Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

American coffee - facuta de italieni


1001 raspunsuri la acest subiect

#41
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 12:09

Mi-ati adus aminte ca am pantofi chiar nepurtati in dulap, i-a sa-i scot eu la plimbare. Plus ca trebuie sa-mi duc o rochie la curatat si alta la croitorie sa-i schimbe fermoarul, rochie eleganta cu fermoar metalic vizibil. O fi modern, dar mie nu-mi place. La sfarsitul lunii ma duc iar la nunta. SI asta e si cu petrecerea de zama acra inclusa. Adica ma chefuiesc 2zile. Va dati seama saracul buzunarul meu !!  [fri]

In rest munca si iar munca. Program prelungit din nou cateva zile, incep ceva cursuri de certificare la noi la serv si doamna resp m-a trecut pe lista.

Noroc ca am gatit ieri, cel putin pana miercuri sunt asigurata. Supa de zarzavat cu rosii si patratele de taitei, cartofi cu oua si cascaval la cuptor si spaghette cu sos de rosii si ciuperci. Meniu ovo-lacto-vegetarian.  [:)]

Imi trebuie ceva pantaloni de stofa frumosi. Sambata merg/vreau sa merg cu Alex la teatru si poate fac si o tura de shopping. 

Ma duc sa-mi iau ceva dulce, sa ma energizez. Pa voua. 



#42
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 10 octombrie 2017 - 14:05

Buna dimineata si de la mine,

 

Ieri cica am avut liber insa am lucrat de la 7:45am pina seara la 6:00pm (cu mici intreruperi). Azi cica lucrez de acasa si ultima conferinta o am IAR la 6:00pm.

 Joi insa am toate intentiile sa dispar ca un magar in ceata.

 

Si eu caut rochie de nunta...s-a ivit o nunta brusca in noiembrie. Nu prea am chef...noiembrie este extrem de aglomerat pentru mine...calatoresc mult cu serviciul si fix nunta imi lipsea (basca e departe rau). 

 

Si eu sint in urma rau cu niste certificari la servici...dar nu am avut timp sa le termin. Anumite cursuri sint online si odata incepute nu am voie sa intrerup...trebuie reluate de la capat. Am avut trei tentative pina acum si nu am reusit sa ma ascund pentru 4 ore legate pina acum. Sincer, habar nu am cind sa le termin ca nu am nici un chef sa le fac in weekend...si asa am lucrat si in zile libere.



#43
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 12:16

Xio,

 

H&M e un jaf la adulti. parerea mea. mai bine C&A, dar nici acolo nu ajung.

 

La copii H &M era bun, bun, mai ales la fetite.

 

eu cumpar TK Maxx, nici nu apuc sa caut in alte parti, dar la Flohmarkt nu ajung. 

la copii erau chiar frumoase, pana la 7 ani gaseai lucruri la pretzuri de nimic.

 

Eu i-am dus pe ai mei sa isi vand din jucarii. dar nici unul nu a vandut nimic, pt ca nu s-au despartit de vreo bucata.

Al mic plinge si dupa o soseta rupta, tre sa o arunc pe ascuns.

Al mare vrea sa le tina pt copii lui (lego, in special), sa se joace impreuna

 

mda..si ei au ignorat masinutzele tatalui lor, pastrate cu sfintenie, asa ca le-am spus sa aiba grija ca copii lor vor avea alte ideei

 

 

Antmila, 

iar am lins ecrane la pastele alea de ieri. 

 

eu sunt racita, e de rasu curcilor, si eu si barbatu sunt raciti si copii nu au nimic, basca ei merg de 3 ori pe sapt la inot, respectiv stadion..

asa ca azi stau pan la 14:30 si ma duc sa imi iau copii de la scoala si trag pe dreapta.



#44
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 12:23

dana,

 

bafta cu nuntile. mie imi plac dar mi se par risipa.

 

am si eu o rochita de la expri, cumparata acu 6 ani, cu fermoarul afara. si uit ca e asa.

 

vb cu nepotumiu care are fixata nunta la toamna 2019 [alcool]  ca il ajunge meniul 100e.

i-am spus ca are bani si se arunca. si o sa plateasca 5 ani moftul asta.

 eu am facut nunta imediat cand m-am hotarat. ma rog noi stabilisem iulie, dar pt ca ramasei insarcinata cu R, am mutat-o in aprilie nunta de 60 persoane, relax, fara datorii, fara fite.



#45
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 13:53

Hello,

la pranz si de la mine

 

Asta cu even., un subiect sensibil, oameni care astepata numai plicul si dupa aia nu mai dau nici un semn sau sa numeri banii in rest. si sa treci pe lista cat a dat fiecare  [fri]

Botez si taierea motului cu restaurant, d.j. ,plic cu atentii si alte minunatii, sunt eu dusa cu pluta sau asta e normalitatea ? Si noi ca didi, am terminat cu pregatirile in doua luni, ne am ocupat 90 la suta de organizare, nunta mica, multi tineri, nu am iesit cu profit.

 

Sunt iar ceva probleme la scoala, fi mea a fost stropita, scuipata, ieri s a urcat cu picioarele pe banca, e vorba de acelasi copil si nu stiu acum daca e cazul sa ma duc cu  paratul sau sa iau un Termin sau sa o las balta  [batcap]

Am scris dim o nota pt invatatoare.

 

La noi e un soare stralucitor, ma duc la o intalnire si apoi la sporturi



#46
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 14:45

Didi, multam de aprecieri :) :) Ieri mi-a venit pe loc ideea si am reusit si performanta sa scriu reteta...ca eu inventez multe si le uit...cind imi zic trupele sa refac chestiunea ma scarpin in cap!

 

Si noi am avut tentative de vindut jucarii (yard sale le zice aici...pui o taraba in fata casei si vinzi ce nu iti trebuie pentru preturi modice). Cel mare vroia sa dea absolut tot iar cel mic nici macar o jucarie stricata nu vroia sa o dea. Inca am SACI PLINI in garaj cu jucarii si animale de plus (febletea lui au fosr animalele de plus...dormea cu cite 10-15 in pat pina pe la 14 ani).

 

Judoka, dar suna destul de rea situatia cu copilul respectiv. Nu se rezolva nimic prin scoala? Nu cheama parintii la scoala? Mi se pare foarte aiurea sa se comporte asa fara sa existe un dialog si o solutionare.  Trebuie sa existe cauze si motive pentru comportament...nu se intraba nimeni nimic?



#47
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 15:14

dana,

 

bafta cu nuntile. mie imi plac dar mi se par risipa.

 

am si eu o rochita de la expri, cumparata acu 6 ani, cu fermoarul afara. si uit ca e asa.

 

vb cu nepotumiu care are fixata nunta la toamna 2019 [alcool]  ca il ajunge meniul 100e.

i-am spus ca are bani si se arunca. si o sa plateasca 5 ani moftul asta.

 eu am facut nunta imediat cand m-am hotarat. ma rog noi stabilisem iulie, dar pt ca ramasei insarcinata cu R, am mutat-o in aprilie nunta de 60 persoane, relax, fara datorii, fara fite.

Si eu tot asa, am facut o nunta restransa, chiar mai restransa decat la tine, vreo 40 de persoane, doar apropiati. Si eu ramasesem insarcinata cu prima fetita [:I] , si asta ne-a facut sa devansam un pic nunta, oricum planificasem sa ne casatorim in anul urmator (2007) dar nu fixasem nimic. Asa, dupa ce am aflat de sarcina, am stabilita nunta, si pentru ca am pus-o in extrasezon - in februarie  [fri] - a fost totul lejer, nu aglomeratie, nebunie pe la primarie si biserica. Noroc ca a fost o zi f calda, vreme buna, soare, vreo 15-16 grade. Ma pregatisem si cu haina groasa de blana, cizme, ca zic vine vreun ger sau vreun viscol, dar nu a fost nevoie deloc.

 

La restaurant nu am bagat plicurile la inaintare, sa le punem pe masa, pe post de cartoane la mese, nici casuta unde sa bagi plicurile. Nu am vrut sa sugeram chestia asta, cu toate ca este clar ca toata lumea da ceva, daca vine la nunta. Cum si noi am dat altora la nuntile lor, si invitatii nostri ne-au oferit. Numai ca nu ne-am axat pe asta si nici nu am verificat cat a dat fiecare. Pe un oarecare profit am iesit si asta a fost.

Nici toate obiceiurile romanesti nu le-am agreat si ca atare le-am sarit din schema: furat mireasa, chestia cu basmaua, chestia cu jarteaua si altele. Singura traditie care mi s-a parut draguta si am adoptat-o a fost aruncarea buchetului miresei (care a nimerit-o fix in frunte pe o prietena care avea nunta deja fixata 2 luni mai tarziu [:-)))] ).

Si, colac peste pupaza, ca sa fie totul atipic, a fost o petrecere de zi si nu de noapte, adica a durat de la 3-4 dupa amiaza pana pe la 11 seara  [:)] . Daca ar fi fost pe timpul noptii, pana dimineata, nu cred ca as fi rezistat la propria nunta, daca de la alte nunti poti sa pleci cand vrei, daca nu mai poti, de la a ta, mai greu  [:-)))]  [:-)))]



#48
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 15:23

Botezurile si petrecerile de 1 an (turta/mot, la noi turta, ca sunt fetite) le-am facut in cadru restrans, in familie, si cativa prieteni. Mult mai putini decat la nunta propriu zisa. O masa la pranz si atat.

Stiu ca se obisnuieste sa se faca petreceri mari si la botezuri... dar dupa cum se vede, nu sunt omul petrecerilor deloc   [fri]



#49
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 16:28

Noi am fost putin ciudati cu nunta. Initial, cind ne-am logodit, am zis ca asteptam pina cind terminam facultatea. Intr-o zi cu soare in martie, eram in Manhattan la o programare cu (viitorul) sot si am trecut pe linga primarie. Ne-am uitat unul la altul si brusc am hotarit ca intram in primarie si ne-am scos permis (marriage license). am venit acasa si ne-am anuntat parintii ca in 30 de zile ne casatorim. Panica mare....toata lumea a crezut ca sint cu bebe la purtator. Asa ca prima nunta am avut-o la primarie, intr-o rochita scurta cu citiva amici (uluiti) si strict parinti/frati/suori (ai lui ca eu aveam doar parinti). Petrecerea a fost in curte la un mic si o bere.

 

Apoi parintii (de amble parti) s-au simtit nitel dati la o parte si au inceput presiuni sa facem nunta...aici se incurca treburile. Familia sotului sint incredibil de numerosi. Eu visam la o nunta foarte mica si intima dar era imposibil cu ei. Strict la parinti/fratii parintilor cu copiii aferenti se string 50-60 de persoane. Daca mai adaugam prieteni apropiati si verisori...se fac 100 lejer de tot. A fost o lupta strinsa sa tin numarul invitatilor mic si nu am fost "nora favorita" (asta e alta poveste dar cu final fericit dupa 20 de ani) pentru ca nu nu vroiam sa ma lafai intr-o unta imensa. Noi ne-am platit nunta singuri si nu vroiam sa intru la datorii imense doar sa ma fac mireasa...nuntile aici nu sint "facatoare de bani" ca in Romania...aici se dau foarte putini bani la nunta, ramai cu datorie groasa, nu iesi nici chit nici pe plus.

 

Asa ca un an mai tirziu, am facut si nunta "clasica"...am avut 85 de persoane si nici eu nu am organizat chestii gen jartea, furat de mireasa, basma (asta cu mireasa furata, dansul gainii si basmaua nici nu aveau cine sa le "guste" ca familia sotului nu sint romani). 



#50
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 22:29

Intr-adevar, pe la noi au cam devenit o afacere nuntile... cu o goana imensa sa iesi pe profit. Pe de alta parte si toate costa, si e cam aiurea sa intri in viata noua de cuplu cu datorii. Trebuie o cale de mijloc  [:)]

Stiu oameni care fac nunta mare, si cauta sa invite oameni mai du dare de mana, cu situatie materiala buna doar pentru profit, sa  primeasca cat mai mult, chiar daca nu sunt extrem de apropiati. Respectivii, daca sunt genul petrecareti se baga. Apoi isi creeaza oarecum obligatii fata de astia si tot asa... E, nu, nici chiar asa, nu am agreat acest stil.

 

Bine, noi nu avem nici neam numeros, asa ca neavand extrem de multe rude, ne-am putut incadra intr-un numar mic de invitati.

 

 

Judoka, stranie situatia cu copilul ala... Totusi, in Germania fiind, nu in Ro unde se mai lasa lucrurile si la voia intamplarii, ce masuri se iau in astfel de cazuri? Nu se pot lasa lucrurile asa...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -