Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti despre femeile care nu vor sa aiba copii?


63 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 13:51

pai asta zicem si noi pe aici, nu lua inca decizia de a-ti lega trompele, pentru ca e posibil ca mai tarziu sa regreti.

medicina a evoluat, exista atatea metode contraceptive, pari fata inteligenta si determinata, deci stii ce ai de facut sa nu ramai insarcinata in mod accidental.

nu stiu, mi se pare ca iti pui singura inca o greutate pe umeri, in conditiile in care inca te bantuie trecutul si nu ai reusit sa faci pace cu tine.

 

eu cred ca sub toata aceasta "fatada" de femeie puternica, hotarata, independenta, care stie deja ce vrea, se ascunde o copila care a avut mult de suferit in trecut si care inca mai este bantuita de umbrele acestuia.

si preferi sa te distantezi, sa iei masuri extreme pentru a te proteja, pentru a detine controlul deplin, ca si cum ai vrea sa-ti elimini si cea mai mica posibilitate ca sentimentul matern sa iasa la iveala, pentru ca te-a transforma in ceva ce nu doresti sa fii in acest moment.

poate ca in subconstient iti doresti de fapt sa fii mama, dar iti este o teama cumplita sa nu aungi ca parintii tai sau, si mai rau, sa retraiesti drama parintilor tai - pierderea unui copil.

ce-a fost in sufletul parintilor tai, atunci, nici nu vreau sa ma gandesc...cumplit trebuie sa fi fost. si te-a marcat si pe tine, pe viata. dovada acel sentiment de vinovatie, cum ca surioara ar fi imitat ceea ce a vazut la tine....

 

cred ca in acest moment cea mai buna investitie si cea mai inteleapta miscare ar fi sa gasesti un psiholog bun, cu care sa fii compatibila, si care sa te ajute sa depasesti traumele din copilarie. nu te da batuta daca primul, al doilea, al treilea psiholog nu gasesc calea catre sufletul tau. vei gasi in cele din urma unul care te va ajuta sa-ti descoperi si sa-ti intelegi/accepti/depasesti temerile.

nu e o rusine sa mergi la psiholog. nici n-ai idee cat de mult te-ar putea ajuta...



#22
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:00

la 24 de ani n-as lua o asemenea decizie. sunt o gramada de metode contraceptive, sigure, fara efect ireversibil; ca nu stii inca ce-ti rezerva viata si ce dorinte te lovesc. trebuie doar sa te informezi, sa vezi care-ti sunt optiunile sau/si sa te sfatuiesti cu un ginecolog

si cred ca omiti un lucru: legarea trompelor iti evita o sarcina insa nu si o boala cu transmisie sexuala asa ca fi mai prudenta data viitoare, foloseste prezervativul



#23
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:22

De piatra nu sunt , cand citesc aici povestile fericite ale altor pers care au devenit mamici fericite si cat de implinite se simt mi se topeste sufletul( in ciuda a ceea ce am trecut mai am un strop de suflet ) [flu]

Si cat despre partener " [rip] [popa] ".( intr-o relatie de 3 ani m-a inselat de 2 ori cu fosta lui si la un moment dat imi cerea si mie si ei sa ii facem copil)


Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 14:23 .


#24
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:28

De piatra nu sunt , cand citesc aici povestile fericite ale altor pers care au devenit mamici fericite si cat de implinite se simt mi se topeste sufletul( in ciuda a ceea ce am trecut mai am un strop de suflet ) [flu] Si cat despre partener " [rip] [popa] ".( intr-o relatie de 3 ani m-a inselat de 2 ori cu fosta lui si la un moment dat imi cerea si mie si ei sa ii facem copil)

 

 

Deci cu el as avea copil cu un copil, ca nu ai ce sa ii ceri unei persoane care nu stie ce vrea de la viata si jongla intre 2 persoane....


#25
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:33

pai asta zicem si noi pe aici, nu lua inca decizia de a-ti lega trompele, pentru ca e posibil ca mai tarziu sa regreti. medicina a evoluat, exista atatea metode contraceptive, pari fata inteligenta si determinata, deci stii ce ai de facut sa nu ramai insarcinata in mod accidental. nu stiu, mi se pare ca iti pui singura inca o greutate pe umeri, in conditiile in care inca te bantuie trecutul si nu ai reusit sa faci pace cu tine. eu cred ca sub toata aceasta "fatada" de femeie puternica, hotarata, independenta, care stie deja ce vrea, se ascunde o copila care a avut mult de suferit in trecut si care inca mai este bantuita de umbrele acestuia. si preferi sa te distantezi, sa iei masuri extreme pentru a te proteja, pentru a detine controlul deplin, ca si cum ai vrea sa-ti elimini si cea mai mica posibilitate ca sentimentul matern sa iasa la iveala, pentru ca te-a transforma in ceva ce nu doresti sa fii in acest moment. poate ca in subconstient iti doresti de fapt sa fii mama, dar iti este o teama cumplita sa nu aungi ca parintii tai sau, si mai rau, sa retraiesti drama parintilor tai - pierderea unui copil. ce-a fost in sufletul parintilor tai, atunci, nici nu vreau sa ma gandesc...cumplit trebuie sa fi fost. si te-a marcat si pe tine, pe viata. dovada acel sentiment de vinovatie, cum ca surioara ar fi imitat ceea ce a vazut la tine.... cred ca in acest moment cea mai buna investitie si cea mai inteleapta miscare ar fi sa gasesti un psiholog bun, cu care sa fii compatibila, si care sa te ajute sa depasesti traumele din copilarie. nu te da batuta daca primul, al doilea, al treilea psiholog nu gasesc calea catre sufletul tau. vei gasi in cele din urma unul care te va ajuta sa-ti descoperi si sa-ti intelegi/accepti/depasesti temerile. nu e o rusine sa mergi la psiholog. nici n-ai idee cat de mult te-ar putea ajuta...
Puternica sunt cu siguranta, nu degeaba sunt zodia capricorn, si poate ma urmareste trecutul si incerc sa maschez totul punand masca duritatii.... si cat despre psiholog... oare cati doctori in ziua de azi isi ia profesia ca atare si pun pasiune in ceea ce fac si nu sunt ahtiati doar dupa bani? Am prt care au fost la psihiatru si ii dadea medicamente puternice si la analize reiesea ca s-ar droga.... desi acele medicamente nu erau atat de necasare in tratamentul care il urma [batcap] [batcap] Si nu imi e rusine sa merg la psiholog, de fapt nu imi e rusine cu nimic privitor la ceea ce am facut de -a lungul vietii pana in ziua de azi, rusine imi e poate doar daca am suparat oamenii dim jur degeaba, dar nu prea imi sta in caracter ... nu ma mandresc cu greselile mele dar nici dupa deget nu ma ascund si imi asum in totalitate ceea ce am facut  [aerob]

Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 14:37 .


#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:36

prostii, dupa o relatie cu un barbat ai hotarat ca nu vrei nici copii nici alta relatie? 95% sanse sa iti treaca in urmatoarele luni.



#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:41

Puternica sunt cu siguranta, nu degeaba sunt zodia capricorn, si poate ma urmareste trecutul si incerc sa maschez totul punand masca duritatii.... si cat despre psiholog... oare cati doctori in ziua de azi isi ia profesia ca atare si pun pasiune in ceea ce fac si nu sunt ahtiati doar dupa bani? Am prt care au fost la psihiatru si ii dadea medicamente puternice si la analize reiesea ca s-ar droga....  desi acele medicamente nu erau atat de necasare in tratamentul care il urma [batcap] [batcap]

Eu nu te vad puternica. E doar o masca. Dac-ai fi puternica ai lupta cu demonii trecutului si ti-ai stabili niste prioritati, inclusiv sa-ti gasesti un barbat matur. Momentan te axezi pe un lucru gresit, vrand doar sa-ti pedepsesti parintii pentru ceea ce au facut ei.

Sfatul meu este sa-ti cauti un psiholog bun, care sa te scoata din trecutul intunecat. (Vezi ca psihologul nu e acelasi lucru cu psihiatrul.)



#28
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:42

prostii, dupa o relatie cu un barbat ai hotarat ca nu vrei nici copii nici alta relatie? 95% sanse sa iti treaca in urmatoarele luni.

 

Nu e vb doar dupa o relatie cu un barbat, niciodata nu o sa las ca experoenta cu un barbat sa imi afecteze luarea deciziilor, am spus in mai multe randuri ( citeste tot ce am scris la topicul asta) si o sa vezi ce ma determinat sa iau aceasta decizie. Oricum decizia imi apartine ca nimeni nu vine sa imi bage in desaga sa imi cresc copilul, nici macar barbatul cu care traiesc si am copilul ( exemplu) ...Tot ceea ce fac si gandesc imi apartine in totalitate... nu ma las influentata de vreun barbat, dar se pare ca un pic din trecutul meu familiar isi pune amprenta ... atat... 



#29
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:43

Eu nu te vad puternica. E doar o masca. Dac-ai fi puternica ai lupta cu demonii trecutului si ti-ai stabili niste prioritati, inclusiv sa-ti gasesti un barbat matur. Momentan te axezi pe un lucru gresit, vrand doar sa-ti pedepsesti parintii pentru ceea ce au facut ei. Sfatul meu este sa-ti cauti un psiholog bun, care sa te scoata din trecutul intunecat. (Vezi ca psihologul nu e acelasi lucru cu psihiatrul.)
Stiu ca psihologul nu e acelasi lucru ca si psihiatrul... Si credema ca daca ti-as povesti viata mea de la a la z nu cred ca ai mai zice ca nu sunt puternica... nu avem cum sa ne dam seama cum e un om doar din spatele unui monitor sau unui telefon...

Sa imi pedepsedc parintii dc? Daca fac un copil nu ei imi vor baga in desaga sau se vor chinui cu copilul... ei nu au niciun efect asupra mea ca sa ii pedepsesc, pana la urma eu duc sarcina eu am grija de copil ... nu vad cum sa ii pedepsesc in luarea deciziei  de a avea sau nu un copil ...

Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 14:47 .


#30
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:45

Stiu ca psihologul nu e acelasi lucru ca si psihiatrul... 

Atunci de unde ideea ca psihologul urmeaza sa te drogheze? 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -