Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#221
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 18:41

Marushelu fofollow up înseamnă că a trebuit să merg iar sa revada ce nu s-a văzut bine la 20 de săptămâni. De mancat nu mănânc f sărat nicicând dar o să incerc sa mai scad cantitatea de sare. Cu gigeii nu mai știu, tre sa ma uit pe analize ca-s de acum 7-8 ani și nu mai rețin exact.

De născut, dacă totul e bine voi incerca natural. 

Numele deja l-am ales, va fi Noah Marian.



#222
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 22:58

Mersi, Monna! Aha . Eu am făcut morfo la 22 săpt și probabil s- a văzut tot ce trebuia. E deosebit numele Noah. Eu m-am gândit la nume romanești Rareș, Vlad. Imi mai place si Armand. Poate combin Rareș Armand. 



#223
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 02 septembrie 2017 - 00:24

Da, noi locuim in US si am vrut un nume pe care americanii sa nu-l poceasca si sa fie usor de scris. De aia al doilea e românesc. Si asa avem numele de familie care e greu de pronunțat in engleză. Rares imi place și mie. Si Armand e frumos. Pe Prinț (primul băiat) il cheama Cezar-Andrei. 

Nu a văzut tot la 20 de săptămâni pt ca bebe statea intr-o poziție ciudată si se si foia mult. Acum era cu capul in sus, aproape de buric si picioarele în jos si a fost mai usor.



#224
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 02 septembrie 2017 - 19:54

Monna, Am înțeles de ce primul nume e Noah. Noi locuim în Romania . Pe același principiu vreau sa ii pun și eu al doilea nume să sune bine ai in engleza. Rareș Armand, sau Rareș Daniel sau Rareș Gabriel. 

Și Cezar are correspondent în engleză . De fapt și Andrei.

Al meu bebe  era cu capul in jos la 22 sapt. Acum am 24s. Eu cred că așa rămâne al meu cu capul in jos. 



#225
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 02 septembrie 2017 - 23:52

Marushelu, am gasit analizele sotului. Am pus o poza cu o comparatie sa-ti faci o idee. Eu am ramas insarcinata prima data in iunie 2011. Tin minte ca a luat niste vitamine intre cele 2 spermograme. Dar dupa a 2-a parca nu a mai luat nimic.

Acum nu stim care mai es situatia pt ca nu a mai facut nici o analiza dar ia vitamine uzuale. Atunci stiu ca a luat Selezin si nu mai stiu ce prostii.

 

 

spermo comparatie.JPG

 

LE: Am mai gasit o spermograma facuta pe 13.08.2010. Prima e valoarea lui, restul valorile de referinta. Sper ca intelegi ceva.
Volum sperma 6 ml 2 - 5
Aspect sperma normal Alba,vascoasa,opaca
T. de fluidificare completa a spermei < 30 minute < 30
pH sperma 8 7.12 - 8
Numar spermatozoizi 7 mil./ml 20 - 150
Spermatozoizi mobilit. norm. 45 % 60 - 100
Spermatozoizi mobilit. redusa/imobili 55 % < 40
Spermatozoizi viabili 56 % 80 - 100
Spermatozoizi aspect norm. 61 % 70 - 100
Spermatozoizi forme aberante 39 % < 30
Comentarii
- Oligospermie moderata (5 - 20 mil.spermatozoizi/ ml sperma)
- Mobilitatea mentionata este de tip B (progresie rectilinie lenta)
- Anomalii morfologice ale spermatozoizilor = microcefalie (absenta acrozomului ), insertia anormala a piesei intermediare.
- Mobilitatea spermatozoizilor la 3 ore = 15 % (normal = > 50 %)
 
ultima spermograma a fost facuta la un alt laborator fata de celelalte 2.

Editat de monna3, 03 septembrie 2017 - 00:05 .


#226
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 19:10

Mona, mersi. Chiar eram curioasa.

Daca mă uit la primele două spermograme din imagine, la prima erau ca la noi 10% mobili dar avea totuși mulți mililitri și 65 mil / ml. !!! 

La cea de-a doua într-adevăr avea doar 2% mobili, deci slab chiar daca avea mulți mililitri.

La Ultima voastra spermograma, volumul, formele normale erau cu mult mai mult decât la noi. Singura chestie la fel este că și la voi specifica mobilitatea de tip B .

La soțul meu, care a făcut vreo 10 spermograme era tot timpul cam așa: 

Vlumul: doar 1 ml

Nr spermatozoizi: 10 - 15 mil / ml.

Forme normale 2% sau 4 % sau o singură dată 10% când luase luni de zile tot așa vitamine speciale.

Mobilitate tip B între 7% și 15%

Deci la voi s- a îmbunătățit la ultima procentul de motilitate cu mult fata de primele două. A scăzut în schimb numărul lor. La voi cam oscilau mult cifrele 

La noi erau cam la fel, nu erau mari diferențe.

Una peste alta, se pare că se poate rămâne cu mobilitate tip B dar sa fie mai multi la număr și mai multe forme normale și mobilitate procent mai mare.


Editat de Marushelu37, 03 septembrie 2017 - 19:31 .


#227
alina_mihaela85

alina_mihaela85
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 01:10

Buna,

sunt noua in grup si am f multe intrebari pt voi :) data programata 02.01.2018 dar sigur o sa fie mai devreme:)

am vazut din ultimele postari ca sunt f multe detalii ref.la conceptie si la modul de conceptie; din fericire in cazul meu a fost,desi am 32 de ani, f usor-am ramas insarcinata la prima incercare:)

nu am vazut f multe postari ref la dr ginecolog si clinica/spitalul pr care le ati ales in sarcina. Eu sunt putin dezamagita de ce am intalnit pana in prezent.am abonament la medicover si am mers la dr hamid(referinte citite pe net). Desi merg la dansul inca din saptamana 5 la eco morfologica de trim 2 m a intrebat cine este  medicul meu curant :( nu aveam asteptari sa ma cunoasca pe nume dar si sa nu ma recunoasca mi s a parut absurd :(

deoarece dr hamid nu mi a inspirat incredere inca de la inceput am mers in paralel si la sp de stat (analizele le am facut la medicover dar le am interpretat si la spital) si am ales tot din referintele surorii mele sp cf 2 - dr margaritescu mihaela

nu am f multe sa i reprosez dnei dr doar ca trateaza totul cu indiferenta, pare putin plictisita de toate aspectele relatate si in plus nu pot face eco morfologice la dansa... voi sunteti multumite de medicii vostrii?



#228
alina_mihaela85

alina_mihaela85
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 01:13

Buna,

voi aveti probleme cu insomniile in sarcina? Eu incepand cu saptamana 19 ma trezesc pe la 12-1 noapte si stau treaza 2-3 ore :)



#229
alina_mihaela85

alina_mihaela85
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 01:16

Buna, 

in urma eco morfologica de trim 2(22 sapt) am fost diagnosticata cu noch pe artera uterina stanga si ir crescute 0,68

vi s a intamplat? Aveti vrun sfat?



#230
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 19:29

Buna Alina-Mihaela, eu sunt ft multumita de doctorul meu, voi naste cu ea la Elias. Insomnii am avut in luna a4a, acum ma mai trezeste piticul si adorm mai greu. In privinta Noch nu stiu ce sa iti spun.

 

PS: Grupul de FB e mult mai activ, ne auzim acolo. Nu uitati sa va treceti datele la postarea cu nume-DPN-sex-alte detalii, ulterior Monna va reactualiza lista bebelusilor.





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -