Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

American coffee - facuta de italieni


1001 raspunsuri la acest subiect

#31
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 13:42

Ant,

 

am facut diminica trecuta eclerele. Cred ca ouale folosite erau cam mari, ca mi-au iesit niste painici de eclere. 

 

nici o grija ca luni seara totul era gata.

 

marti, a fost liber, am facut asta cu prune (le luasem din piata din Frankfurt)

https://www.lauraada...e-cu-alune.html

 

 

s-a epuizat instant, ieri am facut 1,5 doza, dar cu mere. Am mere din gradina si nu tin prea mult. hmmse manaca ca astia sunt termite.

dar zahar am ramas la 150 grame per total si nu se simte.eu de obicei trisez la zahar dar mi se par extrem de dulci daca as folosi toata cantitatea.

 

galuste cu prune nu mai vor, eu le fac cu branza, ies delicioase. alea cu cartof nu ma dau pe spate, nu se merita efortul.

 

acu am deja merele calite, o sa le fac prajitura turnata cu mere reteta Jamillei.

 

mai da are Jamilla niste explicatii cateodata de ma inebuneste. De ex explica cate nimute la cuptor, 2 minute a invartit explicatiile alea de am zis ca nu e adevarat. in schimb aia are retete bune. Ma intreb daca nu ii asculta nimeni explicatiile, sau sunt eu prea succinta.



#32
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 15:17

Cred ca am mai spus ca sotul meu e obsedat de curatenie. Si nu o spun la modul general, cum mai spun unii. Chiar e obsedat. Ieri am facut pana dupa amiaza curat in toata casa, dupa ce el terminase 2 camere la inceputul saptamanii. Dupa ce am tot facut pe acolo, am ajuns la concluzia ca pt boala lui, curatenia mea nu e suficienta. asa ca el spune ce vrea, si eu fac. Ne impartim pe camere, eu nu fac niciodata bucataria pt ca mis e pare gretos...scarbos...mi se intoarce stomacul pe dos daca trebuie sa curat pe acolo, de chiuveta nici nu mai spun. Cu baile nu am probleme :)))

 

Am vrut seara sa merg la un targ second hand cu street food samd, ce sa mai mergi, ca eram terminata.

Si acum avem 120 de mp, 5 camere, 2 bai, bucatarie. Chiar ma gandeam la casa aia, probabil nici nu mergeam in jumatate din ea.

 

Am fost acum sa vedem o casa la cheie in acelasi orasel dar am conculzionat amandoi ca e prea departe localitatea.  Asa ca mai cautam.

 

Acum merg sa fac niste mancare la cupptor...in bucataria curata bec.



#33
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 15:59

Didi, sorry de eclere ... important e sa se mănânce!!! Eu am oua mai mari  sau mai mici...habar nu am citeodata. Iau in ultimul timp oua de la o colege de-a lui A. care are găinile ei și mică ei afacere de vândut oua! 

Stiu ca nu e de ras dar am și eu un "amețit" in dotare (cel mare). Se educa puțin cind incep sa locuiască pe cont propriu. Noi mereu glumim ca dacă nu ar avea capul atașat de gât, l-ar uita peste tot. A uitat zeci de chestii, pierdut zeci de chestii. E pur și simplu aiurit și nu da importantă!

 

XIO, trimite bărbatul și la nou...eu urăsc sa fac curatenie .. nici bărbatul nu se înghesuie. Ne încurajam reciproc!

 

Eu am fost bizi...vineri la dinner, ieri am fost la cel mare sa îl scot la lunch și la cumparaturi de supermarket și sa ma barfim nitel între 4 ochi. Azi merg sa vad o casa  pentru socrii mei...la vreo 20 de min de noi. Ar vrea sa se mute mai aproape de noi și de cealaltă sora a soțului meu. Diseara merg la un festival de film cu niște amici. 



#34
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 16:23

Din categoria: Ce vraji a mai facut Samantha ????

mi- am luat niste rochite, dar am pastrat doar 1.

 

mi- am dat seama ca cumparaturile pe net imi creeaza Stress  [fri]

 

 

 


Editat de DidiAlex, 11 octombrie 2017 - 02:17 .


#35
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 17:31

Faina rochia, Ddi!

Eu nu cumpar haine de la zalando sau H M ca mi se pare muta bataie de cap sa le trimit inapoi in caz ca nu imi plac.

 

In schiimb imi place la nebunie sa ma duc la flohmarkt si sa vad chestii care nu sunt de gasit prin magazine.

 

In TM mergeam duminica in piata de vechituri, gasesti acolo tot ce vrei de la lucruri noi la vechi, de la haine la mobila, am cumparat fff multe lucruri faine.

Am luat mai demult, cand purtam piele, o pereche de cizme de toamna/primavara din piele intoarsa, cu ceva model perforat, din italia. 10 lei. Le vinde o bunicuta, chiar am vrut sa ii dau mai mult, am intebat doar 10, ca sunt piele. a spus ca da, le/a luat nepoata ei si nu le/a purtat asa ca le da. :))

 

sau am gasit geaca origiinala de la burberri (tastatura stricata), am o camasa eleganta de la cerutti. daca le/as fi luat din magazin nu mi/ar fi placut asa mult :)))

 

 

Antmil, e un tiran cand vine vorba de curatenie. :)) ca ca monica din Friends



#36
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 18:35

Didi, superba rochița!!! 



#37
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 11:31

Xio, chiar ieri am fost la rastro=Flohmarkt si si-a cumparat fiica-mea aia mare o gramada de haine Mango si Stradivarius (care par cel putin) noi cu 1-3 EUR/bucata. Le-a cumparat pe toate de la o tinerica si avea numai haine marimea S si 36, or fi fost ale ei, habar n-am, dar f faine!

 

Fii-mea e fan rastro, de multe ori merge si cumpara doar monede vechi, dar ii place de nu mai poate sa rascoleasca pe acolo.

 

Pantofi n-o las sa-si ia [fri] .

 

Editez ca scrisesem monezi in loc de monede. Mi-am dat seama cand am recitit azi. Am zis ca dau rateuri mai nou:(


Editat de carolinah, 10 octombrie 2017 - 11:01 .


#38
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 07:32

Buna dimineata !   [cit]

Am vrut sa vedeti un clip tare, dar nu se incarca unde trebuie. Incerc mai tarziu. Pa. 


Editat de dana vio, 10 octombrie 2017 - 08:22 .


#39
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 09:32

Cred ca am mai spus ca sotul meu e obsedat de curatenie. Si nu o spun la modul general, cum mai spun unii. Chiar e obsedat.

Am vrut seara sa merg la un targ second hand cu street food samd, ce sa mai mergi, ca eram terminata.

Si acum avem 120 de mp, 5 camere, 2 bai, bucatarie. Chiar ma gandeam la casa aia, probabil nici nu mergeam in jumatate din ea.

Chiar asa, de ce sa luati o casa mare, ca sa aiba mai mult de facut curatenie ?

 

 

Buna dimineata si de la mine  [cit]

 

Si eu la fel , m am apucat sambata de scos covoare, aspirat, spalat, cand am terminat eram obosita, asa ca n am mai fost nicaieri. Duminica aveam casa curata, dar afara era urat si ploaie. 

Aici e un magazin second hand, maricel . Mai cumpar vesela sau carti la preturi f bune. Au si mobila restaurata, dar e mai scumpa.

Sapt. asta iar sunt sedinte, wandertag, plus sezonul virusilor care ne a afectat cu febra.

 

O zi insorita va doresc.  [flo2]



#40
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 10:48

Da, si eu am gasit o geanta de la h M pe care o vazusem in magazin, costa 20 de euro, de la flohmarkt am luat/o cu 8 sau 10, in acelasi sezon...de fapt in plin sezon

 

Blugii ii iau de exemplu doar de la TK maxx, pantofi imi iau doar daca scrie ca sunt incercati, purtati o data sau ca au stat in dulap. Saluri nu, ca iarna stau cu nasull in ele si ma gandesc ca si altii au stat :))) caciuli nu.....




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -