Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#211
aruam

aruam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 590 mesaje

Postat 30 august 2017 - 07:43

Buna dimineata fetelor,

 

Felicitari tuturor pt bebelusii sanatosi si energici,chiar daca ei s-au  lasati asteptati atat de mult  important e ca au venit. Si la noi primul baitel a venit dupa 8 ani de chinuri .dupa un Fiv nereusit s i4 IA , a venit natural , atunci cand ne pierdusem orice speranta , Dumnezeu ne-a aratat ca minuni exista.

Acum ne-a binecuvantat din nou si suntem foarte fericiti. [:)]  [:)]  [:)]  [:)]

 

[pup]



#212
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 august 2017 - 19:28

Mersi Mystic

În ciuda vârstei, o să mai incercam sa ii facem o surioară, dar o să fac o singură încercare de Fertilizare in vitro, exact după ultima rețetă de la ultimul FIV, unde am făcut parțial cu știrea doctorei modificări la Protocol, parțial fără știrea ei. Ca să te mai impresionez un pic, îți mai spun că am citit din 2015  până acum f mult, stiu să compun singura multe tipuri de protocoale ( scheme de tratament). In 2015 după Fiv 2 fusesem trimisa către adopție așa că am citit cu disperare pt că nu îmi venea să cred. Poate că dacă nu mă implicam nu reușeam. Nu am de unde sa știu. Ultima doctora, nu atât de orgolioasa ca alții, când a văzut cate știu mi-a acceptat multe modificări, fara sa ma combată pt că știam mai bine decât ea cum răspunde organismul meu. Doar când am intrat pe un teren care e mai mult legat de reacții autoimune și Nk, destul de controversat, atunci mi-a zis Dar mai aveți multe idei? De acolo am făcut fără știrea ei tratamente despre care vorbisem cu un medic din Turcia (despre care am aflat de pe forum), care ar ajuta la implantare chiar și dacă nu este dovedita existenta de boli autoimune. Bineînțeles am citit studii să verific informația. Plus ce am mai luat suplimentar din ce citisem prin studiile străine. Am făcut tot ce am știut că îmi crește șansele.

Faptul că am studiat m- a ajutat sa înțeleg că am șanse. Știam că sunt sănătoasa dar medicii nu îmi mai dădeau șanse mai deloc, unii chiar mă refuzau din cauza vârstei și a rezervei ovariene mici. Rezerva e normal sa scadă o dată cu vârsta.  Fiv se face pt cauze masculine( gigei leneși, cazul nostru) sau daca femeia nu mai are trompe, dar ea trebuie să aibă multi foliculi antrali, deci sa fie super fertila. Eu aveam șanse natural dar nu și la Fiv. E ciudat, dar adevărat. 



#213
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 august 2017 - 20:12

Monna, F tare că au venit până la urmă.  Știu cât e de costisitor un FIV.  Noi tot fiv+ icsi am făcut; câteodată mă gândeam că poate totuși am eu ceva și se putea rămâne cu spermograma sotului. Drept dovadă la voi, că tot la fel ți-au zis de icsi.

Sau cumulat, la el un pic leneși, la mine poate or fi slabe ovocitele. Și eu am ciclu menstrual ceas. În primii ani când mergeam la dr, îmi spuneau mergeți acasă și încercați că faceți gemeni, ovulați cu ambele ovare luna asta. Și de unde părea că sunt fertila, iaca la fiv eram baba.

Mare noroc ați avut că ați reușit, și cu doi!

Și consider că și eu am avut noroc, desi a fost mai greu; dar când mă uit pe forumul cu fete care fac fiv inca și care nu au reușit ori că pur și simplu nu merge, ori că nu mai au bani și au renunțat.... Îmi dau seama cat sunt de norocoasa. Mai intru in speranța că văd reușite. Am scris ani de zile acolo și sunt fete la care țin și aștept să reușească și ele.

ȘI eu obosesc repede, mă dor călcâiele rău deși mai mult stau decât merg. Am o oboseala cruntă în picioare. O fi vârsta de fapt. Poate la 30 nu as fi simțit oboseala. Azi am fost la birou și am stat mult pe scaun și seara m- a durut burta. Acum m-am odihnit și nu mă mai doare.



#214
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 august 2017 - 20:20

F tare Aruam! Nu pot sa cred, după 8 ani! Fix de câți ani am incercat noi până am reușit. 

Felicitări pentru  sarcina!

Poate ne binecuvântează și pe noi cu bebe 2, să nu fie singur la părinți.

Sunt așa nerăbdătoare să văd dacă a mai crescut, cred că mă mai duc pe la o eco, nu am răbdare până pe vreo 20 septembrie cum m- a chemat medicul meu.

 



#215
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 august 2017 - 20:33

Mystic, apropo, Rareș îmi place și mie :)  Pe locul 1. Apoi mai sunt: Vlad, Petru. 



#216
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 30 august 2017 - 21:28

Marushelu, noi am votat, am stabilit, asa ramane :)))) acum negociem pentru alte lucruri :P

 

Mamici, eu sincer nu am probleme cu oboseala, sper sa va simtiti mai bine in curand. Din contra, sunt mult mai energica si ma simt ft bine, am o perioada ft activa la birou si asta ma tine in priza. Tocmai am facut 23 de saptamani, il simt din ce in ce mai mult pt ca a tot crescut, insa doar eu.



#217
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 august 2017 - 23:07

Mystic, Noi suntem încă cu capul, tot ne e frica sa nu se întâmple ceva rău . Așteptam să fac vreo 8 luni ca să vorbim de nume, de cum sa organizam spațiul pt bebe, să mergem pe la prieteni să adunăm hăinuțe. Am primit un pătuț, e nedesfăcut pe balcon, nu mă lăsa să îl asamblez. :(

Eu fac 24 s. Să te uiți să vezi că s- ar putea să se vadă și la tine cum se mișcă burta.

De ținut a ținut soțul mana pe burtica mea, dar nu simte, deși eu simt la greu. Se vede în schimb cu ochiul liber. Dar nu a vrut sa se uite, a zis că îl sperie.



#218
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 31 august 2017 - 03:32

Marushelu la noi erau gigei și puțini și leneși. Ti-am zis că sunt adevărate minune pt noi și îi mulțumim lui Dumnezeu pt asta. Gândiți pozitiv! Cu siguranță va fi bine :). Dacă după atâta chin s-a întâmplat sigur va fi bine :).

 

Eu obosesc mai repede și încep să mi se umfle și picioarele de la oboseală (la prima sarcină n-am avut problema asta). Nu tare dar suficient cât să mă deranjeze.

Azi am avut și follow up la morfo și cred că totul e bine, aștept interpretarea dr. 



#219
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 31 august 2017 - 23:33

Și eu sper ca o sa fie bine, Mona. Dar soțul așa e, prefera sa nu își facă inca vise, prefera sa nu vorbim despre bebe. Dar îmi iubește burtica, o mângâie in fiecare seara și are grija de mine. Am trecut prin prea multe eșecuri, inclusiv o sarcina oprita, tot prin fiv obținută. 

Pe mine mă dor rău călcâiele, deasupra lor de fapt, e inflamat calcaneul. Deși stau f puțin în picioare pe zi, am călcâiele obosite de parca am făcut maraton. Am rămas sensibila de anul trecut de când am mers foarte mult pe jos când am fost în Turcia, tot pentru FIV. Sau poate de la tratamente mi se trage, nu știu.

Îmi trecuseră durerile după luni de zile, au mai apărut în timpul ultimului fiv făcut in Romania. Iar trecuseră durerile și acum au revenit de pe la 15 săptămâni. O fi vreo legătură cu sarcina, hormonii.

Mai doare pe cineva călcâiele? 

Nu mi se umfla picioarele în schimb, evit sa mănânc prea sărat. 

Mona încearcă să mănânci f puțin sărat. Și asta e daca te simți obosită, trage pe dreapta daca poți, daca are cine sa te ajute cu copilul.

Ce înseamnă follow up la morfo?

Spui că erau puțini gigei și leneși. Dar poate avea totuși câteva procente cu motilitate tip A. La noi era doar motilitate tip B 15%. Motilitate tip A era 0.  Forme normale 2%.  Nr total 15 milioane.

Daca aveați ca și noi spermograma, doar cu motilitate tip B , inseamnă probabil că aveam și eu o problema nedescoperită.  Altfel în 8 ani trebuia să se întâmple și la noi. 



#220
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 31 august 2017 - 23:39

Voi nașteti natural? Ce nume va mai plac de băieței?


Editat de Marushelu37, 31 august 2017 - 23:42 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -