Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa menstruatie - sa sper la o sarcina?


38 raspunsuri la acest subiect

#11
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 19 mai 2017 - 09:33

Lavi02, mulțumesc pentru mesaj. Nu am mai făcut teste de sarcina (din acelea din farmacii), astăzi la prima ora am mers la un laborator și mi-am făcut un betaHCG. Valoarea este 97. Doctoritele de acolo au zis ca este clar bebe, pentru ca de obicei acel hormon ar trebui sa aibă maxim 15 valoarea. Mi-au recomandat sa îl mai repet peste doua zile, pentru ca ar trebui sa se dubleze. Oricum, astept cu nerăbdare consultul ginecologic pentru ca mi-e tare frica de acele dureri. Azi iar mi-au apărut și au mai fost și vreo doi stropi din aceia maronii... :(



#12
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 mai 2017 - 11:56

Revin cu o postare, pentru ca ma simt descurajata. De ieri după-amiaza au început sa se intensifice scurgerile alea maronii, și parca sunt mai închise la culoare. Astăzi, dacă stau întinsa nu îmi curge nimic, însă cum ma ridic in picioare, începe sa îmi curgă. Cam la 3 ore umplu jumătate de protej slip. Dureri de burta nu mai am, decât foarte foarte slabe, imperceptibile. Nu știu dacă sa ma duc la urgente sau sa astept pana la programarea de marți. E normal sa se întâmple asa ceva? De la ultima menstruație azi ar fi a 34 zi. Am tot citit ca poate fi o menstruație falsa (deși nu este deloc sânge), sau ca de la formarea placentei, sau ca nevoia de susținere prin medicamente a sarcinii. Nu știu ce sa mai cred...



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 mai 2017 - 12:40

Si eu am avut sangerari usoare in primul trimestru la fiecare sarcina, la prima am avut chiar 3 zile de ciclu doar ca mai putin decat normal. Am mers la medic de fiecare data, mi-a facut eco, m-a chemat la control, a fost OK. Nu am luat niciun tratament de sustinere. Unii medici insa dau.

 

Sarcina usoara si frumoasa!



#14
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 mai 2017 - 12:48

Îți mulțumesc frumos, Lavi. Ma liniștesc cuvintele tale tare mult. Ne dorim ca bebe sa rămână sănătos in burtica și sa ne bucurăm de el peste 8 luni. Și probabil fiind și prima sarcina, de-asta sunt atât de panicata. Am plâns astăzi aproape încontinuu când văd scurgerile acelea. Iar săptămâna viitoare trebuie sa zbor in America (in interes de serviciu), mi-e groaza de multele ore de zbor și oboseala pe care o s-o acumulez cu fusul orar, etc. Ma rog la Doamne-Doamne sa aibă grija de bebelușul meu.  [ruga]



#15
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 mai 2017 - 22:55

Sunt tare suparata și îngrijorată. Scurgerile maronii s-au intensificat ca și cantitate și in doua rânduri am văzut ca își schimba culoarea in roșu. M-am panicat si am mers la urgente. Din păcate aici am dat peste un măcelar de ginecolog, pentru ca altfel nu pot sa ii zic. Eu eram toată panicata si el nici măcar nu m-a întrebat când mi-a venit ultima menstruația, de câte zile am întârzierea. M-a urcat direct pe masa și mi-a introdus sonda acea pentru ecografie. Nici măcar nu a folosit lubrifiant, și deși am țipat de durere nu s-a oprit deloc. La final mi-a zis ca el nu vede nimic, ca conform beta hcg-ulii pe care l-am făcut ieri ar trebui sa fiu însărcinată, dar el nu vede nimic. L-am întrebat dacă e posibil sa fie prea mica sarcina și el a zis ca nu știe. Pai normal ca nu știe dacă nu m-a întrebat ceva. L-am întrebat dacă sunt normale și a zis ceva de genul, vreți sa păstrați sarcina? Mi s-a părut deplasata întrebarea. Mi-a zis ca el îmi recomanda sa rămân internata ca sa ma monitorizeze, deși nu mi-a dat o explicație de ce ar trebui sa ma monitorizeze. Și orice îl întrebam zicea ca nu știe nimic. Bineînțeles ca nu am acceptat un sfat de la un astfel de doctor superficial și fără pic de respect fata de pacienți. Am zis ca ce o fi o fi, astept pana ma duc la medicul meu și gata. Luni o sa repet beta hcg-ul sa vedem dacă e in regula. Și pana atunci repaus total la pat, fără niciun pic de efort. Acum, de vreo doua ore de când m-am întors acasă, am sesizat ca încă mai am scurgere, dar este doar maronie, nu mai este rosiatica. Nu știu dacă o fi de bine sau de rău. O sa văd in zilele următoare. Oricum, încă nu mi-am revenit din trauma prin care m-a făcut medicul acela sa trec. :(



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 07:56

:( foarte urâta experiență. Stai cat mai relaxata in pat. Ai și dureri? Îți doresc multa sănătate!



#17
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 08:06

Foarte puțin. La început au fost mai puternice, însă acum s-au domolit. Oricum, niciodată nu au depășit in intensitate durerile menstruale.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 13:20

Dacă vrei, poți lua un no Spa, relaxează musculatura. Medicii îl dau in sarcină. De obicei mă feresc sa dau "sfaturi medicale", mă feresc și de pastile, nu am luat tratamente pentru sarcina, dar no Spa chiar am luat și eu din când în când, pentru că mai apar spasme, contracții necontrolate și acesta chiar ajuta.



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 13:22

Când am pierdut o sarcină durerile au fost foarte mari, sângerare cu câteva zile înainte, din ce in ce mai abundenta, iar în momentul respectiv dureri de spate și burtă groaznice. Așa că dacă ai dureri moderate care s-au mai liniștit, poate fi un semn bun!!



#20
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 13:56

Da, s-au calmat durerile, și nu știu dacă e doar părerea mea, însă parca si sângerarea s-a liniștit. Ma gândeam ca poate sarcina fiind prea mica (ziua 35 de la ultimul cm), dacă ar fi un avort spontan sau oprire din evoluție, de aceea sa nu am scurgeri extrem de abundente sau dureri foarte mari. Momentan ma mai calmează doar articolele pe care le citesc vis-a-vis de menstruație peste sarcina, sau sângerări normale in stadii incipiente ale sarcinii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -