Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#731
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 august 2017 - 14:43

Sweet20, uite ce scrie pe site-ul maternitatii Filantropia (undeva in josul articolului):

"Nu se recomanda purtarea de dispozitive de sutinere a abdomenului dupa nastere."

Mai bine intreaba doctorul tau ginecolog despre centura postnatala, poate trebuie purtata doar dintr-o anumita data dupa operatie.

Uite link-ul, este despre cum decurge o cezariana:

http://www.spitalulf...-cezariana.html



#732
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 30 august 2017 - 22:29

BUna fetelor,

 

Dana_corina  l-am intrebat si a zis ca a 2 zi dupa operatie pot sa port centura.Multe mamici spun ca le-a ajutat mult sa se retraga burtica .Stiu ca multi doctori nu recomanda dar eu tot imi cumpar si sper sa ma ajute si pe mine.Vreau si eu sa imi revin mai repede dupa nastere  si sa fie bebita sanatos abia astept sa vina nu mai am rabdare ,am burtica mare ne e greu  cand ne intoarcem de pe o parte pe cealalta noaptea.

Am auzit ca se pierde mult sange dupa nastere si ar fi bine sa mai luam vitamine si fier vreo saptamana sau 2.Voi ce stiti fetelor?



#733
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 31 august 2017 - 10:41

Buna,

Da, si moasa de la cursul de puericultura spunea a a purtat centura 6 luni dupa nastere (avusese nastere naturala) si a ajutat-o.

Legat de anemie si pierderea mare de sange, eu iau de vreo luna de zile Tardyferon cu acid folic. Doctorul mi-a spus sa iau in continuare, sa nu ma opresc (am si hemoglobina un pic sub intervalul normal).

Am mai aflat ca trebuie sa am in momentul internarii in spital analize de hemoleucograma si coagulograma recent facute (nu mai vechi de 2 saptamani). Aceste analize ii trebuie in principal anestezistului, dar poate ii ajuta sa vada si daca ai vreo anemie care, coroborata cu pierderea de sange de la cezariana, va impune vreo procedura speciala din partea lor.

Si eu ma misc foarte greu, noaptea cel mai greu imi este cu arsurile stomacale. Din cauza lor adorm greu si aproape stand in fund, pentru ca daca incerc o pozitie orizontala, e imposibil. Mai dorm pe laterale, dar tot asa, intr-un fel de pozitie la 45  de grade, mi-am facut un fel de tobogan din perne :)

Si fix acum, cu arsurile astea groaznic de dureroase, am niste pofte teribile de fructe acre, cu zeama, cu tot ce e mai rau pentru stomac.

Am si dureri de spate, dar cred ca sunt de la spondilartrita, ma doare undeva sus, sub omoplati, radiind pe laterale, ceea ce ma face sa ma misc si mai greu. Ma simt ca o foca indopata. Si cred ca asa si arat, pentru ca toti vecinii ma intreaba cat mai am. Cand le spun ca o luna, o luna jumatate, fac ochii mari a mirare :)



#734
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 31 august 2017 - 11:11

Buna fetelor,

 

Dana_Corina  eu iu ALtrifer(pt lipsa de fier)  e ok cu stomacul nu imi da arsuri si Femibion 2,inainte luam TotHema(fier) si  imi facea un acid in stomac il luam seara pe la 11 inainte sa adorm.

Eu oricum retin multa apa si m-am ingrasat   16-18 kg    avem si burta super mare , a zis doctorul ca intre 25 sept si 5 oct nasc.Sa vina bebita sanatos Doamne ajuta si sa scap si eu cu  bine dupa operatie si anestezie  , sa ne vindecam bine  atat vreau, ca upa am eu grija sa slabesc(  ma vad obeza acum port hainele mamei mele ea poarta marimea M,  inainte de sarcina eram cu S mi-e foarte greu   psihic.)

Noi mancam zilnic ciorba  poate asta ajuta de nu am arsuri



#735
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 11:31

Tocmai ce pregatesc si eu o ciorba cu carne de vita :)

Tardyferon-ul il iau dimineata, ca sa nu dea arsuri. Ma impac bine cu el, a fost singurul supliment de fier care nu a produs constipatie.

Cat despre kg in plus...am plecat de la 58 de kg in ianuarie si acum am peste 70 kg (la o inaltime de 1.65). Ma incred in faptul ca multe mamici spun ca au slabit cand au alaptat, sper sa se aplice si in cazul meu.

Diseara ma duc la Baby Boom, sa ma interesez de carucior...nu prea stiu la ce ar trebui sa ma uit...mi-as dori sa incapa in lift nepliat si sa aiba roti bune, asta la un pret bun. Dar cred ca ar trebui sa fiu atenta si la alte detalii...



#736
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 15:04

Nici eu nu am cumparat inca carucior  , sa mi spui si mie de care gasesti.Nici nu stiu de care sa iau.Am vazut 3 in 1 ..ne trb si scaun de masina  nu?

Voi ce ati luat fetelor?



#737
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 02 septembrie 2017 - 22:36

Da, am fost la Baby Boom, din pacate am ajuns pe la 5 jumatate seara, la 7 se inchidea, asa ca nu am avut mult timp la dispozitie sa ma uit la altceva decat la oferta de carucioare. Erau standuri cu hainute, jucarii, accesorii, creme - cam toate brandurile cunoscute aveau standuri, pt celule stem, erau multi. Preturile mi s-au parut normale, nimic care sa-mi atraga atentia ca reducere de pret. Ma oprisem la niste saci de dormit/costumase de astronaut/schi, cu care sa scot fetita afara la iarna, dar nu am luat nimic deocamdata. Aveau saci de dormit si de interior, in fc de temperatura camerei, unii mai subtirei daca ar fi temperatura in camera copilului de peste 23 de grade, altele mai grosute, pt temperaturi sub 23 grade (este indicat sa ai sub 23 de grade).

Referitor la carucioare, noi avem o scoica auto de la o cunostinta, asa ca am cautat carucioare 2 in 1 (nu 3 in 1), adica doar cu landou si varianta sport (sa poata sta perfect culcata pana la 6 luni si apoi sa se transforme in carut sport).

Ne-am oprit la asta, pt ca ne trebuie si unul mai micut, care sa incapa in cabina liftului fara sa fie nevoie sa-l pliem, demontam, scoatem roti samd:

http://www.smart-bab...oliv/11924.html

 

Ne-au mai placut si astea 2:

http://inglesina.ro/...cior&results=94

 

Avea marele avantaj ca se strangea dintr-o singura miscare, practic apasai pe un buton si-l ridicai un pic in sus si gata, era perfect strans in 2 secunde, gen umbrela. Dezavantajul ca partea sa de jos nu se culca la 180 de grade, deci practic copilul nu putea sta complet pe orizontala, ci inclinat un pic, ceea ce nu este sanatos. De altfel, am constatat ca pe site scria ca este bun pt un copil de la 6 luni in sus. La targ aveau reducere, de la 1350 lei, cat e pe site, la 1000 lei.

 

Si altul care ne-a placut:

http://www.lorelli.e...t-1002085.html#

Costa 9 milioane in Carrefour, e stabil, solid, mare, merge usor, roti ok, insa pentru noi (de fapt, pt liftul ceausist din blocul nostru) este imposibil. Trebuie demontat la fiecare iesire, iar eu, operata, nu voi putea face asta. Cantareste aproape 15 kg...iese din calcul.

 

Oferta de carucioare era bogata, pentru toate bugetele, de la 8 milioane la 40 de milioane...unii ofereau reduceri mari pt targ, de 20%, altii mai deloc.

Unii vor veni si la urmatorul targ, care am inteles ca ar avea loc peste 2 saptamani la Sala Polivalenta.



#738
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 02 septembrie 2017 - 22:44

Fetelor, voiam sa va intreb: ce preferati, ce veti folosi - sutiene de alaptare sau bustiere de alaptare? Mie imi plac mai mult bustierele, nu au tigheluri, cusaturi sub sani, sub cupa, asa cum au sutienele, nu m-ar tine pe nicaieri daca voi sta in pat cu el (nici nu am pieptul mare, sa am nevoie de sustinere serioasa), insa nu gasesc bustiere de bumbac pentru alaptare. Ce am gasit sunt din fibre de elastan, polyamida, etc, si doar o bucatica mica de bumbac pe interior, partial pe interiorul cupei.



#739
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 09:51

Dana, eu am gasit ieri un sutien numai din bbc in carrefour. E produs de Piera. Eu am nevoie de cupa mare. La primul copil am avut unul asemanator de la Astratex. Vezi la ei pe site. 

Si am mai gasit unele Naturalis parca. Tot bbc si fara cusaturi multe. 



#740
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 09:55

Am mai luat cateva hainute nr 62, o paturica groasa, sosetele , pampers. Incerc sa le apropii ca nu se stie cand vine bebe. 

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu am niste palpitatii de ma termina. Parca tot nu imi vine a crede ca mai apare un bebe. Acum cand vad toate hainutele mici, parca incep sa constientizez.  [:-)))]

 

Dana, e frumos carutul. 

Si mie imi plac Inglesina dar is f scumpe. 





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -