Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#701
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 03 august 2017 - 06:24

Neataaa! 

Sunt in cautare de vaccin antihepatitic b , gen engerix b pediatric. Aveti idee unde mai pot gasi? In spital se mai face doar daca mama e purtatoare. Iar la mine e sotul de fapt. 

 

La primul bebe am avut o centura din aia care o imbraci peste picioare. Dar o luasem mai demult cu alte scopuri. E cam incomoda in primele zile dupa cezariana ca nu te poti apleca cum vrei.

 

Acum o voi folosi pe cea luata pentru pre si postnatal. E mai simplu de utilizat. Am gadit-o la Catena la 90 ron. 



#702
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 03 august 2017 - 06:24

Cam de unde ati mai gasit produse mai bune, gen aparatori patut? 

Ati luat pompa san? De care?


Editat de amy25, 03 august 2017 - 06:28 .


#703
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 august 2017 - 19:31

Buna,

 

Nu m-am gandit la centura postnatala, dar as gasi la farmacia aceea ieftina din zona Colentina-Tei (fetele din Bucuresti cred ca au auzit de ea). Preturile sunt intre 40-150 lei. Insa pentru a economisi niste bani, nu ar fi buni niste colanti mai fermi si cu talie mai inalta, ceva ce avem prin casa? Le intreb pe fetele care au mai trecut prin nasteri.

Pentru perioada prenatala, deocamdata nu ma gandesc sa cumpar ceva, am burta destul de mica.

Legat de celulele stem, inutile nu cred ca ar fi, citisem undeva ca medicina progreseaza intr-un ritm ametitor si in fiecare zi se adauga ceva pe lista posibilelor afectiuni ce pot fi rezolvate cu celule stem. Insa, la mine este vorba si de buget, sunt multe cheltuieli, chiar daca nasc la stat.

Nu stiam ca nu se mai face in maternitate vaccinul impotriva hepatitei B.. voi intreba ginecologul si dr de familie daca trebuie facut oricum, deci cumparat de noi. Apropos de vaccinuri, ce parere aveti despre proiectul de lege cu schema obligatorie de 8 vaccinuri? Am tot citit zilele astea despre vaccinuri si concluzia mea ar fi ca totul se prezinta in diverse nuante de gri, situatia nu este nici alba (doar avantaje vaccinand copilul), nici neagra (automat efecte adverse grave dupa vaccinare).

Eu voiam sa va intreb, v-ati luat sutien special pentru alaptare? Cred ca este util daca doriti sa alaptati in public (sau cand sunteti plecate de acasa). Altfel...nu stiu alte situatii cand ar putea fi purtat. M-am uitat la unul astazi si m-a mirat materialul - era din poliester gros, parea groaznic de nesuferit pentru piele, desi scria pe  cutie ca nu provoaca alergii. Probabil ca m-am gandit si cum ar fi sa port un asemenea sutien pe caldurile care au fost astazi...as fi transpirat instantaneu in el. Ce-i drept, nu avea cusaturi sau ceva care sa fi incomodat zona mamelonului/areolei.

Despre aparatori de patut...nici nu stiam ca trebuie, rusine mie :( Uitandu-ma dupa un patut de lemn, m-am gandit ce-i drept ca-i cam periculos sa isi prinda copilul pumnii/bratele intre zabrelele patului. :)))

Oricum, in fiecare zi aflu de un obiect nou, astazi de exemplu am aflat ca exista un fel de pieptene special pt crustele de lapte. Nu am inteles ale cui cruste - ale copilului (in cap, adica cojite?) sau ale mamei?

Pompa de san - voi primi una second hand de la o cunostinta.



#704
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 04 august 2017 - 06:10

Dana_Corina, 

-centura e mult diferita de colant. Daca favi cezariana, vei intelege de ce. In plus, nu e necrsara sa fie prenatatala. Eu voi fi la a 6-a operatie abdominala de data asta din cauza unor probleme si sarcina vine ccu greutate in plus peste un muschi lesinat. De asta mai folosesc centura speciala. Sa nu se faca burta mai praf decat e. 

 

- celule stem nu luam. De altfel e cam greu la noi in oras sa recoltezi. Stiu insa 100% ca daca la un moment dat vrei sa faci o operatie x cu celulele stem, nu trebuie sa ai boala in faza cronica ca statul nu deconteaza nimic. Adica, faci pe banii tai. In plus, nu se stie in timp cat rezista celulele, depozitarea se face uneori in afara etc...

 

-vaccinul antihepatitic nu e obligatoriu acum. Eu il caut ca sotul e purtator de virus. Eu sunt pro vaccin momentan si cantaresc destul de bine risc-beneficiu.

 

- la primul copil am avut sutien de alaptare din bbc luat de pe Astratex. Dar atentie cu marimile online. A fost foarte util. L am purtat mereu. Un san mare plin cu lapte e necesar sa fie sustinut. 

 

-aparatorile de patut sunt si pentru curenti de aer sau contra lovirii involuntare la vreo scandurica. 



#705
amy25

amy25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 04 august 2017 - 06:13

Am luat ieri de pe bebetei.ro pompa electrica Avent si sterilizator Avent. Vedeti ca au promotii f mari la Philips Avent.

 

In plus, ma tot confrunt cu o constipatie fantastica. Nu zic cate am amestecat si degeaba. Stiti alte remedii?



#706
Anamaria_23

Anamaria_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 august 2017 - 08:21

Si eu ma lupt cu constipatia :(  nu a mers cu nimic..pana nu am pus un supozitor cu glicerina nu am reusit..supozitorul m-a ajutat



#707
ella82

ella82
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 august 2017 - 13:58

Amy, încearcă să întrebi medicul dacă poţi lua ceva. Eu iau Lactiferon plus pentru carenţă de fier (am o uşoară anemie) şi dna farmacistă mi-a zis că este şi contra constipaţiei. Deci cred că îţi trebuie un probiotic sau pur şi simplu să bei iaurt, chefir. Dar cel mai bine, întreabă şi medicul. Sarcină uşoară!



#708
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 06 august 2017 - 13:04

Buna fetelor!

 

Daca beti  2 pahare de apa cu fructe, struguri ,mere  etc  eu zic ca are efect contra constipatiei.Sau  un tratament naturist  ,seara puneti intr-un pahar de apa 2-3 prune uscate,dimineata beti apa si mancati prunele pe stomacul gol.Dupa puteti sa beti cafea,apa sau alte fructe si va garantez ca da rezultate.Eu sunt mai  naturista nu imi plac chimicalele si este f greu pt mine cand iau vitaminele.Nu suport sa iau deloc pastile



#709
taniatns

taniatns

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 06 august 2017 - 16:12

Si eu m-am confruntat cu probleme de constipatie in urma cu cateva saptamani, dar mi-am cumparat prune uscate, am mancat 2-3 pe zi si, intr-adevar, e mult mai bine acum.



#710
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 11 august 2017 - 15:15

Eu am probleme mari cu arsurile stomacale, mai ales seara. Ma ajuta un pic daca stau in picioare sau in fund. In rest, am incercat ghimbirul ras si bicarbonatul, dar nu prea s-au ameliorat crizele. Din cauza asta (si a caldurii), adorm foarte greu.





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -