de colectare ulei?

 

http://www.uco-roman...m/services.html

 

 

numai ca din cate stiu e vorba de cantitati mari (acum, la o privire rapida, n-am vazut nimic concret pe site).



#43
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 19:24

Despre ulei: nu se poate varsa in natura? Ca pana la urma e biodegradabil... daca nu exista varianta sa fie colectat.



#44
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 19:37

La noi zice sa punem uleiul in care prajim in sticla de lapte, de plastic, si sa-l aruncam la locul de uleiuri,

Eu am facut pt prima data falafel. A iesit oarecum OK. Insa nu m-am tinut de reteta...

Si iar zic, ma enerveaza rau reclamele astea de pe ecran. Voi nu le vedeti? Pe cea cu fetitele balerine? Cred ca scriu la admin....



#45
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 19:53

Stiti ce inseamna IoT (internet of things) si "smart house"? Un articol (in engleza) despre cum este de fapt realitatea si cat de sslaba este securitatea.

https://gizmodo.com/...n-me-1822429852



#46
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:19

Uleiul folosit nu e bine să-l arunci în chiuvetă, poluează fff tare, dar îl poți arunca la gunoi. Citeam undeva că îl poți pune la congelator într-o cană pentru a putea să-l arunci la gunoi mai ușor, pentru că se întărește (îl scoți cu o lingură și îl pui într-o pungă și apoi la gunoi).



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:35

Mie imi place toata discutia asta despre reciclare.

 

De saptamana asta am hotarat sa reciclam uleiul. Nu stiu daca o sa gasim pe cineva care sa vina sa il ia sau nu. Am cautat, am gasit ceva, dar vin numai pentru cantitati mai mari.

 

Eu uleiul il pun intr-o punga la fundul careia am pus prosoape de hartie si il dau direct la ghena.

 

Ne-am hotarat la reciclare, asa ca la o avanpremiera cand o sa ne mutam la casa pentru ca acolo nu o sa arunc asa ceva la chiuveta sau sa-mi umplu lada de gunoi. 

 

la ghena avem o punga mare, mare de plastic, atarnata in 2 cuie mari, si in ea punem, hartia, metale, dar nu plastice. Plasticele le punem alaturi si le strange femeia de serviciu.

Firma care ia gunoiul de la noi nu il ridica daca nu procedam asa.

====



#48
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:38

Uleiul folosit nu e bine să-l arunci în chiuvetă, poluează fff tare, dar îl poți arunca la gunoi. Citeam undeva că îl poți pune la congelator într-o cană pentru a putea să-l arunci la gunoi mai ușor, pentru că se întărește (îl scoți cu o lingură și îl pui într-o pungă și apoi la gunoi).

Asta cu congelatorul numai la soru-mea am auzit-o. Ca ea sta la etajul 3 si jumatate, nu are lift, si lazile de gunoi sunt afara la vreo 30 metri de scara. 

si vara tine parte dinntre gunoaie in congelator [:-)))]



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:43

Recunosc ca eu nu reciclez uleiul, nu știu cum...Anja eu iau lapte numai in cutii de hârtie. Tetra Pack. Trebuie sa îl adun și eu in ceva, o fi Ok in asta? 



#50
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:46

Stiti ce inseamna IoT (internet of things) si "smart house"? Un articol (in engleza) despre cum este de fapt realitatea si cat de sslaba este securitatea.

https://gizmodo.com/...n-me-1822429852

 

Anja, da, toate dispozitivele de tipul ăsta nu au fost proiectate să fie safe, au incredibil de multe buguri de securitate.

 

Știu că anul trecut vorbeam la un curs de niște aspiratoare ”inteligente” care făceau harta casei (ca să optimizeze traseul, să știe unde sunt praguri, pereți etc.). Datele nu se prelucrau pe device, ci pe serverele producătorului. Care producător s-a gândit că poate vinde datele respective unor terți  [:D] . Asta pe lângă riscul de a fi hacked de către răuvoitori, of course.

 

Dar pe lângă protecția domestică, implicațiile sunt mult mai mari la toate device-urile industriale, care și ele au protecție minimală. Un caz celebru este virusul Stuxnet. Printr-un USB infectat a fost atacată rețeaua unei uzine de îmbunătățire a uraniului din Iran. Virusul ajuns în rețeaua internă a căutat componente PLC (Programmable Logic Controller) și le-a infestat. Componentele respective controlau turbinele cu ajutorul cărora se făcea răcirea în centrala nucleară. Rezultatul? Virusul bloca centrifugele și toată uzina a ajuns pe punctul de a exploda. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -