Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#201
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 27 august 2017 - 12:38

Felicitări, Lili pentru sarcina! Ce frumos că o să ai pereche! :)

Da, nu a fost ușor. Până la urmă am avut noroc că am reușit, chiar daca așa greu. Nici acum nu îmi vine să cred că am un bebe in burtica. :)


Editat de Marushelu37, 27 august 2017 - 14:32 .


#202
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 28 august 2017 - 03:41

Marushelu, clar contează și istoricul, mai ales că tu ai obținut și f greu sarcina și apoi și varsta își spune cuvântul. Și la noi au venit greu ambele sarcini. La prima a durat 3 ani, apoi încă 2,5 ani și am avut o sarcină oprită în evoluție la 9 săptămâni și de atunci au trecut 2 ani. Acum am 35 și simt și eu diferența. Slavă Domnului, am avut o sarcină ușoară și sper să continuie la fel și ce e mai important e să fie bebe sănătos.

Și când stau în picioare la fel simt și eu când mișcă, parcă îmi impinge toate alea, zici ca acu' vrea să iasă dar când stau întinsă în pat îl simt mult mai sus. O să vedem miercuri la eco ce mai e. 


Editat de monna3, 28 august 2017 - 03:45 .


#203
alice3

alice3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 28 august 2017 - 10:14

tot 40 :)

bb nr 3



#204
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 28 august 2017 - 19:39

Marushelu, nici eu nu am primit alte analize pt T2, doar morfologicul. Pentru T3 mi-a dat analizele de sange+urocultura, nu imi mai da alt morfologic.

Eu fac 29 anul asta, cu o saptamana inainte de nastere :) (Bebe Rares e cadoul meu). Am reusit sa raman insarcinata dupa 1 an, am avut dereglari hormonale de la pilule care s-au rezolvat in timp si de la sine.

In afara de voi l-a mai simtit cineva pe bebe? Se vede cum se misca burta?



#205
aruam

aruam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 590 mesaje

Postat 29 august 2017 - 07:43

Buna burtici

 

Am facut si noi  saptamana trecuta morfo si totul este bine ,bebe doi tot baietel , a avut 590 gr la 23 sapt si 3 zile .L-a chinuit pe dr ca a stat mai tot timplul cu manuta pe fata.

 E foarte energic, ii simt miscarile din plin [:)]



#206
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 29 august 2017 - 18:57

Mona și la tine a durat muuuulti ani. Nu ți-a fost ușor nici ție.  Dar ai avut noroc că s-a intâmplat totuși. Ai avut și psihic tare că nu ai început să mergi prin doctori. Noi după 1 an de încercări am fost la dr dar a zis să mai incercam 2 ani.

Aveam  31 când ne-am apucat de făcut copii și am reușit la 39. :))) O să nasc la 40. :)))))

A fost greu că la început nu aveam bani, am așteptat vreo 2 ani să facem rost de bani de fiv 1. Apoi am câștigat mai bine și am făcut cate un  fiv de cum reușeam să mai facem bani. De fiecare data credeam că o să reușesc, la primele încercări. Acum la fiv 7, imi cam luasem gândul,  mă bucuram macar că am avut șansa să fac fertilizări, și încercam să mă obișnuiesc cu gândul că asta e. Nu îmi vine să cred că sunt aici printre gravidutze, că nu mai sunt acolo sa lupt cu medicii, să îmi impun părerile cu ce sa mai incercam și ce să facem. Și că nu îmi mai trebuie bani de încă o fertilizare, mai aveam in plan sa incerc încă o dată la ultima doctora.

Ești cu 5 ani mai tânără decât mine și totuși zici că simți vârsta. Eu nu îmi dau seama, nu am cu ce sa compar.

Sarcina și la mine e ușoară, nu pot sa ma plâng, cel puțin de la 3 luni mă simt f bine. Doar preventiv, am grija să stau în pat.

Mystic mie mi-a dat invers. morfo dar fara triplu test. Tu ești tinerica și la tine riscurile de avea sarcina cu probleme este foarte mic.

Și La mine se Vede cum se mișcă burta.:)))

Sarcina ușoară în continuare fetelor! 



#207
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 29 august 2017 - 19:19

Felicitări Alice! Uau bebe 3! Eu fac peste 1 luna 40 .  Și eu as vrea doi, poate că o să mai încerc, sperând că am găsit rețeta cum să rămân, acum ultima data. Să vedem dacă se mai poate la vrei 42. Oricum eu sunt fericită că o să am un copil macar. Sarcina ușoară!


Editat de Marushelu37, 29 august 2017 - 19:24 .


#208
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 29 august 2017 - 19:26

Aruam fericitări pt sarcina cu bebe 2! Al meu avea 460 grame la 22 săpt. Acum am aproape 24s. 



#209
Mystic88

Mystic88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 29 august 2017 - 20:57

Sa aveti toate o sarcina usoara in continuare si sa veniti doar cu vesti bune :D

 

Marushelu iti doresc sa nasti cu bine si sa ai parte si de al doilea bebe cat mai curand. M-a impresionat sincer ce ne-ai impartasit, felicitari pentru perseverenta si ca nu ti-ai pierdut speranta niciodata. Sa ramai optimista si sa fii cat mai strong in continuare



#210
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 30 august 2017 - 03:54

Marushelu, cam la un an fără rezultare am fost si la dr și la noi probl sunt la soț. Am o prietena care atunci mergea si ea la o clinica specializata pe infertilitate si i-a aratat analizele sotului meu la dr si singura noadtra șansă era FIV+ISCI... și nu aveam banii pt așa ceva așa că am renuntat la doctori si am sperat să se întâmple o minue. Eu nu aveam nici o problemă, cm-ul meu ceas. Cred că și stresul a contribuit mult și s-a adunat mult pt ca a fost si perioada in care marea mojoritate a prietenilor nostri faceau copii in prioada aia si toți ne tot intrebau noi cand... De fiecare dată când ne-am relaxat și nu ne-am mai gandit la asta s-a întâmplat. Dupa primul am zis ca hai,  daca a venit unul de-acu sigur vine si al doilea mai usor...  dar n-a fost asa. Acum cel puțin ne luasem gândul de tot. Ziceam ca deh... e si vârsta și daca nu s-a întâmplat până acum, de-acum nici atât dar totuși s-a întâmplat. Si pt noi ambii sunt minunile noastre pt ca intr-adevăr sunt minuni, au venit când nici nu ne mai gândeam c-o să vină.

Simt vârsta in sensul ca-s mai obosită decât la primul.

 

Si la mine se vede burta mișcând și au simțit și soțul și băiețelul loviturile. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -