Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#711
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 11 august 2017 - 18:48

Buna,

 

 

Eu auzisem ca daca  pui o lingurita de bicarbonat in apa iti trec arsurile sau daca bei un pahar de lapte.

Eu inca nu am arsuri da imi place sa beau lapte 1 pahar seara,rece ca sunt calduri mari acum. Eu am alta problma retin multa apa chiar  daca nu mai mananc sare.Am inteles ca de la hormoni



#712
ana_le1

ana_le1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 12 august 2017 - 05:47

Dana sa stii ca laptele mai calmeaza arsurile,eu am ajuns sa dorm seara cu cana de lapte langa pat (ptr mine rece/alte prietene caldut) si cand am arsuri iau cate o gura....si le amelioreaza....sau rennie.



#713
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 13 august 2017 - 20:36

Multam, o sa incerc si cu lapte. Probabil rece, la ce bufeuri am [:)]

Peste o saptamana ajung la eco, de-abia astept. Doctorul mi-a dat de facut iar analizele uzuale, au iesit oarecum bine, hemoglobina mai jos decat limita minima, fibrinogenul foarte sus (dar am inteles ca este efectul sarcinii), restul in regula. Mi-a dat sa fac si hemoglobina glicolizata, care cred ca este o analiza utila daca ai persoane in familie cu diabet, cum am eu. Arata media glicemiilor din ultimele 3 luni.



#714
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 18 august 2017 - 06:34

Sweet20, 

Retinerea apei poate avea cauze de tensiune sau proteinurie. Sau, poate fi ca la mine, pur si simplu un corp buretos care face edeme la stat in picioare, caldura, incaltaminte stransa etc

Monitorizeaza atent tensiunea , mai ales acum.



#715
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 18 august 2017 - 06:43

Fetelor, maine ajung iar la eco la Buc. Desi pe 10 am fost si la noi si am facut cu medicul cu care voi naste. Abia astept sa vad ce face bb ca e asa activ si sensibil la orice zgomot. In plus, poate binevoieste sa-mi arate si mie fata


#716
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 18 august 2017 - 11:03

Buna fetelor,

 

 

Am tensiunea cam mica 9 cu 6 , foarte rar mai creste la 10,11.Ca nu prea mai mananc sarat.  Da retin apa de la caldura , mai beau cate o cafeluta  pt tensiune,si cate un pahar de cola stiu ca nu am voie dar mi-e pofta.Mi-a zis dt sa mananc ciocolata dar mie nu imi place si cred ca nici la bebe nu -i place ca nu mi-a cerut deloc pana acum.

De acum o sa mai treaca canicula,nu o sa mai aiba soarele asa multa putere,Ma gandeam ca poate nasc si eu mai repede cu vreo 2 sapt ca asa vin baietii ,dar mi-a zis doctorul ca e colul lung si inchis crede ca stau pana la termen.

Ieri la eco avea bebel 2100 gr  in sapt 32-33.Avea ochisorii deschisi se uita la noi mi-a aratat dt cristalinul ochisorilor.Am fost foarte fericita,nu pot decat  sa va doresc la toate bebelusi sanatosi si sa ne bucuram de ei in curand.Doamne ajuta



#717
Anamaria_23

Anamaria_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 18 august 2017 - 16:31

Am fost si noi la eco :) 32 de saptamani fix. Printesa are 2 kg si 52 de cm. Noi ne luptam cu comstipatia, am incercat toate variantele de mancare si nimic nu a mers...Ce e drept nici nu fac miscare deoarece am contractii Braxton foarte dese daca ma misc. Multa sanatate tuturor si copilasi sanatosi la termen.



#718
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 19 august 2017 - 05:58

Neata fetele! 

Mi s-a anulat programarea de azi. Deci nu mai plec. acum sa vad cum zice dna dr ca urmqtoarea eco va fi sigur morfologie de trim 3 si cred ca mai ajung prin sapt 32-34. 

 

Anamaria -23, eu la fel sunt. Am rezolvat cat de cat din alimentatie. Multe prune, amestecuri fantastice ca altul ar face pe el


#719
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 19 august 2017 - 12:59

Amy25 si eu stau in Craiova.La inceputul sarcinii credeam ca o sa nasc la Bucuresti.Dar mi-am dat seama ca o sa-mi fie f greu sa fac atatea drumuri,in ultima luna doctorii vor sa te vada saptamanal,plus ca ai intalnire si cu anestezistul etc.Asa  ca o sa nasc aici la o policlinica privata prin cezariana sper sa fie ok ca si eu si bebe suntem sanatosi.

Dar imi doream mult la Regina Maria din Baneasa ,la un singur consult am fost si m-a obosit drumul.

Miscare nu prea fac  o tura mica de parc cu catelu de 2 km  mai mult nu mai pot,si merg incet.Si tot am luat 15 kg



#720
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 20 august 2017 - 12:54

Eu as fi nascut in Bucuresti. La privat, oriunde.. Numai ca pe fondul unor vechi interventii, la intinderea abdomenului, crapa usor si prapurul care tine organele interne. Si dupa nasterea propriu zisa, intra chirurgul sa repare tot. In clinici private nu au decat ginecologi . Dureaza 2-3 h la mine tot. Asta va fi a6 a interventie. E foarte obositor dar trecem cu bine sper. In plus costurile sunt extrem de mari in cazul asta. Nu-mi permit sa platesc doi medici si mai mult de 3 z spitalizare. 





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -