Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti despre femeile care nu vor sa aiba copii?


63 raspunsuri la acest subiect

#1
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 17:47

Buna ... am deschis acest topic pentru ca vreau sa vad parerile voastre despre femeile care nu vor copii niciodata in viata lor ... ( La mine e inca cu semnul intrebarii dar bate spre a nu avea). Cunoasteti cazuri si persoane  care au regretat  ca nu au facut copii ?



#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 20:51

Eu sunt una dintre ele [:)]

Nu mi-am dorit niciodata copii, asa cum nici casatorita ori mireasa nu m-am visat, ba chiar toata imaginea imi da fiori.

Contrar asteptarilor si bagarilor in seama gen "las' ca ai sa vezi tu", odata cu varsta nu mi-am schimbat viziunea. Bine, acum (versus eu la 16 ani) nu mai sunt speriata de ideea ca as putea ramane insarcinata, ma consider perfect capabila de a fi parinte, doar ca nu e ceva ce imi doresc [:)] Probabil daca va fi sa am copii, va fi mai mult din dorinta de "hai sa traim si experienta asta" (un gand cam egoist, e adevarat) [:)]

 

Nu cunosc persoane ce nu au avut copii si apoi au regretat, dar sunt sigura ca exista.



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 20:56

Nu, nu cunosc.

 

Cunosc in schimb femei care nu si-au dorit si nu au avut si care stau drepte de spate in fata lumii pentru alegerea lor.

 

Cata vreme tu si partenerul de viata asa alegeti, sunteti pe aceeasi lungime de unda, nimeni nu are ce comenta.

 

Nu orice femeie este facuta sa fie mama si nu este nici o problema cu asta.



#4
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 20:57

Si iei anticonceptionale sau ti-ai legat trompele? Eu urmeaza sa imi leg trompele ... dar mi-e groaza cand o sa dau de doctori care o sa isi dea cu parerea asupra deciziei mele... sau sa ma lovesc de refuzuri...


#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 21:32

Faptul ca ai deschis acest topic inseamna ca undeva in sufletul tau exista o indoiala. Deci, mai gandeste-te!

 

PS. De ce e acest subiect la zona zoster? 


Editat de mianda, 06 octombrie 2017 - 14:52 .


#6
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 22:12


Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 08:18 .


#7
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 22:15

Pfff eu l-am deschis in zona asta pentru ca nu stiam unde sa il deschid... se poate muta? Sau se poate inchide si sa il redeschid in alta parte? Si unde? Chiar imi doresc sa aud cat mai multe sfaturi si pareri ! 



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 23:01

Daca estii impacata cu decizia asta, este foarte ok. In cazul asta, daca parerea ta si a sotului este unanima, si sunteti ok cu decizia voastra, nu vad nimic in neregula.

 

Chinuitor este pt o femeie care vrea, dar nu poate avea copii... acolo sunt niste traume teribile.

 

Vis a vis de ce va zice un doctor, nu prea vad unde este problema. Bagatori de seama sunt peste tot. El - medicul- trebuie sa-si faca doar treaba... probabil te va intreba daca esti sigura 100% avand in vedere ca procedura este ireversibila (deci nu mai e loc de intors). Atat, in rest nu are ce sa comenteze vis a vis la decizia ta.



#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 00:47

Eu cunosc persoane care au regretat ca nu au avut copii.

 

Sunt cineva care nu a avut copil pana la 42 de ani si nu si a dorit pana in jur de 35. Si care acum nu si imagineaza viata fara el, copilul.

 

In locul tau mi as lasa optiunile deschise si nu as face nimic ireversibil ( sau greu reversibil) in privinta asta. Ceasul biologic e imprevizibil.

 

Iar gura lumii sau eventualele comentarii ale medicilor ( in ce calitate?) m ar lasa rece.



#10
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 07:48

[quote name="mianda" post="8561536" timestamp="1507231957"] Faptul ca ai deschis acest topic indica faptul ca undeva in sufletul tau exista o indoiala. Deci, mai gandeste-te! PS. De ce e acest subiect la zona zoster?

 

 

Da ... ai dreptate , am ajuns la aceasta decizie dupa urmatorul eveniment nefericit.... acum 3 ani cand aveam 21 de ani am avut o aventura cu cineva, am facut sex pentru prima oara cu individul... si am ramas gravida...Nu ne-am protejat dar nici nu a ejaculat in je ... banuiala care o am eu este ca nu s-a retras la timp sau lichidul seminal.... eram si in perioada fertila dupa calculele mele... pana sa imi dau seama ca sunt gravida, la ctv zile dupa aventura am ajuns de urgenta la operatie de apendicita care era super inflamata... imd dupa operatie am inceput sa am pofte desi nu venise data in care trebuia sa vina menstruatia.... operatia a fost pe data de 9/10 menstruatia trb sa apara pe 21.... a vnt si data de 21 si menstruatia nu a venit... pe 1 sau pe 2 3 luna urmatoare am facut testul de sarcina care a iesit fff pozitiv... si pe 6 7 am facut eco care arata ca aveam 6 sapt si 4 zile de sarcina.... eu imi doream fff mult copilul.... si nu aveam de gand sa amestec in viata mea si a copilului pe tatal.... inexistent.... desi ii zisesem ca ramasesem gravida pe el il durea doar sa continui aventura cu el.... desi nu doream din partea lui decat sa isi recunoasca partea lui de vina si atat ( nimic mai mult nimic mai putin)....si nu este vreun pusti necopt la minte... atunci avea in jur de 40 de ani( deh... pe mn ma atrag persoanele fff mature si mari) si atunci nu  mai munceam si stateam cu parintii.... si ai mei din start nu au fost de acord sa pastrez copilul... ca fara tata ca bla bla bla.... comunisti care m-au facut la 30 sau 31 33 d ani, care am inteles ca maicamea a facut avort,( ca imi zicea cu seninatate ca si ea a facut un avort si ca nu e asa de nasol) si ironia sortii face ca dupa ce ma nascut pe mine mine , cand aveam 2 ani... mai dorind un copil a facut tripleti, si tot ca ironia sortii .... unul din tripleti a murit la 7 ani lovita de leagan in parc....Si de atunci am facut o repulsie fata de copii si de mine insumi .... si mai si situatia materiala... eu stau cu chirie si cred ca pentru a aduce pe lume un copil trebuie in primul rand sa ai ce sa ii oferi, si nici nu vreau sa indure copilul meu ce am indurat eu...sa treaca prin greutatile care am trecut eu... de ce sa chinui un copil cand prefer sa stau in banca mea .... si mai ma omoara si gandul ca nu mai pot face ce vreau , cand vreau, eu fiind o fire independenta, libertina si zapacita....


Editat de KittySweet, 06 octombrie 2017 - 07:53 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -