Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa menstruatie - sa sper la o sarcina?


38 raspunsuri la acest subiect

#21
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 18:03

Am mai fost incaodata la urgente, pentru ca îmi era teama de sângerările care îmi tot curgeau. De data aceasta am dat peste o doamna doctor tare drăguța, cu răbdare și care mi-a explicat pe îndelete orice neliniște. Mi-a spus ca sarcina este micuța, undeva la 3 săptămâni, și vede endometrul îngroșat, și o zona cu mucus alb și o foarte mica 'găurica' (punct negru) unde zicea ea ca acolo e posibil sa se formeze săculețul. Mi-a mai spus ca am colul închis și ca sângerările pot fi de la implantare. Mi-a dat și tratament cu utrogestan, nospa și acid folic și bineînțeles pauza totala. Și sa revin spre sfârșitul săptămânii la control, iar pana atunci sa fac din doua in doua zile beta hcg pentru a-l avea sub urmărire. A spus ca in acest moment nu poate garanta nimic, însă facem tot posibilul sa menținem sarcina.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 18:24

iti tinem pumnii sa fie totul bine  [flo2]



#23
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 11:19

Am repetat in aceasta dimineața testul beta hcg. Dacă vineri avea valoarea 110, azi are 520. Oare e normal? Oare a fost influențat ca am apucat sa iau trei pastiluță de Utrogestan? Ce-i drept ca sunt 72 de ore, dar e de aproape 5 ori mărit.  Offf, un stres in plus. :(


Editat de scoica_albastra, 22 mai 2017 - 11:21 .


#24
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 11:27

Scoica, e normal, stai linistita. Poate sunt 2 ;).



#25
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 18:09

Stai linistita, e Ok, sarcina creste, se va vedea mai mult la eco mai incolo.

 

Sangele maro care curge e sange vechi, care a curs inauntru mai de mult si abia acum se elimina. Normal curge mai mult cand te misti, ii grabesti eliminarea. Sangele rosu e mai ingrijorator pentru ca e proaspat.

 

Nu mi se pare prea recomandabil repausul la pat, e bine sa te misti cat de cat ca sa te oxigenezi bine, sa ai circulatia buna si un tonus fizic si psihic bun. Repetarea beta HCG din 2 in 2 zile ajuta strict pt moralul tau, sa vezi ca sarcina creste. Atentie ca de la  o valoare incolo nu se va mai dubla la 48 de ore, dar in schimb se va vedea la eco :)

 

Incearca sa o iei mai usor, sa nu te stresezi asa mult!

 

Cat despre pierdut sarcina, 25% din sarcini se pierd in primul trimestru de sarcina iar 1% dupa. Astea sunt cifrele. Trebuie sa privim cu realism cifrele astea, ni se poate intampla, este trist dar face parte din viata.

 

Regretabil comportamentul primului doctor. In privinta intrebarii despre pastrarea sarcinii si eu am patit-o la prima sarcina, m-a intrebat asistenta la spital. Si eu m-am suparat pe moment si mi-a picat prost. Apoi mi-am dat seama ca vin multe femei

pt intrerupere de sarcina si atunci e normal sa intrebe.

 

 

 



#26
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 19:21

EMulțumesc frumos pentru răspunsuri.

 

Mcoca, hehe, nu știu ce sa zic, nu avem antecedente in familie, nici eu, nici soțul. Dar nu ne-ar deranja. :)

 

Lavi02, doctorița mi-a zis ca am colul închis și nu își da seama de unde poate veni sângerarea, oricum ea a văzut doar sânge maro, ciocolatiu, așa era si pe sonda ecografica cand a scos-o. Mie totuși mi se pare ca e roșiatic. Oricum mi-a zis ca de la utogestran o sa se oprească sângerarea, și cred ca are dreptate - nu știu dacă doar ma amăgesc, însă parca schimb mai rar absorbantele. :) Referitor la mișcare, încerc sa fac cât de mult se poate - locuiesc la casa și inclusiv pana la bucatarie e un etaj de coborât și de trecut printr-un hol mare. Eu sper ca va merge bine mai departe sarcina mea și bebe va rămâne acolo unde ii este locul.

 

Am uitat sa mai spun ca am uter retrovers, mi-a spus doctorița ca nu reprezintă niciun pericol, însă având in vedere scurgerile de care zic, ea îmi recomanda sa nu ridic mai mult de 2-3 kg, cel puțin pana nu vedem ca sarcina s-a asezat acolo unde trebuie și e totul in regula. Oare uterul retrovers ar putea fi o cauze pentru care bebele meu nu vrea sa se lase văzut la ecograf?

 

De aseară au început sa ma doară și sânii, doar dimineața și seara. Cel din stanga e un pic mai sensibil la atingere. Ma gândeam sa încep cu un masaj usor - oare exista creme speciale, sau sa le folosesc pe cele pe care le foloseam pana acuma? Iar azi dimineața am avut și niște senzații de amețeala, dacă mișcam pupilele repede dintr-o parte in alta simțeai cum plutesc și nu mai am stabilitate. Bănuiesc ca sunt simptome normale in sarcina. Și orice simptom nou as avea, ma bucur, pentru ca știu ca bebe este acolo. :)



#27
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 19:32

Sarcina se vede la ecograf cand BHCG -ul depaseste 1000, deci e absolut normal ca nu a vazut nimic ....

Cu sanii sensibili e semn bun. Pt ce sa faci masaj?



#28
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 19:47

Mcoca, ma gândeam ca un masaj usor, m-ar ajuta sa mi se mai atenueze durerile. Nu sunt așa mari durerile de sâni, însă eu de felul meu sunt un pic panicoasa... :D



#29
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 20:21

Sanii sensibili si durerosi sunt normali in primul trimestru de sarcina pentru ca atunci cresc cel mai mult. La un moment dat va trebui sa-ti cumperi sutien cu un nr mai mare.

 

Ametelile sunt si ele normale, mai ales in primul trimestru, mai ales cand esti in locuri aglomerate, inchise, sau prea calde. Eu am avut stari spre lesin de mai multe ori, dr mi-a zis ca sunt normale.

 

Utrogestanul ti l-a dat pentru a suplimenta progesteronul in cazul putin probabil in care corpul galben nu secreta suficient. Cel mai probabil e ca de fapt nu ai nevoie de el dar daca ti l-a dat, ia-l. Eu nu am luat niciodata dar unele prietene si cunostine au luat.



#30
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 20:55

Lavi02, mi-am amintit ca mi-a mai găsit ieri un fibrom de 2 cm (despre care bineînțeles ca nu știam de la controalele anterioare). Mi-a spus ca nu crede ca o sa fie probleme din cauza lui pentru ca nu o sa crească atât de mult și ca oricum in sarcina nu se poate trata. Probabil de aceea a și hotărât sa îmi dea utrogestanul pentru a creste nivelul de progesteron, și a nu lasa fibromul sa se dezvolte prea mult. Eu am citit pe internet ca e posibil ca acel fibrom sa genereze sângerarea, odată ce uterul se contracta îl deranjează și sângerează. Și cred ca ar fi o explicație plauzibila având in vedere ca a văzut colul închis, cel mai probabil de la fibrom vine sângele. Eu sper sa se resoarba de la sine, sau sa rămână așa cum e și sa nu creeze probleme.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -