Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti despre femeile care nu vor sa aiba copii?


63 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 08:29

Am prietene foarte bune care au copii si prietene foarte bune care nu au, am prietene care isi cresc copiii singure sau care s-au recasatorit.

Fiecare mergem mai departe, pentru ca la un moment dat nu mai ai de ales (varsta, in primul rand, devine un impediment). 

Daca esti sigura ca nu vrei copii, atunci faci interventia si iti legi trompele (desi au fost multi copii minunai nascuti dupa aceasta legatura, atunci cand nu s-a sectionat trompa, doar s-a facut si bucla, in timp, n-a mai tinut ; acum nu stiu cum e efectiv operatia :-)

Si da, in momentul in care ai copil, absolut totul se schimba, dtpdv. Nimic nu mai e cum a fost si trec multi ani pana iti revii la o viata a ta :-)



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 09:04

ai abia 24 de ani si o experienta nefericita.

mi se pare usor cinic modul in care vorbesti despre parintii tai si moartea fratelui tau.

eu zic sa te mai gandesti inainte sa iei decizia ireversibila de a-ti lega trompele.

fii cat de libertina te lasa constiinta, foloseste metode contraceptive si lasa sa mai treaca niste ani. s-ar putea ca odata cu maturizarea, cu stabilizarea situatiei financiare/locative, cu intalnirea "jumatatii" tale, sa-ti doresti cu ardoare sa ai un copil (sau mai multi) si sa nu mai poti avea pe cale naturala.

 

nici eu nu-mi doream absolut deloc copii cand aveam 24 de ani, mi se pareau ceva de neinteles, ca facand parte din alta specie, nu ma atrageau deloc, ba chiar imi provocau o reactie de respingere cand ii auzeam urland sau facand tantrumuri prin parcuri/magazine.

ei bine, cu timpul mi-am schimbat gandirea, m-am "copt" la minte si am luat decizia de a avea un copil. singurul regret este ca l-am facut cam tarziu, la 37 de ani.

acum, nu-mi pot imagina viata fara fetita mea, este sufletul meu, bucuria mea zilnica si fiinta pe care o iubesc cel mai mult pe lumea asta.

poate ca ar trebui sa discuti cu un psiholog, s-ar putea sa te ajute sa identifici si sa depasesti temerile pe care le ai. pentru ca este clar ca ai avut niste traume pe care nu le-ai depasit total.

sfatul meu este asadar sa nu iei o decizie pripita si neinformata, pe care sa o regreti mai tarziu si ale carei efecte sa fie ireversibile.



#13
maja123

maja123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 09:16

Cred ca pt a sti raspunsul corect la intrebarea asta trebuie sa te cunosti f ff  bine.Uite de exemplu faptul ca am un cont pe acest forum tocmai din aceasta nedumerire deriva .Eu personal desi mi am dorit o familie nu mi am dorit niciodata sa am copii.De ce ? Nu pot sa iti explic nici nu m a framantat f mult .Cam ca si in cazul lui Ral desi f multa lume a insistat sa imi demonstreze ca la un moment dat o sa regret, ca o sa vreau copii , ca o sa fie ceasul biologic etc , uite ca am ajuns la 36 si nu regret decizia luata

 

Cred insa ca este f important si mediul , familia , jumataea ta etc .Pe mine familia m a ajutat si mi a respectat decizia , paradoxal am fost mai comentata de tinerele de 25 de ani decat de bunicii , matusii soacra , mama mea .Este insa f adevarat ca nici sotul meu nu si  a dorit copii niciodata deci cum e sacul si petecul .

 

 

Acum cred eu ca este f importanta ssi mediul tau de viata hobby urile pe care le ai prietenii , mediul unde muncesti .Bref daca ai o viata f plina cu div evenimente sociale , cu un job f activ nu cred ca ai timpul fizic efectiv sa simti lipsa unui copil.Pe de alta parte daca sunt putine lucruri care te multumesc s ar putea ca in timp sa dea cu virgula

 

Eu personal sunt extrem de multumita de cum decurge viata mea de f multi ani si nu as schimba nimic din ea.Este insa f adevarata ca am si o rel cu tottul speciala cu sotul meu asa cum am visat .Cred ca raspunsul la aceasta intrebare il ai doar tu



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 09:40

Parerea mea este ca fiecare femeie poate sa aleaga daca doreste sau nu sa aiba copii. Nu putem judeca.

Eu cunosc persoane deosebit de sufletiste si frumoase la suflet - fara copii. In acelasi timp, cunosc si femei cu copii - fara suflet. Orice combinatie e posibila.  [flo2]



#15
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 10:30

ai abia 24 de ani si o experienta nefericita. mi se pare usor cinic modul in care vorbesti despre parintii tai si moartea fratelui tau. eu zic sa te mai gandesti inainte sa iei decizia ireversibila de a-ti lega trompele. fii cat de libertina te lasa constiinta, foloseste metode contraceptive si lasa sa mai treaca niste ani. s-ar putea ca odata cu maturizarea, cu stabilizarea situatiei financiare/locative, cu intalnirea "jumatatii" tale, sa-ti doresti cu ardoare sa ai un copil (sau mai multi) si sa nu mai poti avea pe cale naturala. nici eu nu-mi doream absolut deloc copii cand aveam 24 de ani, mi se pareau ceva de neinteles, ca facand parte din alta specie, nu ma atrageau deloc, ba chiar imi provocau o reactie de respingere cand ii auzeam urland sau facand tantrumuri prin parcuri/magazine. ei bine, cu timpul mi-am schimbat gandirea, m-am "copt" la minte si am luat decizia de a avea un copil. singurul regret este ca l-am facut cam tarziu, la 37 de ani. acum, nu-mi pot imagina viata fara fetita mea, este sufletul meu, bucuria mea zilnica si fiinta pe care o iubesc cel mai mult pe lumea asta. poate ca ar trebui sa discuti cu un psiholog, s-ar putea sa te ajute sa identifici si sa depasesti temerile pe care le ai. pentru ca este clar ca ai avut niste traume pe care nu le-ai depasit total. sfatul meu este asadar sa nu iei o decizie pripita si neinformata, pe care sa o regreti mai tarziu si ale carei efecte sa fie ireversibile.

 

 

 

Poate cum m-am exprimat da poate par prea cinica mai ales povestind despre moartea surorii( mai ales ca in leagan nu statea p spatar ci pe marginea lui cum ma vazuse pe mine ca faceam de n ori) ...desi intr-un fel in realitate ma invinovatesc ca daca eram astamparata poare si ea nu ma lua ca "exemplu" si era si azi.... si nu momentan nu sunt o persoana de cariera si sa imi ocupe munca tot timpul ... si cat desore legarea trompelor daca ma decid 100% sa o fac o sa o fac cu sectionare de trompa intai...  Va multumesc din sufet ca v-ati rupt o bucatica de timp sa imi rasoundeti si mie


#16
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 10:34

Acum am citit ca ai 24 de ani. [flo]

Esti foarte tanara, daca eu as avea varsta ta, as astepta cu operatia pana la 34.

Poate ar trebui sa lucrezi la trecutul tau, inainte de aceasta decizie radicala, vazand ca inca te simti vinovata pentru ceva ce nu a depins de tine ! [flo]



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 10:44

kitty, ar trebui sa tii cont si de alt aspect : legarea trompelor si decizia de a nu avea copii este posibil sa-ti afecteze viitoarele relatii sau posibilitatea de a avea o casnicie fericita si durabila, daca iti vei dori vreodata asa ceva.

 

putine sunt cuplurile precum al majei123 si al sotului ei, care din start stiu sau stabilesc ca nu-si doresc copii.



#18
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 13:25

kitty, ar trebui sa tii cont si de alt aspect : legarea trompelor si decizia de a nu avea copii este posibil sa-ti afecteze viitoarele relatii sau posibilitatea de a avea o casnicie fericita si durabila, daca iti vei dori vreodata asa ceva. putine sunt cuplurile precum al majei123 si al sotului ei, care din start stiu sau stabilesc ca nu-si doresc copii.

La acest lucru m-am gandit si eu, dar eu ca persoana care de la 18 19 ani am incercat sa ma pun pe picioare singurica, de ce as avea nevoie de un barbat pt totdeauna langa mine( asta in caz ca se intampla vreodata) cum ai zis tu.... sunt genul de persoana care daca vreau luna de pe cer pot sa mi-o cobor singura.... dar mai exista si varianta epocei noastre sa dau de un barbat care nu vrea sa se lege la cap cu un copil .... sau a trecut si el prin anumite situatii si copil o sa vrea doar daca are o anumita stabilitate materiala... ceea ce in ziua de azi este foarte greu .... muncesti cat 7 ca sa castigi cat 1 ...


Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 13:26 .


#19
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 13:27

Acum am citit ca ai 24 de ani. [flo] Esti foarte tanara, daca eu as avea varsta ta, as astepta cu operatia pana la 34. Poate ar trebui sa lucrezi la trecutul tau, inainte de aceasta decizie radicala, vazand ca inca te simti vinovata pentru ceva ce nu a depins de tine ! [flo]

 

 

 La 34 d ani mi se pare fff mult si prea batrana sa fiu mama la varsta aia, ai mei m-au facut in jurul varstei aleia si sunt genul de parinti "comunisti" .... Daca e sa am copil sa il fac pana in 30 de ani 


#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 13:46

Si eu zic ca esti ff tanara la 24 de ani incat sa iei asemenea decizii radicale. Sa nu-ti pare rau peste 4-5 ani sa zicem. 

Eu te-as sfatui sa folosesti metode contracepte clasice si sa mai lasi o usa deschisa la o adica. 

La 24 de ani, nici eu nu ma gandeam la copii, oricum nu eram nici casatorita, nu aveam prieten si nici nu aveam multi pretendenti la usa  [:)] . 

 

[flo]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -