Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa menstruatie - sa sper la o sarcina?


38 raspunsuri la acest subiect

#1
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 09:48

Mi-am facut cont pe acest forum in speranta de a gasi un raspuns. Stiu ca problemele medicale nu se rezolva pe forumuri, insa pana a ajunge la medic, mi-ar prinde bine cateva raspunsuri.

 

Sunt casatorita (31 de ani) si atat eu cat si sotul meu incercam sa facem un bebe. Nici eu, nici sotul meu nu am avut alti parteneri sexuali, si am folosit intotdeauna ca si metoda contraceptiva prezervativul. Din luna decembrie a anului trecut, am renuntat la protectie, in speranta de a ramane insarcinata. Pana acum nu s-a intamplat minunea, insa luna aceasta au fost mai multe aspecte care m-au ingrijorat. In primul rand, in perioada ovulatiei (la sfarsitul lunii aprilie) cand am intretinut relaxii sexuale, dupa finalizare, am observat niste secretii albicioase (gelatinoase spre branzoase) ramase pe penisul sotului. Mentionez ca folosim lubrifiant, si chiar in aceasta luna am incercat un 'model nou' - aceeasi marca, insa o alta culoare a tubului. Pana acum nu am observat astfel de secretii ramase pe penisul sotului, indiferent de ziua in care intretinem relatii, si nici eu nu am avut vreun simptom care sa imi dea de gandit in perioada respectiva (gen secretiile vaginale sa aiba un alt aspect/culoare/consistenta decat cel obisnuit, sau mancarimi) - absolut nimic, doar acea secretie ramasa pe penisul sotului, pe care le-am considerat ca fiind ori din cauza noului lubrifiant, ori de la faptul ca eram la ovulatie. Am spus ca astept sa imi vina menstruatia urmatoare si dupa aceea o sa imi fac o programare la ginecolog. Vineri trebuia sa imi vina menstruatia, insa in loc de menstruatie mi-au venit doar niste stropi maronii - foarte putini - cam cat petele albe care se fac pe unghii. Ca si simptome au fost aceleasi simptome ca la o menstruatie normala, doar ca acum, durerile erau in ambele parti (nu doar la unul dintre ovare). Aceste scurgeri mi-au tot venit pe parcursul a patru zile (vineri, sambata, duminica si luni), fara sa isi schimbe culoarea sau cantitatea si nici nu aveau vreun miros ciudat - pur si simplu era mirosul obisnuit al corpului meu. De aseara s-au oprit si nu au mai venit deloc si bineinteles nici ciclul menstrual nu a inceput, si nici nu mai am dureri de burta - doar daca stau ghemuita, simt ca si un mic balonas cam in zona unde imi localizez eu 'mental' ovarul stang. Oare sa sper ca este vreo sarcina sau e posibil sa fii fost vreo infectie care sa fii afectat menstruatia atat de mult pana la lipsa? Saptamana viitoare plec in concediu. Testele de sarcina nu cred ca sunt concludente la aceasta data, si mi-e teama sa nu imi apara vreun rezultat fals-negativ, si sa ma culc pe o ureche ca e doar o dereglare pe care o sa ma apuc sa o tratez abia cand revin din cocnediu (in iunie), cand de fapt poate este sarcina si poate as avea nevoie de tratament de sustinere? Oare un test Beta HCG ar fi concludent in acest moment (32 de zile de la debutul ultimei menstruatii)? As vrea sa merg la medicul de familie sa primesc o indrumare, insa dansa este in cocnediu fix, pana cand plec eu in concediu, deci tot in iunie as putea sa imi programez.

 

Va las si datele exacte:

pe 15 aprilie mi-a venit ultima menstruatie, pe 26 aprilie (in a 12 zi de ciclu) am avut contactul sexual ce a generat secretiile cu pricina. Am mai avut doua contacte in zilele de 2, 3 mai (zilele 18, respectiv 19 de ciclu) - acestea din urma au lasat doar putine secretii pe penisul sotului, nu mi-au mai tras semnale de alarma. Pe data de 12 mai trebuia sa imi vina menstruatia. Mentionez ca am un ciclu menstrual 'ceas', care vine intotdeauna la 28 de zile, dureaza 4-5 zile, fara dureri mari, cu dereglari doar in perioade de stres, dar si atunci nu intarzaie mai mult de +/- maxim 2 zile, si se intampla maxim odata pe an (de exemplu inainte de nunta, inainte de vreun examen important - deci foarte rar). Scurgeri maronii nu am avut niciodata, nici macar cand sunt intarzierile respective - atunci pur si simplu se 'decaleaza' toate simptomele premenstruale, inclusiv durerile.

 

Ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, o exmplificare? Multumesc pentru rabdare.



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 10:27

desigur ca poti face testul BHCG, acesta nu da niciodata rezultate fals-negative.

sau poti folosi un test de sarcina ultra-sensibil, care detecteaza prezenta sarcinii cu 5 zile inainte de venirea menstruatiei.

http://testulbarza.r...-ultrasensibil/

 

ceea ce poti lua in aceasta perioada este acidul folic, se recomanda sa-l iei si in vederea pregatirii organismului pentru sarcina. daca esti insarcinata, cu atat mai bine, acidul folic este recomandat zilnic, in primul trimestru.


Editat de CorinaDani, 16 mai 2017 - 10:29 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 12:44

Da, poate fi o sarcina insa fa un test de sarcina si vom sti cu siguranta.

 

Insa, cred ca primul test de sarcina poti sa il faci dupa 6 zile de la data cand menstruatia trebuie sa vina. 

 

Iara daca e pozitiv - citeste aici Daca vei concepe un copil in luna mai: la ce trebuie sa te astepti [flo2]



#4
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 14:32

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

 

Abia acum am văzut mesajele voastre - cumva in partea de început a listei mie nu îmi arată cel mai nou subiect, și credeam ca trebuie sa astept sa fie publicat; și nici notificare nu primisem ca este deja publicat. Dacă este sa fie bebe, trebuie sa încep sa ma familiarizez cu forumul acesta. :)

 

O sa achiziționez un test din acela ultra sensibil, și spre sfârșitul săptămânii o sa îl fac, in speranța ca va da un răspuns corect. Intre timp o sa încerc sa îmi fac și o programare pentu testul sângelui. Revin cu informații.



#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 21:07

Daca ti-a intarziat 4 zile poti face cam orice test si iti va iesi adevarul. Mie mereu testele mi-au dat raspunsul corect, fie ca eram fie ca nu. Dar trebuie citit in intervalul de timp scris pe ambalaj, nu la 2-3 ore dupa. Multe fete se plang de rezultate eronate dar ele iau si studiaza testul dupa cateva ore.

 

Test de sange nu am facut niciodata, mi-e groaza sa ma intep si nu-i vad rostul. Testul de urina si ecografia peste vreo 2 saptamani, daca iese pozitiv, sunt suficiente.

 

Mentionez ca am avut spotting sau mai mici sau mai mari sangerari in primul trimestru la toate cele 3 sarcinile (la prima 3 zile de ciclu peste sarcina), n-am luat niciun tratament in afara de acid folic in trim I si fier de la 24 de saptamani in sus si sarcinile au mers bine pana la termen, copiii sunt bine.

 

Succes, sa fie cum vrei tu!


Editat de lavi02, 16 mai 2017 - 21:13 .


#6
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2017 - 07:51

lavi02, iti multumesc frumos pentru mesaj. Astazi o sa cumpar un test de sarcina - sper sa nu ma induca in eroare, iar pentru inceputul saptamanii viitoare o sa imi fac o programare la medicul ginecolog.

 

Aseara am avut niste simptome, care oarecum m-au speriat: in ultimele doua ore de stat pe scaun la birou, am inceput sa resimt o durere in partea stanga usor diferita de cea menstruala. Cumva ca si cum as avea un balonas de lichid, asupra caruia se exercita un fel de presiune din toate partile. Durerile au inceput sa se amelioreze abia cand am ajuns acasa si m-am intins in pat, insa tot le simteam, daca stateam in pozitia 'lingura' pe partea respectiva. Daca ma mutam pe partea drepta, incepeau sa se diminueze, si sa apara o durere asemanatoare insa foarte foarte usoara in partea dreapta. Evident ca nu am stiut cum sa o interpretez si primul gest a fost sa caut pe internet. Si, bata-l vina de internet, numai lucruri care te baga in sperieti poti gasi. Am citit ca daca durerea este localizata doar pe o parte, poate semnifica o sarcina extrauterina. Va imaginati ca acest lucru m-a panicat si nu am putut dormi decat vreo 2 ore azinoapte. Din fericire cand m-am trezit nu ma mai durea, insa acum, cand am ajuns din nou la birou, stand pe scaun, durerea a inceput sa reapara. Credeti oare ca ar putea fi vorba de vreo sarcina extra-uterina sau sunt simptome normale in primele saptamani de sarcina (azi ar fi a 33-a zi de ciclu menstrual)? Alte simptome nu am, si test de sarcina maine dimineata o sa fac, la ginecolog abia saptamana viitoare am reusit sa obtin programare.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 09:56

ceva noutati ? ai facut testul azi-dimineata sau nu ?



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 12:22

asteptam raspunsul :)



#9
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 12:59

Am facut testul (defapt am facut 2)... rezultatele sunt la fel: a doua liniuta este foarte slab vizibila (am respectat intocmai instructiunile de pe prospecte). Nu stiu daca sa sper sau nu. 

 

De aseara am observat si ca secretiile vaginale, care sunt mai abundente de vreo doua-trei zile, au devenit usor galbene - ca niste urme de urina. Dureri abdominale nu mai am asa puternice, sunt usoare, si incep sa se rareasca ca si distanta, si durata de timp. Astept programarea la ginecolog de saptamana viitoare. Poate o sa mai facem cateva teste de sarcina pana atunci - sotul meu este foarte curios din fire, si cred ca deseara o sa gasesc acasa cumparate o gramada de teste, inclusiv din acelea care se pot face in orice moment al zilei, si o sa ma astepte cu paharul de unica-folosinta la usa.  [:D]



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 16:36

Si la mine a fost f slab vizibila la inceput. Repeta dupa vreo zi, doua, ar trebui sa devina mai vizibila. :)

 

Secretiile sunt modificate de la surplusul de progesteron pe care il genereaza sarcina, vor ramane asa pana la sfarsitul ei.

 

 


Editat de lavi02, 18 mai 2017 - 16:49 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -