Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alt medic roman sub acuzatie - Gheorghe Burnei

chirurg ortoped pediatru

299 raspunsuri la acest subiect

#51
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:27

Totuși eu continui sa cred ca in virtutea faptului ca avea o "reputație", deci nu opera intr-un vacuum, asa cum i s-a dus faima i se știau din interior si scăpările. Problema este ca avem capacitatea sa trecem cu vederea scaparile pentru beneficiul citorva. Existau alți ortopezii acolo...lumea lor e mica. Exista dosare, exista condici. Toate operațiile astea se fac fără pic de documentație? Nu se poate analiza o operație? In caz de deces nu exista protocol sa determini unde ai greșit?



#52
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:29

Eu nu as condamna pe cei care au lucrat cu el ca nu au zis nimik. Adica cerem altora sa isi distruga viata, sa aleaga calea mai grea pentru ca asa ne da noua cu plus pe forum.

 

Dar lumea medicala clar stia ce se intampla.

 

Datorita imprejurarilor am frecventat (cu copchilu') zona aceasta ani de zile, pana nu am mai facut nimik. :)



#53
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:34

buflea dar am auzit ca acele oase nu erau umane - deci ce reguli decat sa le tii in frigider?

 

Nu e vorba numai de frigider. E vorba ca acele oase nu erau inregistrate, datate, atestate cu hartie, history - de unde provin, tratate intr-un mod formal, adica birocratia aferenta.



#54
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:50

Pai nu stiu ...chiar daca nu erau umane,  nu ma pot opri sa intreb, ce facea cu ele acolo ...ca doar nu le tinea de-o supă de vita, pe reșou. 

 

Si ca si mine, probabil ca asta se intreaba si anchetatorii ... Mie intrebarea mi se pare îndreptățită si sincer, clabucii presei la fel ...peste tot in lume s-ar intampla la fel.



#55
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:55

Nu e vorba numai de frigider. E vorba ca acele oase nu erau inregistrate, datate, atestate cu hartie, history - de unde provin, tratate intr-un mod formal, adica birocratia aferenta.

 

Pai daca erau pentru supa, nu cred ca avea nevoie de nimic ...

 

Daca erau pentru cercetare ...cred ca exista sigur un protocol pentru materialul de cercetare, chiar daca nu e uman ...ma îndoiesc ca cercetarea procedurilor medicale se face cu oase de la supermarket ...

 

Daca erau pentru operații ...nu mai vorbesc.



#56
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:01

Eu nu as condamna pe cei care au lucrat cu el ca nu au zis nimik. Adica cerem altora sa isi distruga viata, sa aleaga calea mai grea pentru ca asa ne da noua cu plus pe forum.

 

 

 

Pai nu cred ca forumul are treaba cu medicul ci parintii alceor copii care nu au fost suficient de norocosi sa aiba o experienta cu final fericit.

 

Dar, da..se pare ca e adevarata chestiunea cu "bataturi morale". Sistemul bolnav devine obisnuinta si devenim indiferenti la suferinta altora atita vreme cit nou ne este bine si caldut. Totul este sa avem suficient noroc sa ne strecuram. 

 

Edit sa adaug ca da, poate nimeni nu isi risca cariera daca este martor la unele greseli la servici: cineva care umfla la expense report, cineva care pleaca mereu devreme, cineva care trage din condei la contabilitate, cineva care ia acasa mincarea companiei sau prea multe pixuri...insa aici este vorba de cu totul altceva. Facutul ca nu vad a insemnat moartea si agonia unor copii laolalta cu parintii lor. Nu-i chiar un fleac sa zic asa. 


Editat de antmil, 14 decembrie 2016 - 18:14 .


#57
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:01

Eu nu as condamna pe cei care au lucrat cu el ca nu au zis nimik. Adica cerem altora sa isi distruga viata, sa aleaga calea mai grea pentru ca asa ne da noua cu plus pe forum. Dar lumea medicala clar stia ce se intampla. Datorita imprejurarilor am frecventat (cu copchilu') zona aceasta ani de zile, pana nu am mai facut nimik. :)

 

Rezonez ...

 

E posibil ca unii din discipolii lui sa fi luat de buna tot ce zice Maestrul ...chiar daca practica nu se pupa cu teoria învățată ...pana la urmă, practica ne face doctori, nu spunea XIO mai demult ca ce înveți in facultate, teoretic este aproape zero ?

 

E posibil ca alții sa fi fost incomodati (moral) de modul cum decurge treaba, dar daca nu au apucat sa fie unul din frustratii care sa plece in afara si sa vada si altceva, iau de buna numai experiența la care au fost expuși.

 

Iar cei ce au plecat din mediul ala ...nu știu, poate astia sunt de condamnat, caci ei nu mai erau amenințați de nimic. Dar zau asa, cine sta sa se uite in spate si sa facă dreptate unei mulțimi de pacienți necunoscute ? Toata lumea privește înainte, spre orizonturile lui ...



#58
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:21

48 de copii schiloditi, asa spunea un post TV romanesc de dimineata.



#59
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:35

Pai daca erau pentru supa, nu cred ca avea nevoie de nimic ...

 

...

 

 

aku' na ... banuiesc ca nu erau si cu carnita pe ele  [fri]  [hopsieu]



#60
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:52

Edit sa adaug ca da, poate nimeni nu isi risca cariera daca este martor la unele greseli la servici: cineva care umfla la expense report, cineva care pleaca mereu devreme, cineva care trage din condei la contabilitate, cineva care ia acasa mincarea companiei sau prea multe pixuri...insa aici este vorba de cu totul altceva. Facutul ca nu vad a insemnat moartea si agonia unor copii laolalta cu parintii lor. Nu-i chiar un fleac sa zic asa. 

 

Pai cum vine asta ? ...datoria morala este mai "scuzabila" pentru anumite profesii si condamnabila, moral, social si legal pentru altele ?

 

In plus, nu cred ca intentiile Profesorului erau negative. Doar deciziile lui erau probabil la limita dintre experienta si experiment, ceea ce este ilegal.

 

Nu am citit sa fi murit vreun pacient, dar probabil ca unii au ramas cu urmari pe viata ...

 

Este vinovat numai daca se dovedeste ca soluita medicala aleasa de el avea o alternativa cu urmari similare sau mai fericite pentru pacient.





Etichetat si cu chirurg, ortoped, pediatru

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -